Japon Bilim Adamları İnsan Kulağı Oluşturdu

372

Japon bilim adamları farenin üzerinde kulak oluşturmayı başardı. Bilim adamlarına  göre 5 yıl içinde insan kulağı üretilebilecek. Tokyo Üniversitesi ve Kyoto Üniversitesi tarafından geliştirilen teknoloji yüz anomalilerine sahip çocuklar veya kazayla kulağını kaybetmiş gençlerde kullanılabilir. Ayrıca savaşlarda yaralanmış askerlerde veya diğer yetişkinlerde kullanılabilir.

Günümüzde kullanılan yapay kulaklar, insan kaburgasından alınan kıkırdaklardan üretiliyor. Bunun için birkaç operasyon gerekiyor ve kıkırdağın alınması çok acı vericidir. Ayrıca göğüs asla tamamıyla iyileşmiyor. Buna karşın yeni geliştirilen teknik sayesinde az miktarda hücre yeterli oluyor. Buna ek olarak, üretilen kulak yaşayan bir yapı olduğundan bireyle beraber büyüyebilir.

Bilim insanları insan kök hücreleri kıkırdak hücrelerine dönüştürerek başladılar. Laboratuvarda üretilen kıkırdak sonrasında küçük kürelere dönüştürülerek insan kulağı şekli verilen plastik tüplere dolduruldu. 2 ay sonrasında çerçeve çözülerek, geride 5 cm ‘lik insan kulağına benzer yapı bıraktı. Böylece farenin sırtında bir kulak oluştu.

Bu teknik dünya çapında gittikçe mükemmelleşen tekniklerden biri, bu sayede hasar gören vücut parçalarının yerine yenilerinin yapılması planlanıyor. Londra’daki doktorlar hastanın kolunda burun üretmişlerdi. Ayrıca yapay nefes borusu da üretildi ve sonunda laboratuvarda tüm yüzün üretilebileceğini öngörüyorlar. Bu sayede kazalarda önemli organlarını kaybeden insanlara yardımcı olunarak kendi organlarının yerine geçecek organlar üretilebilir.

Kaynak : Daily mail

PAYLAŞ
Önceki İçerikUygur İmparatorluğu ve Asya Dinleri
Sonraki İçerikÇin İmparatorunun Ölümsüz Ordusu
36 yaşındayım. Yıldız Teknik Harita Mühendisliği mezunuyum. Taşınmaz değerlemesi yapıyorum. Bilim,uzay, tarih,arkeoloji konularına ilgi duyuyorum. Ön Türk Tarihini araştırmaktan keyif alıyorum. Yüzüklerin Efendisi ve Türkler üzerine (Orta Dünya'nın Analizi) kitap çalışmam tamamlandı. Yakın zamanda yayımlanacak.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER