Dünyanın En Uzun Dağı Neresidir?

327

Mauna Kea. Burası Hawai adasındaki en yüksek noktadır. Faal durumda olmayan bu volkanın deniz seviyesinden yükselikliği 4206 metredir; ama deniz yatağında zirvesine kadar olan yüksekliği 10.200 metredir, yani Everest Dağı’ndan 1352 metre daha uzundur.

Dağlar sözkonusu olduğunda, mevcut uygulamaya göre ” en yüksek” deyince deniz seviyesinden zirveye kadar olan ölçü, ” en uzun” deyince de dağın dibinden tepesine kadar olan ölçü anlaşılır.

Böylece 8848 metrelik Everest Dağı dünyadaki en yüksek dağ iken, en uzun dağ değildir.

Dağları ölçmek göründüğünden daha güçtür. Dağın tepesinin nerede olduğunu görmek yeterince kolaydır, ama dağın ” dibi” tam olarak nerededir?

Örneğin bazıları Tanzanya’daki Klimanjaro Dağı’nın ( 5895m) Everest’ten daha uzun olduğunu ileri sürer, çünkü Klimanjaro, doğrudan Afrika ovasından yükselirken, Everest Himalayaların devasa tabanının ( Dünyanın sonraki en yüksek on üç dağı bu tabanı paylaşır) üstünü kaplayan birçok doruktan yalnızca biridir.

Bazıları ise en mantıklı ölçünün, bir dağın doruğunun dünya merkezine olan uzaklığı olması gerektiğini iddia ediyor.

Dünya tam bir küre olmaktan ziyade yassı bir şekle sahip olduğu için, Ekvator’dan yerin merkezine olan uzaklık, kutuplardan yerin merkezine olan uzaklıktan yaklaşık 21 km daha fazladır.

Bu durum, Ekvator’a çok yakın olan dağların( Andlar’daki Chimborazo Dağı gibi) namı için iyi haberdir, ama bu aynı zamanda Ekvator’daki kumsalların bile Himalayalar’dan ” daha yüksek” olduğunu kabul etmek anlamına gelir.

Devasa boyutuna rağmen Himalayar şaşırtıcı derece gençtir. Bu dağlar oluştuğunda, dinozorların yokoluşunun üzerinden 25 milyon yıl geçmişti.Everest Nepal’de Chomolungma ( Evrenin Anası) olarak bilinir. Tibet’teki adı Sagarmatha’dır( Gökyüzünün Alnı). Sağlıklı herhangi bir genç gibi halen büyümektedir. Yılda 4 mm gibi çok parlak olmayan bir hızla.

Yüzüklerin Efendisi romanında yer alan en önemli karakterlerin hangi mitolojilerden alındığını karşılaştırmalı ve detaylı olarak anlatan inceleme-araştırma çalışması yayımlandı. Bugüne kadar sayısız araştırma yapıldı. Kitaplar, makaleler yazıldı. Ancak tam anlamıyla deşifre edilemedi. Bu konuda rehber bir kitap olacak. Kısacası, Tolkien’in romanı yazarken yaptığı kokteyli nasıl hazırladığını göreceksiniz. Bunun yanında Türk kültürünün diğer kültürlerle olan derin bağlarını da. Röportaj için buraya tıklayın. Kitabı imzalı satın almak için buraya tıklayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here