Yürürken Cep Telefonu Kullananlara Özel Şerit

175
Yüzüklerin Efendisi romanında yer alan en önemli karakterlerin hangi mitolojilerden alındığını karşılaştırmalı ve detaylı olarak anlatan inceleme-araştırma çalışması "Orta Dünyanın Analizi" çıktı.Yazarından imzalı satın almak için Tıklayın

Kaldırımlarda sarı işaretlerle ayrılmış özel şeritleri görmüşsünüzdür. Avrupa’da ve Türkiye’nin bazı şehirlerinde oldukça yaygın olan bu uygulama genellikle bisikletlere ayrılmış özel şeritleri ifade eder. Ama artık sadece bisikletlilere değil, gözünü cep telefonundan ayıramayan yayaların da kaldırımda ayrı bir yerleri olmaya başladı.

cep telefonu yolu

İlk olarak ABD, Washington’da rastlanan bu uygulamada aşağıdaki fotoğraflarda da göreceğiniz şekilde cep telefonu ile yürüyenlerin diğerlerini rahatsız etmeden yürüyebilecekleri bağımsız bir şerit ayrılmış. Fakat ABD bu konuda yalnız değil. Kısa süre önce Çin’de de benzer bir kaldırım uygulaması ortaya çıktı.

cep telefonu yolu 2

ABD’deki uygulamayla belediyenin bir ilgisi yok. Bu National Geographic tarafından hazırlanan bir program için yapılan bir deneyden ibaret. Çin’dekiyle ilgili ise çok net bir bilgi yok ama onun da benzer bir durum olduğu tahmin ediliyor. Her ne kadar iki farklı ülkedeki bu iki uygulama gerçek olmasa da, kaldırımların kafalarını cep telefonlarından kaldıramayan yayaların estirdiği terör için bir çözüm ihtiyacı her geçen gün artıyor…

cep telefonu yolu 3

 

Kaynak : http://www.webdergi.com/

PAYLAŞ
Önceki İçerikDünyanın En İyi 10 Gitaristi
Sonraki İçerikYaşam Çamurlu Suda mı Başladı?
36 yaşındayım. Yıldız Teknik Harita Mühendisliği mezunuyum. Taşınmaz değerlemesi yapıyorum. Bilim,uzay, tarih,arkeoloji konularına ilgi duyuyorum. Ön Türk Tarihini araştırmaktan keyif alıyorum. Yüzüklerin Efendisi ve Türkler üzerine (Orta Dünya'nın Analizi) kitap çalışmam tamamlandı. Yakın zamanda yayımlanacak.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER