Namık Kemal Fıkraları Neden Küfürlü?

1129
Yüzüklerin Efendisi romanında yer alan en önemli karakterlerin hangi mitolojilerden alındığını karşılaştırmalı ve detaylı olarak anlatan inceleme-araştırma çalışması "Orta Dünyanın Analizi" çıktı.Yazarından imzalı satın almak için Tıklayın

Her insanın belleğinde muhakkak ki bir Namık Kemal fıkrası vardır diye düşünüyorum. Namık Kemal fıkrası olarak kategorilenmiş bu bel altı fıkralar serisinde düşündünüz mü ? hiç neden ana karakter hep Namık Kemal’dir diye? Vatan yahut Silistre.. Bu piyesi hepimiz duymuşuzdur değil mi? Vatansever söylemlerle dolu bu piyesin yazarı nasıl olur da bunca bel altı konuda ana karakter olabilir, oturur geceleri komikli küfürlü fıkra yazayım hem de başrolü ben olayım der?

Demez elbet.

Hani Namık Kemal fıkrasının benzeri olan “Adamın biri ” ile başlayan çeşitleri vakti zamanında Osmanlı’da da bolca geçermiş. İnsanlar birbirlerine adamın biri bir gün bla bla bla şeklinde fıkra anlatamamışlar çünkü günümüz Türkçe’si inşaa edilmemiş..

Onun yerine “adamın biri” diyememişler de doğal olarak Osmanlıca aynı anlamına gelen “nam-ı kemal” demişler.

Anlayacağınız, bizim yıllarca Namık Kemal adlı ünlü aydınımıza ait olarak bildiğimiz ya da bir şekilde adının kullanıldığını sandığımız fıkralar esasen adamın biri fıkralarından başka bir şey değildir.

PAYLAŞ
Önceki İçerikReenkarnasyon Hikayeleri
Sonraki İçerikInside: II. Dünya Savaşı – Belgesel
36 yaşındayım. Yıldız Teknik Harita Mühendisliği mezunuyum. Taşınmaz değerlemesi yapıyorum. Bilim,uzay, tarih,arkeoloji konularına ilgi duyuyorum. Ön Türk Tarihini araştırmaktan keyif alıyorum. Yüzüklerin Efendisi ve Türkler üzerine (Orta Dünya'nın Analizi) kitap çalışmam tamamlandı. Yakın zamanda yayımlanacak.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER