Raffaello-Atina Okulu

1229
Yüzüklerin Efendisi romanında yer alan en önemli karakterlerin hangi mitolojilerden alındığını karşılaştırmalı ve detaylı olarak anlatan inceleme-araştırma çalışması "Orta Dünyanın Analizi" çıktı.Yazarından imzalı satın almak için Tıklayın

İtalyan Rönesansı’nın en önemli ressamlarından Raffaello Sanzio, ilk eğitimini Urbino Kontu’nun saray ressamı olan babasının atölyesinde aldı. Sonra Perugino’nun yanına çırak olarak girdi. 16 yaşında ” Havva’nın Yaratılışı” ve ” Trinite” tablolarıyla dikkat çekti. 1504’te Floransa’ya taşınan sanatçı, en ünlü eserlerinden ” Bakire ve Çocuk’u burada tamamladı. Genç yaşta bu denli yetenekli olması sayesinde ünü hızla yayıldı ve Papa Julius tarafından Roma’ya davet edilerek Vatikan Sarayı’nın ressamlarından oldu. Michelangelo ve da Vinci’nin figürlerinden ve kompozisyonlarından etkilendi. Resmettiği teolojik, felsefi ve lirik tablolarda hep bir sakinlik hakimdir. Raffaello, kariyerindeki en önemli eseri ” Atina Okulu” freskinde, eski Yunan  filozoflarını tasvir eder. Tam ortada yanyana Platon( Eflatun ) , Aristo ve Sokrates bulunur. İdealar dünyasından mutlak düşünceye kadar felsefenin büyük argümanlarının içinde saklandığı eserde ressam, sanat çevresine rüştünü ispat etti Raffaello 37 yaşında soğuk algınlığından hayatını kaybetti.

Freskin orta bölümünde antik dönemin en önemli iki filozofu yer almakta solda Platon sağda Aristotales… Onların etrafında ise ilk çağın diğer düşünürleri ve matematikçileri bulunuyor. Platon’un elinde kendi kitabı var. ” Timeo”, Aristo’nun elinde ise yine kendi kitabı var.” Ethica”. Kitaplar bu iki adamın birbirine zıt felseflerini izah ediyor.  Platon daha uhrevi ve teorik olanla ilgileniyordu ve onu yukarıyı işaret ederken görüyoruz.
Görünen dünyanın nihai gerçek olmadığını ifade ediyor. Aristo’nun eli ise tam aksine asıl bu dünyada olanla ilgilenelim dercesine.. Dünya’da görebildiğimiz ve özlemleyebildiğimizle..

Platon kırmızı, mor giymiş.Kırmızı ile ateşe, mor ile gök ( hava)’ya atıfta bulunulmuş.

Aristo ise mavi kahverengi giyiyor. Bunlar suyun ve toprağın renkleri.. Eseri Aristo ve Platon’un arasından ikiye böldüğümüzde diğer düşünür, matematikçiler bu ayrımı devam ettiriyorlar. Platon’un sağındaki filozoflar ” İdeal olan nedir?” sorusuyla ilgileniyorlar. Örneğin sol alt tarafta pisagor var.  Sağda ise öklit pergelle bazı hevesli öğrenciler için birşeyler gösteriyor.

Raffaello Sanzio, Atina Okulu, 1510,fresk, 500×770 cm Stanza Della Segnatura, Vatikan Sarayı, Roma

Freskin analizinin tamamı için videoyu izleyin.

PAYLAŞ
Önceki İçerikVenüsün Doğuşu
Sonraki İçerikHenry Schliemannın Gizli Vasiyetnamesi
36 yaşındayım. Yıldız Teknik Harita Mühendisliği mezunuyum. Taşınmaz değerlemesi yapıyorum. Bilim,uzay, tarih,arkeoloji konularına ilgi duyuyorum. Ön Türk Tarihini araştırmaktan keyif alıyorum. Yüzüklerin Efendisi ve Türkler üzerine (Orta Dünya'nın Analizi) kitap çalışmam tamamlandı. Yakın zamanda yayımlanacak.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER