Etrüsk Kralı Ancus (Anku) Martius

105

Yine bir yıl beklendikten sonra, krallığa Numa’nın bir torunu olan ANKU (s) Martius seçildi. Ankus’un kişiliğinde, Livius’un deyimi ile, “Numa’ya benzeyen tarafları da, Romülüs’e benzeyen taraflar da vardı”.

677 M.Ö – 617 M.Ö arasında yaşadı. Yaklaşık M.Ö 641 ve M.Ö 617 tarihleri arasında hüküm sürer.

Kral Marcius Roma kendi düşmanlarını bastırabilecek güçlü bir krallık olduğunu kanıtladı. Roma etrafındaki kabilelerin birçoğu gücünü fark etti.

Tarihi kayıtlar, birçok kabile halkları Kral Marcius’un yönetimi sırasında Roma şehre yerleşmiş ve  Roma yaşamını benimsemeye başladığını göstermektedir. Roma Latin kabile etkisi daha sonra Roma hükümeti, siyasi, toplumsal ve eğitim sistemlerinin ayrılmaz bir parçası olacaktı. Daha sonra pek çok batılı toplumları etkileyecektir.

ancus-marcius

Ankus daha çok Latinlerle savaştı. Barışçı ve dindar birisiydi ancak topraklarını savunmak için savaşmak zorunda kalmıştı. Onun zamanında ekonomik alanda bazı gelişmeler oldu. Roma’nın ilk kez Tiber Irmağının ötesinde Janiculum Tepesine kadar genişletilmesini sağladı. Dış Ticaret için Ostia limanı kuruldu. Tuz işletmelerindeki çalışmalara hız verildi. Roma’da hapishane inşa etmiş ilk kraldır. Romaya su kemeri inşa etmiştir.

Ankus’un krallığı 24 yıl sürdü.

Ankus’dan sonra halk TARKHUIN (us) Priskus’u krallığa getirdi.

PAYLAŞ
Önceki İçerikHomo Erectus Kimdir ?
Sonraki İçerikEtrüsk Kralı Lucius Tarquinius Priscus
36 yaşındayım. Yıldız Teknik Harita Mühendisliği mezunuyum. Taşınmaz değerlemesi yapıyorum. Bilim,uzay, tarih,arkeoloji konularına ilgi duyuyorum. Ön Türk Tarihini araştırmaktan keyif alıyorum. Yüzüklerin Efendisi ve Türkler üzerine (Orta Dünya'nın Analizi) kitap çalışmam tamamlandı. Yakın zamanda yayımlanacak.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER