Etrüskler’in Türklüğü DNA Testiyle Kanıtlandı

13363

Özet :

Etrükslerin kökeni  belirsizdir ve eski İtalya’nın  Hint-Avrupa olmayan  nüfüsudur. Kendi kültürlerini bölgesel olarak geliştirmiş geniş bir mutabakat bulunmaktadır.Ancak Etrüsklerin evrimsel süreci ve göç ilişkileri büyük ölçüde bilinmemektedir. Bu çalışmada, milattan önce 7. ve 3. yüzyıllarda  arasında yaşamış 80 Etrüskler kemik örneklerinden elde edilen çoklu klonlar mitokondriyal DNA dizilerini belirlenmiştir.Çalışmanın ilk aşamasında, antik DNA verilerinin onaylanması için dokuz testten herhangi modern bir DNA ile bozulma veya kirlenme ya meydana gelmiş olabileceği şüphesini gündeme olan tüm örnekler ortadan kaldırılmıştır.Kalan 30 kişiden alınan verilere dayanarak, Etrüsklerin hangi modern toplumdan olduğu ortaya çıktı. Etrüsk topluluklarının bir kültür değil aynı zaman mitokondriyal gen havuzunda birbiriyle bağı olduğu ortaya çıktı.Genetik uzaklıklar ve dizi karşılaştırmaları, modern İtalyan nüfusa oranla Etrüskler için Doğu Akdeniz kıyıları ile daha yakın evrimsel ilişki içinde olduğunu göstermektedir.Etrüskler arasında gözlenen tüm mitokondriyal soylar genellikle Avrupa veya Batı Asya görünür, ama sadece birkaç haplotip Roma devletinin içine asimilasyonundan sonra Etrüskler ‘kaderi hakkında yeni sorular yönelterek, modern mitokondriyal veritabanında tam bir eşleşme bulunmuştur.

Etruscans
Tanıtım :

Modern toplumlarda genetik verilerin analizi insanın evrimsel tarihinin önemli  ve güçlü bir araç olduğunu kanıtlamıştır . (Cavalli-Sforza et al. 1994; Ingman et al. 2000 ): Barbujani ve Bertorelle 2001; Tishkoff’un ve Verrelli 2003). (Et al. 1994 handt; Di Benedetto ve ark 2000). Şimdi doğrudan eski insanların DNA’larını inceleyerek bu analizleri doğrulamak için teknik olarak mümkün olduğunu, ancak şimdiye kadar sadece Avrupalıların genetik dizilerinin bir kısmı yayınlanmıştır.Bu çalışmada antik çağda Etrüsklerin Avrupa nüfusu ile ilgili ilk kapsamlı verilerdir.

Etrüsk kültürü milattan önce 1000 yılında İtalya’da gelişti.Etrüsklere ait bilinen en eski yazıtlar m.ö 8. yüzyılın sonuna kadar Hint-Avrupa dilinden izole  bir şekilde gelişmiştir. Etrüks şehirleri aynı din ve dili konuşan insanlardan oluşmaktaydı. Ancak asla siyasi bir birim olmamışlardır.Sonrasında milattan önce 7. ve 5. yüzyıllar arasında  Magna Graecia ve Po Vadisi arasında siyasi ve kültürel liderliğini kurdu.

ETrusklerin yasadigi yerler

Sonrasında askeri yenilgiler, Roma’nın genişlemeci ve asimilasyonu sebebiyle Etrüsk kentleri özerkliklerini kaybetti. Haritada görülen gri alandaki çizgi Etruria diye tabir edilen Etrüsk etkisinin olduğu bölgedir.Paleoantropolojik çalışmalar Etrüskler ile Demir Çağı arasındaki benzerlikler kanıtlanmıştır.Arkeolojik kanıtlar Etrüsk kültürünün bazı özellikleri bir Doğu etkisiyle  geliştirildiğini düşündürmektedir.

Etrüskler’in nereden geldiği ile ilgili yoğun tartışmalar yaşanmıştır.  Tarihçi Herodot’a göre kıtlıktan Anadolu’dan kaçan lidyalılar olarak anlatılmaktadır. Ancak hiçbir arkeolojik kanıt ve orijinal belge açıklığa kavuşturamamıştır.

DNA dizileri , Etrüskler ‘in  nereden geldiğini bize söyleyemez, ama iki önemli soruya cevap verebilir.

1. Etrüskler, tek bir nüfus varmıydı?, ya da sadece bir dili ve kültürü paylaşan bireylerin kümesi değil, ortak bir soy var mıydı?

2. Etrüskler’in diğer Avrupa soylarıyla bağı neydi? Nasıl bir ilişki vardı?

İtalya’daki çeşitli müzelerde korunmuş 80 adet iskeletten konunun uzmanı arkeologlar tarafından Etrüskler’e ait olduğu tespit edilmiştir.İskeletlerin bulunduğu yerde yapılan kazılarda Etrüsk alfabesi ile yazılmış çanak ve çömlekler de bulunmaktadır.

Yapılan DNA analizine göre Modern toplumlar ve  İtalyan Toplumlarına göre analizi aşağıdaki gibidir.

etrusk

Tabloda görüldüğü üzere Etrüskler’in Türk kökenli olduğunu ortaya koymaktadır. Bu analiz aynı zamanda Baskların da Türklerle akraba olduğunu ortaya koymaktadır.

Bu araştırma Amerika’da Sağlık Bakanlığı’na bağlı Ulusal sağlık enstitüleri tarafından yapılmıştır.

Makalenin orijinali buradadır.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1181945/

Yüzüklerin Efendisi romanında yer alan en önemli karakterlerin hangi mitolojilerden alındığını karşılaştırmalı ve detaylı olarak anlatan inceleme-araştırma çalışması "Orta Dünyanın Analizi" çıktı.Yazarından adınıza imzalı satın almak için Tıklayın Kitap ile ilgili ropörtajı okumak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz. Tıklayın
PAYLAŞ
Önceki İçerikProtest Müziğin Doğuşu
Sonraki İçerikJüpiter’in ikizi bulundu

36 yaşındayım. Yıldız Teknik Harita Mühendisliği mezunuyum. Taşınmaz değerlemesi yapıyorum. Bilim,uzay, tarih,arkeoloji konularına ilgi duyuyorum. Ön Türk Tarihini araştırmaktan keyif alıyorum.

5 YORUMLAR

 1. Komediye bak anadoludaki turklerle italyanlarin geni tasimadi italyanlarin turk oldugunu degil aksine anadoludaki turklerin agirlikli italyan geni tasidigini kanitlar, anadoludaki turklerde orta asya geni yok denecek kadar az (%7) oda iran afgan mogol cin tacik gibi tum orta asya geni ile birlikte

 2. 1. Sümerce ile uyuşan tek dil Türkmence. Bu da Türkçe en az 5000 yıldır var demektir.
  2. Yazıda Etrüsk DNA analizi var. O zaman daha İtalyan diye bir şey yoktur. Kendine İtalyan diyenlerin DNA’sı karşılaştırılıyor. Etrüsk kelimesi Tur-Saka kelimesinin zaman içerisinde dönüşmüş halidir. http://ekstrembilgi.com/tarih/turklerin-ilk-atalari-tursha-tusc-10/
  3. Haplogruplar ile ilgili yazımızı okuyun. R1a’dır ki Türklerin bir kısmını ifade eder. http://ekstrembilgi.com/bilim/genetikcilere-soruyorum-haplogruplar-duzmece-mi/

 3. Her zaman ” ırkçılık ” üzerinden Türklere dem vuran kürdlerin yine kendi savları ile çeliştiği bir yorum ile karşı karşıya gelmenin sevinci içindeyim . Bana bu mutluluğu yaşattığın için sana teşekkürü bir borç bilirim Roj Tunçeli .

 4. Ben de bilimsel verilerle karşınıza çıkmama rağmen siyasi bir cevap vererek işin içinden çıkamadığınızı ortaya koyduğunuz için teşekkür ederim “Roj Tunçeli”. Esenlikler

 5. Roj dersim ihsan nurinin palavralarını mı bu millete söyleyeceksin 🙂
  Sen ilkönce Şeref Han şerefnamesinde ki Gur-Mancların Bogduz ve Becenek adlı 2 Boydan geldiği cümlelerini oku…
  Luviler,Mu uygarlıgı rahipleridir
  Etrüskce-Sümerce-Ön Türkçe birbirleri ile aşırı bağlantılıdır
  Özellikle sizin kürtleştirmeye çalıştıgınız Guti dediniz Aslında Kut Devleti Olan ve her yönüyle Turan kültürü taşıyan Devlet bile Ön Türklerle bağlantılıdır.
  Kuzey Mezepotamyada Doğu Anadoluda Antik Azerbaycan sizden önce,günümüz tarihinden 4200 yıl önce bu topraklarda yaşayan Turukkiler adlı Türk Devleti vardır Kağanı il şu naidir.
  Bu topraklarda kürdistan asla olamaz.
  Çünkü Bu Toprakların taşından da topragından da Türk Ve Turan kültürü çıkmaktadır
  Hakkari İskitlerin Akari Aşiretinin kurdugu bir şehirdir
  Sason oguz Türklerinink urdugu şehirdir
  Diyarbekir Bismil Basmil Türklerinin kurdugu şehirdir
  Kommagene,
  Kimmerların kurdugu bir medeniyettir iskitlerle akrabaıdr
  Kimmerlar zaten Türktür.
  Senin bahsettigin gerizekaglı tezi hint avrupacı ırkcılar söylüyor bu dedigin sahte çıktı
  Bir Arab 200 yıl Japonyada kalırsa arap evliligi yapsa bile gözleri hafif bademleşir,
  Çünkü buna adaptasyon denir
  Mesela Kafkasyada Sabiryada kıl oranı insanlarda yogundur çünkü vücud soguga karşı adapte eder insan vücudunu,
  Mesela Kafkasyada Sabiryada Ten rengi biraz açık ve kırmızıdır çünkü güneş fazla görmez.
  Anladın mı ? 🙂
  Senin devletin saydıgın medler ve partların kurucularının dedesi
  bile İskit Kralı gogun soyundan gelir.
  Ne saçmalıyorsunuz siz ya azıcık okuyun
  Ya Etrüsklerin diriliş efsaneleri bile dişi kurttandır ya
  Dişi Kurttan türeyiş destanı Türklere ve Turani milletlere mensuptur
  Şuan Dünyada 1 milyar Turani İnsan var…
  Anladın mı 🙂
  Ben Bir Tarihçiyim
  Bu Topraklar Nuhun Torunu Yafesin Oglu Büyük Atamız Gomerin Yani Turanın soyundan gelen biz Turanilerindir..
  Dün batının dalga geçtiği Türk Tarih Tezimizi
  Bu Gün Batı inkar edemiyor İstanbulda yapılan araştırmalar Ankara Güdülün Salihler köyğnde yapılan araştırmalar sonucu bu Topraklar biz Turanilerindir
  Şimdi Ya Allah Aryana 🙂
  Ne Mutlu Türk’üm Diyene…

CEVAP VER