Akalissos Antik Kenti – Antalya – Kumluca


Akalissos, Antalya ili sınırları Kumluca ilçesi yakınlarındaki bir antik kenttir.

Kumluca’dan Alakır Barajı kenarından 30 km gidilerek asfalt yoldan Karacaören köyü İncirağacı mahallesine varılır. Köyün güneydoğusunda kaya mezarlarına ve lahitlere rastlanır. Burada 1950’li yıllarda çok büyük hazineler köylüler tarafından çıkarılmış ve hepsine devlet tarafından el konulmuştur.

Karacaören Köyü google maps koordinatları – 36.534155, 30.215811

Akalissos ( Asarderesi – Gavuristanlık )
Karacaören’de Asarderesi- “Gavuristanlık”tadır. Asarönü’nden sessiz ve dingin akan derenin kıyısında gözlerimizi alamadığımız iki yanımızda yükselen sarp ve yeşil tepeler antik çağın Akalissos’una yer olmuştu. İdebessos ve Korma ile birlikte oluşturulan sympoliteia’nın başını çelen, birliğin lideri olarak  Gordianus III döneminde sikke bastıran ve Likya Birliği’nde üç kenti temsil eden bir yerleşime göre oldukça zayıf kalıntılar söz konusudur.

Kentten bugüne kalanlar beklenenlerle örtüşmez. Bunlar, ancak yoğunlukları gözlemlenebilen, işlevlerini ve biçimlerini bile tanımlayamadığımız kalıntılardır. Bir adam gibi, bir kadın gibi doğmuş yaşamış ve de ölmüştü. Ne yazık ki mezarının bile tanımlanamayacağı kadar da eskiydi ölümü. Hangi yapının neresinde ve ne zaman kullanıldığı belirsiz taşlar yeterli ipucu vermekten uzaktı. Tek bir trapetum teknesiyle geçmiş zaman zeytinyağı üretimine öykü yazıp indik Asardan.

trapetum-akalissos

Bizanslı Stephanos Likya kenti Akalissos olarak anar. Opramoas bir yapının onarımı için 3000 dinar yardım etmiştir. Gordianus III dönemi sikkeleri bilinir. 458 tarihli bir mektupta adı Akalissenus olarak geçer. Çok eksilen kalıntılar içinde Erken Bizans kilisesi görülür.

akalissos-kaya-mezari

Derenin diğer yanında akropolle bakılan tepe Akalissos’un en önemli kalıntılarını barındırır. Burası uygun doğası nedeniyle kaya mezarlığı olarak kullanılmıştır. Kaya mezarlıklarının genelde akropol kayalıklarında olması nedeniyle bu farklı uygulama önce şaşırtsa da iki tepenin kayalık yapısı incelendiğinde mezarların neden yerleşimin karşısında olduğu hemen anlaşılmaktadır. İki ayrı kotta konumlanan 8 mezar yapısal olarak beklediğim formdadır. Artık geleneksel bir Likya mezarlığında değildik. Çok yalın üçgen alınlıklar tamamen yerel bir mimari formdan taklit edilmişti. Ne bu cephe yapısallığı ne de o kocaman kapı açıklıkları Likya’ya özgü değildi.

Bunu da okuyabilirsiniz  Göbeklitepe Tapınakları Neden Gömüldü?

Rhodiapolis Kazıları ve Çevresi Yüzey Araştırmaları kapsamında, Rhodiapolis’in yakın çevresinde bulunan alanlar taranmaya ve yerleşimler-kalıntılar incelenmeye ve değerlendirilmeye başlanmıştır. İdebessos, Akalissos, Melanippe, Atrasos, Korydalla, Madamissos gibi yerleşimler bu kapsamda detaylı yüzey araştırmaları programına alınmıştır. Rhodiapolis çevre araştırmalarında amaç kentin yakın çevresinde yer alan yerleşimleri inceleyip Rhodiapolis’in içinde yer aldığı bölgeyi topluca değerlendirebilmek ve kentin tarih ve kültürünü ve de siyasisosyal-ticari ilişkilerini bütünüyle anlayabilmektir. Bunlardan ilki, bugüne dek resmi ve kapsamlı bir yüzey araştırması yapılmamış olan Gagai’dir. 2007 yazında yapılan çalışmalarla kentte bulunan tüm kalıntılar detaylıca incelenmiş ve Geodetic GPS (GNSS) yardımıyla yerleşimin ilk kez bir haritası çıkarılmıştır.

Kaynak : 

  1. Rhodiapolis Çevresi Yüzey Araştırmaları: GAGAE/Gaxe 2007 Nevzat ÇEVİK – Süleyman BULUT – İsa KIZGUT
  2.  Rhodiapolis ve Kumluca Çevresindeki diğer antik yerleşimler – Prof. Dr. Nevzat Çevik.

1981/Mersin doğumlu, Harita Mühendisi, Araştırmacı-Yazar, Gayrimenkul Değerleme Uzmanı, Kitap: Orta Dünyanın Analizi HKMO, İçel Sanat Kulübü,