İtalya’da Hazine Dolu Etrüsk Mezarı Keşfedildi

0
872

M.Ö 8. Yüzyılda  bir Prensese ait olduğu düşünülen Etrüsk mezarı arkeologlar tarafından gün ışığına çıkarıldı.

Antik mezar önemli bir Etrüsk kenti olan Lazio Vulci’de arkeolojik sit alanında bilet gişesinin önünde 3 metre derinlikte toprak altından çıkarıldı. Araştırmacılar hazineyi yasadışı kazı yapanlar korumak için zamanla yarışıyor.

etrusk-mezarindan-cikan-esyalar

45 yaşındaki kazı işçisi  Tecla Del Papa ” Orada bir olduğuna dair fikrimiz yoktu. Ama yağmacılar prensesin mezarının üstünde  bir mezar kazdığını fark ettim. Yağmacılar mezarın altına girememişler. Biz hızla kazı çalışmalarına başladık. Mezar odasına ulaşmayı başardık.”

etruscan-tomb

Mezarın içerisinde zarif bir beze sarılı genç bir kıza ait kemiklere ulaştı. Yetkililer nisan ayından itibaren kapsamlı bir çalışma yapacaklarını bildirdiler.

etrus-mezari-prenses-1

Roma’nın 80km kuzeyinde  Vulci antik kentinde, 15.000 ‘den fazla mezar zaten kayıp bir uygarlığın ışık tutan ve sayısız hazineleri açığa çıkarılmıştır.

Etruscan-city

Ama yağmacılar yine İtalyan mirası için büyük bir sorun oluşturmaktadır. Bir İtalyan savcı göre, 460.000.000 € aşan değerde 100.000’den fazla eser  mezarlardan  yasadışı yollardan ülke dışına alınmıştır.

Kaynak: http://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/rich-tomb-etruscan-princess-discovered-italy-005499

Yüzüklerin Efendisi romanında yer alan en önemli karakterlerin hangi mitolojilerden alındığını karşılaştırmalı ve detaylı olarak anlatan inceleme-araştırma çalışması yayımlandı. Bugüne kadar sayısız araştırma yapıldı. Kitaplar, makaleler yazıldı. Ancak tam anlamıyla deşifre edilemedi. Bu konuda rehber bir kitap olacak. Kısacası, Tolkien’in romanı yazarken yaptığı kokteyli nasıl hazırladığını göreceksiniz. Bunun yanında Türk kültürünün diğer kültürlerle olan derin bağlarını da. Röportaj için buraya tıklayın. Kitabı imzalı satın almak için buraya tıklayın. Kitabı indirimli satın almak için buraya tıklayın.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here