Kudüs’te Mezarlıkta Bulunan Gizemli Antik Nesne


Kudüs’te bir mezarlıktaki kalıntılarda gömülü  olan 8 kg ağırlığında metalden yapılmış  yaldızlı bir nesne mezarlığın bekçisi tarafından bulundu. Bekçi bunun bir patlayıcı olduğunu düşünerek İsrail polisine ihbarda bulundu.

İsrail Arkeoloji Kurumu 6 ay boyunca bu nesnenin ne olduğunu anlayamadı.

gizemli nesne X-ışınları ve metalurjik testlerle incelendi. Yahudi tapınaklarında İncil zamanlarda kullanılmış olup olamayacağı düşünüldü.. Mezarlıkta Roma, Bizans, Haçlı ve önceki dönemlere ait  emanetler  de vardı.

Üzerinde yedi yiv bulunan bir asayı andıran objeyle ilgili İsrail Antik Eserler Kurumu gizemli objeyle ilgili Facebook kullanıcılarından yardım istedi. Bir saat içerisinde 300 paylaşıma ulaşan gönderiye çeşitli yorumlar geldi.

Tarım amaçlı bir alet , endüstriyel bir makine , masaj aleti, hamur açmak için , bir tapınaktan kalan parça , sığırları döllemek için kullanılmış olabileceği gibi yorumlar yapıldı.

Yorumların birinde Micah Barak bunun radyasyondan korunmak için koruyucu alan oluşturmaya yarayan bir nesne olabileceği yorumu yapıldı.

Nesne gerçekten de mistik amaçlı kullanılan bir cihazdı. Ancak bu cihaz eski çağlara ait bir cihaz değildi. Weber isimli bir şirketin 67,5 euroya sattığı bir üründü. Gizemi çözen kişi İsrail Arkeoloji Kurumu tarafından teşekkür davetinde bulunuldu.

Ancak bu cihazın neden kalıntılara gömüldüğü anlaşılamadı.

facebook bağlantı linki

http://weberbio.de/weber-isis-beamer-1-1.html

Kaynak : http://www.theguardian.com/world/2015/dec/23/facebook-users-solve-mystery-ancient-relic-unearthed-jerusalem

 

Bunu da okuyabilirsiniz  Platona Göre Atlantis

1981/Mersin doğumlu, Harita Mühendisi, Araştırmacı-Yazar, Gayrimenkul Değerleme Uzmanı, Kitap: Orta Dünyanın Analizi HKMO, İçel Sanat Kulübü,