Mısırda 4000 Yıllık Lahit Keşfedildi

0
314

Mısır’ın El-Lisht kentinde Mısır Orta Krallık Dönemi’ne ait  bir kaya oyuğunda lahit keşfedildi. Alabama Üniversitesi’nden  Dr. Sarah Parcak ve Amerikan-Mısır Projesini yöneten Muhammed Yusuf ile birlikte keşfedilen lahit I. Senusret Piramidinin güneyinde bulunuyor.

misir-orta-krallik-donemi

Antik Eserler Müdürü Dr.  Mamdouh El-Damaty alanda 2011 yılından beri çalışma yapıldığı kaçak kazı yapanlara karşı bölgeyi korumaya çalıştıklarını belirtti.

luxor-zamani

Keşfedilen lahit  1. Senusret  döneminde 12. hanedanına  ait  olarak tarihlenen ” Kraliyet Mühür Taşıyıcı” ünvanı bulunan yüksek rütbeli bir şahısa ait olduğunu belirtti.

1. senusret

Çalışma dönemi boyunca Mısırlı arkeologlar uydu teknolojilerinden faydalanacağını söyledi.

misirda-lahit-kesfedildi-1

misirda-4000-yillik-lahit-kesfedildi

Dr. Sarah Parcak Uydu görüntüleri ile potansiyel arkeolojik alanları tespit eden Antik roma ve Antik Mısır üzerine çalışan uzay arkeologudur.

Yüzüklerin Efendisi romanında yer alan en önemli karakterlerin hangi mitolojilerden alındığını karşılaştırmalı ve detaylı olarak anlatan inceleme-araştırma çalışması yayımlandı. Bugüne kadar sayısız araştırma yapıldı. Kitaplar, makaleler yazıldı. Ancak tam anlamıyla deşifre edilemedi. Bu konuda rehber bir kitap olacak. Kısacası, Tolkien’in romanı yazarken yaptığı kokteyli nasıl hazırladığını göreceksiniz. Bunun yanında Türk kültürünün diğer kültürlerle olan derin bağlarını da. Röportaj için buraya tıklayın. Kitabı imzalı satın almak için buraya tıklayın. Kitabı indirimli satın almak için buraya tıklayın.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here