Sibirya Yakutistanda 42000 Yıllık At Cesedi Bulundu


Yakutistan’da, Sibirya’nın  Verkhoyansk bölgesinde donmuş halde tay cesedi bulundu. Kan ve idrar alınabilir durumda olduğu öğrenildi. Tay, Doğu Sibirya’daki Tayga’da (Ormanlık alan) 328 metrelik derin bir  Batagaika kraterinde keşfedildi. Dev krater yerel olarak “ yeraltına açılan kapı ” olarak bilinir.

North-Eastern Federal Üniversitesi’ndeki bilim insanları, tayın büyük ihtimalle boğularak, en fazla 1-2 haftalık iken öldüğünü söylediler.

Otopsi için tayın vücudunun herhangi bir bozulmaya uğramadan oldukça iyi korunduğu anlaşıldı. Hatta iç organların “güzelce korunduğunu” ekledi. Kas dokusu bile doğal kırmızımsı rengini koruduğunu söyledi.

Atın vücudundan alınan kan ve doku,  atı klonlama amacıyla çıkarıldı;  soyu tükenmiş türlerin geri getirilmesinde diğer girişimlere meşruiyet kazandıracak bir başarıydı. Tayın klonlama hücrelerini geliştirmek için Güney Koreli Sooam Biotech Araştırma Vakfı’ndan bilim insanları ile birlikte çalışıyorlar.

 

Kaynak: 

1- https://edition.cnn.com/2019/04/18/europe/prehistoric-foal-liquid-blood-urine-trnd-scli-scn-intl/index.html

2- https://motherboard.vice.com/en_us/article/bj9x3a/scientists-discover-42000-year-old-liquid-blood-in-preserved-foal

3- https://www.foxnews.com/science/liquid-blood-frozen-horse-clone

Bunu da okuyabilirsiniz  Türk Bayrağının Kozmik Kökeni

1981/Mersin doğumlu, Harita Mühendisi, Araştırmacı-Yazar, Gayrimenkul Değerleme Uzmanı, Kitap: Orta Dünyanın Analizi HKMO, İçel Sanat Kulübü,