Turfan Kenti Türk Su Şebekesi


Karız Kanalları, Orta Asya’da, Turfan bölgesinde yapılmış yeraltı su şebekesi sistemidir. Dünya uygarlık tarihinin en önemli buluntularından biridir. Orta Asya’daki büyük uygarlık birikimini gözler önüne seren Karız Kanalları, Tanrı Dağlarından topladığı suyu 60 km çölün altından geçirerek Turfan’daki yerleşim birimlerine götürüyor. Aralıklarla açılan kuyular yardımıyla tarım alanları sulanıyor.

Tanrı Dağları ile turfan arasındaki bölge çöl olduğundan, suyun aşırı sıcaktan buharlamaması için Karız Su Kanalları yeraltında inşa ediliyor. Bu kanalları yaklaşık 100 metre yerin altında konumlandırmanın amacı, güzergâhın geçtiği çölde +40 derece sıcaklık düşünülerek buharlaşmayı engelleyerek su kaybını önlemektir. Kanalın derinliği 110 metreden başlıyor. Kanallar çölün altından ağ gibi örülmüş. Yer altı su kanallarının toplam boyu 5000 km. Bu kanal ağında belli aralıklarla kuyular açılmış. Kuyular 90,80, 70,60 en son turfanda 10 metrenin altıda. Sistem tamamıyla yer çekimi kuvveti ile çalışıyor.

turfan-su-sistemleri
Çinliler bu kanalları ülkelerindeki üç harikadan biri olarak gösteriyorlar. Bu kanallar bundan 2500 yıl önce M.Ö 500 ‘lerde Uygur Türkleri tarafından yapılmış. Eğim, açı, suyun akışının sağlanması, doğru yolda gidilip gidilmemesi; bunların yapılabilmesi için bilim gerekli.

Bunu başarabilmeniz için matematiğin, fiziğin, mühendisliğin ileri bir düzeyde olması gerekiyor. Anlaşıldığı gibi burada yerleşik bir medeniyet var. Karız’ı inşa eden, onaran bir irade var. Çok iyi organize olmuş, başarıya ulaşmış, ileri derecede teknoloji’ye sahip büyük bir uygarlık. Göçebe, barbar, uygarlıktan nasibini almamış diye tanıtılan, anlatılan Türk milletinin aslında medeniyeti yaratan insanlar olduğu ortaya çıkıyor. Matematiğin, fiziğin mühendisliğin ileri düzeyde olduğu, yerleşik tarımla uğraşan bir toplum.

turfan-su-kanallari

Zaten araştırma ve bulgularla ilk tarım toplumlarının, dolayısıyla köylerin, kentlerin ve şehirlerin Orta Asya da kurulduğu bilim çevrelerince ispatlanmıştır. Dilimize yerleşen Turfanda sözcüğü Turfan kentinden gelir.

????????????????????????????????????
M.Ö 500’lerde Türk mimarisi

Batısında Toksun İlçesi, kuzeybatısında Urumçi şehri, kuzeyinde Jimisar İlçesi ve Guçung İlçesi, doğusundaPiçan İlçesi, güneyinde Lopnur İlçesi ile sınırdır.

Turfan şehri Turfan Havzası’nın kuzey kenarında kurulmuş, havzanın en çukur yerinde Ayding Gölü, deniz seviyesinden 154,50 metre derinlikte olan bölgede bulunur. Böylece Turfan dünya’da Lut Gölü’nden sonra ikinci çukur olan havzasıdır. Dünyanın en sıcak yerleşim bölgelerinden birisidir. Doğu Türkistan’da hava sıcaklığının en yüksek olduğu bir bölgede kurulmuş olan Turfan, “Alev vahası” olarak da adlandırılır.

Bunu da okuyabilirsiniz  Urartu Arkeolojik Çalışmalarının Tarihçesi

Kaynakça :

Türklerin Kozmik Kökenleri – Burhan Yılmaz

Wikipedia / Turpan


1981/Mersin doğumlu, Harita Mühendisi, Araştırmacı-Yazar, Gayrimenkul Değerleme Uzmanı, Kitap: Orta Dünyanın Analizi HKMO, İçel Sanat Kulübü,

2 Comments

  1. Neye cevap verileceği anlaşılmıyor.Lakin benim konum uzayla ilgili.Bu konuda tartışmak isterdim.Diyorum ki Keplerin uzay kanunları kesinlikle sakattır: gezegen yörüngeleri elips değildir,alanlar kanunu yoktur. Periyod kanunu tutarsızdır.Tabii böyle bir teoriyi ortaya koymam lazım ki,tartışılabilsin.Ancak bu sitede misafir olarak yazmak mümkün mü bilemedim. Mümkünse yol gösterilmesini isterdim

    1. Sitemizde üye olmadan yorum yapabileceğinizi belirttik. Muhtemelen görmediniz. Her konunun altındaki yorum kısmına mesaj yazabilirsiniz. Teşekkürler.

Comments are closed.