Biyolojik Silah Nedir? Çeşitleri

0
1745

Canlıların üzerinde zararlı etkiler bırakmak amacıyla kullanılan mikroorganizmalar, toksinler, arakonak hayvanlar, bitki öldürücüler, zararlı haşerat ve hayvanlar vb. ajanlardır.” Diğer bir ifadeyle, insan, hayvan ve yararlanılan bitkilerde ölüm ve hastalık meydana getiren biyolojik savaş maddelerine biyolojik silah denir.

Biyolojik silahlar, yeryüzündeki canlılara zarar veren en büyük ve tehlikeli silahların başında gelmektedir. Bu silahlar uygun ortamlarda hızla çoğalır ve kalıcı hale gelebilirler. Tüm koruyucu önlemleri etkisiz hale getirebilecek şekilde ortama uyum sağlayabilirler. Kimyasal silahlar tüm şiddetlerine karşın dağıldıklarında ya da sulandırıldıklarında daha az öldürücüdürler. Fakat, biyolojik silah olarak kullanılan hastalık yapıcı mikroorganizmaların, en ufak miktarı bile öldürücü olabilir. Örneğin, botulinum toksininin kimyasal bir sinir ajanı olan sarinden üç milyon kat daha güçlü olduğu belirtilmektedir. Yaşayan biyolojik maddeler 1 ila 5 mikron boyutunda son derece küçük parçacıklardan oluştuğundan insan gözüyle görülemez.

Biyolojik Savaş Maddelerinin Sınıflandırılması

Mikrobiyoloji Yönünden Sınıflandırılması

Bakteriler: Küçük-serbest yaşayan organizmalar olup çoğunluğu katı veya sıvı kültür ortamında üretilebilirler. Bu organizmalar stoplazma, hücre zarı ve nükleer materyaller içeren bir yapıya sahiptir, basit bölünme ile ürerler ve oluşturdukları hastalıklar genellikle spesifik antibiyotik tedavilerine cevap verirler.

Virüsler: İçlerinde çoğalabilecekleri canlı organizmalara ihtiyaç duyan organizmalardır. Bundan dolayı da enfeksiyoz etkileri büyük oranda konak hücrelerin bağımlıdır. Virüsler genellikle antibiyotik tedavilere cevap vermeyen fakat antiviral bileşimlerin bir kısmına ve sınırlı kullanıma uygun preparatlara cevap veren hastalıklara neden olurlar.

Riketsialar: Hem bakterilerin hem de virüslerin genel karakterlerini taşıyan mikroorganizmalardır, bakteriler gibi metabolik enzimler ve hücre zarından oluşurlar ve oksijen kullanırlar ve geniş çaplı antibiyotiklere karşı duyarlıdırlar, yaşayan hücreler içinde üremelerinden dolayı da virüsleri andırırlar.

Klamidyalar: Kendi enerji kaynaklarını üretemediklerinden dolayı zorunlu hücre içi parazitleridir, bakteriler gibi geniş spektrumlu antibiyotiklere cevap verirler, çoğalmak için virüsler gibi yaşayan hücrelere ihtiyaç duyarlar.

Mantarlar: Fotosentez yapamayan, anaerobik (oksijensiz) büyüme yeteneğine sahip ve çürüyen bitkisel olgulardan besin ihtiyaçlarını karşılayan ilkel bitkilerdir.

Toksinler: Yaşayan bitkiler, hayvanlar veya mikroorganizmalardan elde edilen veya üretilen zehirli maddelerdir. Bazı toksinler kimi kimyasallara da dönüştürülebilirler.

Hedeflerine Göre Sınıflandırılması

Hedeflerine göre 4 grupta incelemek gerekir.

 Anti  Personel Savaş Maddeleri (İnsanlara Karşı)

Bakteriler: İnsanda görülen önemli bakterisel hastalıklar arasında; Kızıl, bel soğukluğu, difteri, tüberküloz, tetanoz, çeşitli zatürreler, tifo, veba, kolera, dizanteri hastalıkları görülür

Riketsialar: Tifo, tifüs ve lekeli humma gibi önemli hastalıklara yol açarlar.

Virüsler: Virüslerin sebep olduğu önemli insan hastalıkları salgın grip, çocuk felci, kuduz, karasanlık, kabakulak, kızamık hastalıklarıdır.

İnsanlara karşı kullanılan biyolojik savaş maddeleri, doğrudan doğruya insanlara karşı etkili olup, hastalık yoluyla ölüme veya halsizliğe sebebiyet verme ölçülerine göre ayrılırlar.

Anti Animal Savaş Maddeleri (Hayvanlara Karşı)

Hayvanlara karşı kullanılan biyolojik silahlar, öncelikli olarak insanların  en çok yararlandığı koyun, keçi, sığır, at ve kümes hayvanları üzerinde  kullanılmaktadır. Hayvanlara karşı kullanılan biyolojik maddelerin en iyi sonuç verenleri: Bakteriler, Riketsialar ve Virüsler’dir. Bunlar hayvanlarda “RUAM, ŞARBON,    ŞAP,    VEBA,    KOLERA,    HUMMA,    TULAREMİA,  NEWCASTLE” hastalıklarını meydana getirirler.  Hayvan hastalıkları çoğu kez hayvandan hayvana direkt temasla, yiyeceklerle, su ve dışkı ile bulaşır. Ayrıca hayvansal ürünleri kullanan ve hayvanlarla beslenen insanlar da bu hastalıklardan zarar görür.

Bitkilere Karşı Kullanılan Biyolojik Savaş Maddeleri

 Bitkilere karşı kullanılan biyolojik savaş maddeleri: Funguslar (mantarlar), bakteriler, virüsler, parazitler ve haşerelerdir. Bunlar bitkilerde şu hastalıkları meydana getirirler: Hububatta, şap, küf, pas hastalığı, patates ?atlaması, tütün mozaik hastalığı, şeker pancarı yaprakları kıvırcık hastalığı, patates çürümesi, yonca solgunluğu ve bazı ürünlerde görülen güney samı gibi hastalıklara neden olurlar.

Bitkiler üzerine etkili biyolojik alanlara birkaç örnek verilebilir:

Phytophtora infestan (Patates çürümesi) Puccinia graminis (şap hastalığı)

Tobacco mosaic virüs (tütün mozaik hastalığı)

Kaynak : Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi  Halk Sağlığı

 

Yüzüklerin Efendisi romanında yer alan en önemli karakterlerin hangi mitolojilerden alındığını karşılaştırmalı ve detaylı olarak anlatan inceleme-araştırma çalışması yayımlandı. Bugüne kadar sayısız araştırma yapıldı. Kitaplar, makaleler yazıldı. Ancak tam anlamıyla deşifre edilemedi. Bu konuda rehber bir kitap olacak. Kısacası, Tolkien’in romanı yazarken yaptığı kokteyli nasıl hazırladığını göreceksiniz. Bunun yanında Türk kültürünün diğer kültürlerle olan derin bağlarını da. Röportaj için buraya tıklayın. Kitabı imzalı satın almak için buraya tıklayın. Kitabı indirimli satın almak için buraya tıklayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here