Japon Bilim Adamları İnsan Kulağı Oluşturdu

0
423

Japon bilim adamları farenin üzerinde kulak oluşturmayı başardı. Bilim adamlarına  göre 5 yıl içinde insan kulağı üretilebilecek. Tokyo Üniversitesi ve Kyoto Üniversitesi tarafından geliştirilen teknoloji yüz anomalilerine sahip çocuklar veya kazayla kulağını kaybetmiş gençlerde kullanılabilir. Ayrıca savaşlarda yaralanmış askerlerde veya diğer yetişkinlerde kullanılabilir.

Günümüzde kullanılan yapay kulaklar, insan kaburgasından alınan kıkırdaklardan üretiliyor. Bunun için birkaç operasyon gerekiyor ve kıkırdağın alınması çok acı vericidir. Ayrıca göğüs asla tamamıyla iyileşmiyor. Buna karşın yeni geliştirilen teknik sayesinde az miktarda hücre yeterli oluyor. Buna ek olarak, üretilen kulak yaşayan bir yapı olduğundan bireyle beraber büyüyebilir.

Bilim insanları insan kök hücreleri kıkırdak hücrelerine dönüştürerek başladılar. Laboratuvarda üretilen kıkırdak sonrasında küçük kürelere dönüştürülerek insan kulağı şekli verilen plastik tüplere dolduruldu. 2 ay sonrasında çerçeve çözülerek, geride 5 cm ‘lik insan kulağına benzer yapı bıraktı. Böylece farenin sırtında bir kulak oluştu.

Bu teknik dünya çapında gittikçe mükemmelleşen tekniklerden biri, bu sayede hasar gören vücut parçalarının yerine yenilerinin yapılması planlanıyor. Londra’daki doktorlar hastanın kolunda burun üretmişlerdi. Ayrıca yapay nefes borusu da üretildi ve sonunda laboratuvarda tüm yüzün üretilebileceğini öngörüyorlar. Bu sayede kazalarda önemli organlarını kaybeden insanlara yardımcı olunarak kendi organlarının yerine geçecek organlar üretilebilir.

Kaynak : Daily mail

Yüzüklerin Efendisi romanında yer alan en önemli karakterlerin hangi mitolojilerden alındığını karşılaştırmalı ve detaylı olarak anlatan inceleme-araştırma çalışması yayımlandı. Bugüne kadar sayısız araştırma yapıldı. Kitaplar, makaleler yazıldı. Ancak tam anlamıyla deşifre edilemedi. Bu konuda rehber bir kitap olacak. Kısacası, Tolkien’in romanı yazarken yaptığı kokteyli nasıl hazırladığını göreceksiniz. Bunun yanında Türk kültürünün diğer kültürlerle olan derin bağlarını da. Röportaj için buraya tıklayın. Kitabı imzalı satın almak için buraya tıklayın. Kitabı indirimli satın almak için buraya tıklayın.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here