Zor Sanat – Şifreli Sanat Eseri

0
305

Amatör kriptograflar (şifre uzmanları), gizemini uzun süre koruyan bir şifreyi çözdüler. Rus Kiril alfabesiyle yazılmış olan metin, bir KGB eğitim belgesi görünümünde. Ancak kırmızı bir dosya içinde CIA şefinin masası üzerinde durmuyor. Geceleri, Kuzey Carolina Üniversitesi’nin duvarını aydınlatıyor. “Kirilik Projektör”, Amerikalı sanatçı James Sanborn’un yaratmış olduğu şifreli birçok sanat eserinden biri. Bunların en ünlüsü, Virginia eyaletinin Langley kasabasındaki CIA merkezinde bulunan “Kryptos”. Bu eser, ününe 1999 yılında, CIA şifre uzmanları gizli mesajın dörtte üçünü çözdüklerinde kavuşmuştu. Sanborn hayranları Kirilik Projektör’ün metnini web sitesine koyunca, ikisi de bilgisayar programcısı olan Mike Bales ve Frank Corr, birbirlerinden bağımsız olarak işe koyulmuşlar ve şifreli metnin istatistiksel özelliklerini inceleyerek, bunun aslında çok bilinen Vignere şifresinin bir türü olduğunu keşfetmişler.

Ancak yazının Rusça bir metin olduğu görülmüş. Corr, birkaç sözlük satın alarak işe başlamış, ama metin yanlış yazılmış sözcüklerle dolu olduğu ve hiçbir noktalama işareti olmaksızın birbirine bitişik yazıldıkları için, işin içinden pek çıkamamış. Araştırmacılar, şifreli metnin, “Kryptos”un son bölümü olduğunu düşünüp heyecanlanmışlar; ama metin “Kryptos” web sitesinin yöneticisi Elonka Dunin tarafından tercüme ettirilince, bunun “casusluğun erdemlerinden” bahseden bir KGB metni ve rejim karşıtı fizikçi Andrei Sakharov’un bir söylevinden alınmış bir parça olduğu görülmüş. Bu durumda kendini sınamak isteyen matematikçiler için her şey bitmiş değil. Kryptos’un son bölümü onları beklemeye devam ediyor.

CIA’in web sitesinde yer alan kısım : https://www.cia.gov/about-cia/headquarters-tour/kryptos

Yüzüklerin Efendisi romanında yer alan en önemli karakterlerin hangi mitolojilerden alındığını karşılaştırmalı ve detaylı olarak anlatan inceleme-araştırma çalışması yayımlandı. Bugüne kadar sayısız araştırma yapıldı. Kitaplar, makaleler yazıldı. Ancak tam anlamıyla deşifre edilemedi. Bu konuda rehber bir kitap olacak. Kısacası, Tolkien’in romanı yazarken yaptığı kokteyli nasıl hazırladığını göreceksiniz. Bunun yanında Türk kültürünün diğer kültürlerle olan derin bağlarını da. Röportaj için buraya tıklayın. Kitabı imzalı satın almak için buraya tıklayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here