Johann Sebastian Bach’ın Hayatı


Muhteşem klasik müzik bestecisi Johann Sebastian Bach eserleri müzik karmaşıklığı ve üslubundaki yeniliklerle  çağlar boyunca saygı duyulan bir isim olmuştur.

O, tüm zamanların en büyük bestecilerinden Batılı biri olarak kabul edilir.

21 mart 1685’te  Eisenach, Almanya’da doğan, Johann Sebastian Bach birkaç nesil öncesine uzanan, müzisyen bir aileden geliyordu. Babası Johann Ambrosius, Eisenach şehir müzisyeni olarak çalıştı ve o keman çalmayı genç Johann’a öğrettiği düşünülmektedir.

7 yaşındayken, Bach dini eğitim almış Onun Protestan inanç onun daha sonra müzikal çalışmalarını etkileyecektir. Gittiği inanç okulundan geri döndüğünde Bach kendini anne ve babasının her ikisi de ölümüyle yetim bulmuştur.Ağabeyi Johann Christoph, Ohrdruf bir kilise orgu  satın aldı. Johann Christoph kardeşi için biraz daha fazla müzik eğitimi verilen yerel bir okula nakletti. Bach, 15 yaşına kadar kardeşinin ailesi ile kaldı. Sonrasında ağabeyi  Lüneberg’te bir okula kaydolmasına yardımcı oldu.O sırada besteci Georg Böhm Lüneburg’da Johannes Kilisesi’nin orgculuğunu yapıyordu.Bach viyolin ve piano çalmaya başladı.

Bach’ın üstlendiği ilk ciddi görev Saksonya-Weimar dükünün orkestrasında kemancılık görevidir

1707’de Mühlhausen’de çalışırken Weimar Prensi tarafından saray orgculuğuna ve oda orkestrası yöneticiliğine atandı. 1717’de çağrıldığı Köthen Sarayı sanatsal gelişmesi açısından önem taşır. 1723’e kadar kaldığı sarayda en önemli orkestra ve oda müziği eserlerini besteledi. 1723’te Leipzig Thomas Kilisesi baş müzik yöneticiliğini üstlendi. Üniversite müzik müdürlüğünü de içeren bu görevini, çeşitli güçlüklere karşın ölümüne kadar sürdürdü. 1747’de Kral Büyük Friedrich tarafından Potsdam Sarayı’na çağırıldı; burada bir dizi konser verdi: 1749’da kör oldu. İki evliliğinden 11 oğlu, 9 kızı oldu. Oğullarından dördü önemli müzikçilerdir.

Çeşitli müzik türlerinde büyük bir yaratıcılık gücüyle benzersiz zenginlikte eserler verdi. Eski çoksesli müziği, armoniye dayanan yeni konser üslubuyla verimli bir bileşime götürdü. Fugaların (çok sesli müzik parçası, füg) katı, kontrapuntocu (çok seslerden örülü müzik) yapılarına son biçimlerini verdi ve ruh gücüyle canlandırdı. Dinsel müziğinin temelini, Protestan koro biçemi oluşturur. Müzik yönünden katı ve kapalı biçimlerin gerisinde, büyük bir anlatım zenginliğiyle dindar bir ruhun izlenimleri görülür.

Bunu da okuyabilirsiniz  Sokrat-Sokrates Kimdir? Öğretisi Nedir?

Dinsel eserleri: Johannes (1723) ve Matthaus (1729) passionları, (İsa’nın çarmıha gerilmesini canlandıran müzik) missalar (dua), motetler (çok sesli ilâhi) ve dinsel şarkılar.

Org eserleri: Prelüdler ve fügler, tokkatalar, fanteziler, konçertolar, sonatlar.

Piyano eserleri: Das wohltemperierte Klavier (İyi düzenlenmiş piyano, I ve II; 1722, 1744) 6 İngiliz süiti (1722’den önce),5 Fransız süiti (1722), 6 partita (bir çeşit süit) (1726-1731), Kromatik Fantezi ve Füg (yak. 1720), İtalya Konçertosu (1734), Goldberg Çeşitlemeleri (1742).

Oda ve orkestra müziği: Flüt, keman, violonsel için sonatlar; piyano, keman için konçertolar (1720), 6 Brandenburg Konçertosu (1721), orkestra için 4 süit (1721-1736)

Kuramsal eserleri: Das müsikalische Offer (Müziksel Armağan, 1747); Die Kunst der Fuge (Füg Sanatı, 1750).


1981/Mersin doğumlu, Harita Mühendisi, Araştırmacı-Yazar, Gayrimenkul Değerleme Uzmanı, Kitap: Orta Dünyanın Analizi HKMO, İçel Sanat Kulübü,