Tolkien Kimdir?


John Ronald Reuel Tolkien 1892 yılında Güney Afrika’da doğuyor, 1911 yılında Oxford’a kaydolup eski İngilizce, eski Almanca ve eski Fince okuyor ve 1. Dünya savaşından sonra Leeds Üniversitesi’nde doçent oluyor. Notlarından öğrendiğimize göre Tolkien 1. Dünya savaşı sırasında cephe gerisinde aldığı görevler esnasında sonradan Middle Earth’de yaşayacak olan Elf lerin dili olan Qenya’yı tasarlamaya başlıyor. Quenya tamamen kendine ait sözcükleri ve gramer yapısı olan, başka bir dilin bir şekilde kodlanması ile yapılmış olmayan bir dil. Ve Quenya ile birlikte Tolkien’in zihninde çok çok çok öncelerinin dünyasını oluşturma fikri başlıyor.

Tolkien’in çalışmalarına yön veren bir takım arkadaşları ve öğrencileri ile kurduğu klüpler. Bu klüplerde Tolkien ve öğrencileri eski dillerde anlatılan masalları anlatıyorlar birbirlerine. Oxford’a profesör olarak girdikten sonra “Inklings” adı altında bir grup kuruluyor ve Tolkien’in dünyası da şekillenmeye başlıyor.

Tolkien uğraşlarının ilk ürünü 1937 yılında yayınlanan “The Hobbit” oluyor. Tüm dünya farkında olmasa bile ilk kez elfler, büyücüler, kovuklarda yaşayan hobbitler, cüceler ve Orta Dünya ile tanışıyor. Bu gün tüm dünya üzerindeki ister yazılı, ister görüntülü olsun tüm kitap, film vesairelerde kullanılan elinde asası, uzun sivri şapkası, bembeyaz sakalları ve cübbesi ile tipik bir büyücü imajı ilk kez Hobbit’de büyücü Gandalf ile ortaya çıkıyor ve onunla özdeşleşiyor.

Hobbit doğal olarak edebi çevrelerce pek dikkate alınmıyor, hatta eski diller konusunda bu kadar saygın bir profesörden çıka çıka bir “masal” çıkması bazılarını sinirlendiriyor. Tolkien Hobbit hakkında çıkan eleştirilere hiç kulak asmamış olacak ki çalışmalarına tüm hız devam ediyor ve en sonunda 20.yy nin tüm dünya tarafından en başarılı sayılan romanı The Lord Of The Rings – Yüzüklerin Efendisi – ortaya çıkıyor. Hobbit’in hemen arkasından Yüzüklerin Efendisi’ni okuyan bir okuyucu ikisinin arasındaki farkı algılayabilir. Kimbilir Hobbit belki de gerçekten Tolkien’in yalnızca çocukları için yazdığı bir romanken tesadüf eseri basılmıştır. Ama Yüzüklerin Efendisi’nin öyle olmadığı daha ilk bölümlerde anlaşılıyor, artık iyice olgunlaşmış olan Middle Earth’ün tüm ağırlığı hissedilebiliyor.

Tolkien ölümü olan 1973 yılına kadar çalışmalarını sürdürüyor, Middle Earth hakkında başka kitaplar yazıyor. Bu kitaplardan en önemlisi ölümünden sonra oğlu Christofer Tolkien tarafından yayına hazırlanan Silmarillion oluyor. Bu kitapta Tolkien Middle Earth ün binlerce yıllık tarihini anlatıyor. Oğlu babasından kalan mirası güzel bir şekilde devam ettiriyor ve neredeyse babasının bütün notlarını kitaplaştırarak büyük bir Middle Earth tarihi ortaya çıkarıyor.

Tolkien’in Middle Earth’ü ve onun üzerinde yaşanan olayları anlattığı kitapları ister edebi çevreler tarafından sevilsin, ister nefret edilsin, iş artık bir grup otoritenin elinden çıkmış durumda. Tüm ülkelere yayılmış milyonlarca Tolkien hayranını bir kenara bırakın, Tolkien’in eserlerinde geçen isimler ile şirketler kurulmuş, sanatçılar bu isimleri kullanmışlar (İngiliz Sting’in ismi Hobbit ve LOTR’da adı geçen bir kılıcın ismi, Marillion adlı Rock grubunun ismi Silmarillion’dan geliyor vb..). Tolkien’in eserlerindeki sahneler ressamlar tarafından canlandırılmış ( belli bir kalitede olan 300 ün üzerinde illüstrasyon mevcut). Yüzüklerin Efendisi pek çok ülkede tiyatro oyunu olarak sahnelenmiş, bilgisayar oyunları, masa üstü kart oyunları yapılmış ve tamamen kendine ait başka bir kültür barındıran FRP (fantasy role playing) adı verilen oyunların ortaya çıkmasını sağlamış.

Bunu da okuyabilirsiniz  Aşık Veysel Şatıroğlu Kimdir? Bilinmeyen Yönleriyle Hayatı

John Ronald Reuel Tolkien 3 Ocak 1892’de İngiliz sömürgesi olan Güney Afrika’nın Bloemfontein şehrinde doğdu. Ronald’ın babası Arthur Tolkien banka müdürü idi ve aslen İngiltere Birmingham’lı olan aile kendilerine yeni bir hayat kurmak amacıyla Güney Afrika’ya yerleşmişti. Fakat iklimin getiridiği olumsuzluklar kısa zamanda anne Mabel’i Ronald ve küçük kardeş Hilary’ide alıp İngiltere’ye dönmeye itti. Aile bir süre sonra baba Arthur’un da dönmesi ile eski günlerine kavuşacaktı. Fakat 15 Şubat 1896’da Güney Afrika’dan Arthur’un ölüm haberi geldi. Bunun üzerine Mebel çocukları alıp küçük bir köy olan Sarehole’a yerleşti. Bu köy Ronald da derin etkiler bırakacak ömrünün kısa bir süresini burada geçirmesine rağmen hayallerinde yarattığı Hobbit diyarı Shire ile defalarca Sarehole’u ziyaret edecekti. Sarehole’da Tolkien’i etkileyen sadece yemyeşil doğası değildi. Köy yakınındaki Moseley Bataklığı, kardeşi Hillary ile her zaman oynamaya gittikleri Cole Bank Road değirmeni ve devamlı kendilerini kovaladığı için “Beyaz Ogr” adını taktıkları değirmencinin oğlu da Ronald üzerinde derin izler bıraktı.

Ronald Birmingham’daki King Edward’s Okulu’na başlayınca aile bir kez daha taşınmak zorunda kaldı. Fakat bir süre sonra aile tekrar taşınmak zorunda kaldı ve Ronald yeni taşındıkları Olver Road’a yakın olan St.Philips okuluna verildi. Bir sene sonra burs kazanınca tekrar King Edward’s Okulu’na dönen Ronald bir kaç sene sonra 1904 yılında şeker hastalığı yüzünde annesi Mabel’i kaybetti. Bunun üzerine çocuklar teyzeleri Beatrice’in yanına gitti ve Peder Francis Morgan’ın gözetimine verildi. King Edward’s Okulu’nda iken Ronald’ın dillere büyük yatkınlığı olduğu ortaya çıktı ve bu dönemlerde Ronald kendine ait bir dili tasarlamaya başladı. Böylece Elf dillerinin temelleri atılmıştı. Çocukluktan delikanlılık yıllarına geçerken Ronald’ı etkileyen iki büyük yapı vardı oturdukları Birmingham kentinde. 29 metrelik Perrott’s Folly kulesi o yıllara göre olağanüstü büyüklüğü ile Ronald’ın beynine kazınmıştı. 1758 yılında John Perrott tarafından yapılan bu kule tuhaf mimarisi ile “Perrott’un divaneliği” ismini almıştı. Hemen bu kulenin yanında ise bir başka kule vardı. Ve bu İki Kule daha sonra yazacağı The Lord Of The Rings için esin kaynağı oldu. Ronald’ın gençlik yıllarına dair bir diğer önemli not ise Gamgee ismi ile o yıllarda tanışmış olmasıdır. Bu yerel pamuk markası Gamgee, Ronald’ı etkilemiş olmalı ki Frodo’nun sadık dostu Sam’e bu soyadı vermiş.

tolkien_pipo

16 yaşındayken hayatını değiştirecek bir olay oldu ve hayattaki tek gerçek aşkı olan Edith ile tanıştı. Fakat Peder Morgan iki gencin görüşmelerini yasakladı. 1911 yılında Tolkien klasik diller eğitimi almak için Exeter Koleji’ne gitti ve 21 yaşını doldurduğunda hiç bir zaman unutamadığı Edith’i buldu (Söylenir ki Edith ormanda dolaştıkları bir gün onun için dans etmiş ve bu dans genç Tolkien’i çok etkilemiştir). Gençler 22 Mart 1916’da evlendiler. Üstelik Tolkien onu ikinci kez bulduğunda Edith bir başkası ile nişanlıydı.

Bunu da okuyabilirsiniz  Fikret Mualla Kimdir?

Bu arada I. Dünya Savaşı başlamıştır. Kısa bir süre sonra Tolkien’de orduya katıldı ve Fransa cephesinde savaşı. İki yakın dostunu bu savaşta kaybeden Tolkien çok yakınında patlayan bir bomba yüzünden İngiltere’ye geri döner. Fakat savaş bu genç insan üzerinde unutulmaz etkiler bırakmıştır. Savaştan döndükten sonra hayatının büyük bir kısmını Oxford’da geçirdi. Savaş bittiğinde Tolkien’de Oxford English Dictionary’de iş bulur. 1945 yılında Oxford’da Profesör olmasına kadar geçen zaman içerisinde 4 çocuk sahibi olur. Bu süre içerisinde devasa hayal dünyası Orta Dünya’yı oluşturmaya devam eder. İlk kitabı bir çeviri olan “Sir Gawain and The Green Knight”‘ı yayınlanır. Entellektüel bir topluluk olan “Inklings” i yakın dostu C.S. Lewis ile kurar ve 1937 yılında “The Hobbit” i yayınlar. Roman hem olumlu hem de olumsuz tepkiler alır. Oxford’da profesör olan Tolkien’den nasıl olupda bir masal kitabı çıktığını sorar bazıları. Ama olumsuz eleştiriler bir işe yaramaz ve Hobbit kısa zamanda popüler olur. Bundan sonra Tolkien The Lord Of The Rings için çalışmaya başlar.

yuzuklerin-efendisi-nedir

1954 yılında destansı The Lord Of The Rings’in ilk iki bölümü İngiltere’de yayınlanır ertesi sene ise üçüncü bölüm yayınlanır. Roman Hobbit’den bile daha fazla tepki alır. Bir kısım eleştirmen tarafından Hobbit’dekinden çok daha fazla eleştiriye maruz kalır Tolkien. Oysa o sadece hayalindeki dünyayı yazıya dökmüştür o kadar. 1965 yılında LOTR’un Amerika Birleşik Devletleri’nde yayınlanması ile her şey birden değişir. Amerikalılar özellikle genç nüfus romanı çok sevmiştir ve roman hızla kült roman olur. Bundan sonra Tolkien için ilginç bir hayat başlar. Zaman zaman aşırı ilgiden bunalır Tolkien. Bir çok defa adres değiştirir. Sayısız kere telefon numarası değişir. Ama her zaman meraklı bir okuyucu ona ulaşıp sorar “Balrog nedir? Blue Wizards’lara ne oldu?”. 29 Kasım 1971’de karısı Edith öldü. Tolkien bunun üzerine sadece bir sene yaşayabildi ve 2 Eylül 1973’de Kraliçe’den CBE ünvanını almasından kısa bir süre sonra 81 yaşında öldü.

Kronoloji

1892 3 Ocak tarihinde Güney Afrika’nın Bloemfontein kasabasında doğdu.
1894 Erkek kardeşi Hilary doğdu.
1895 Babası Arthur Tolkien öldü. Bunun üzerine aile İngiltere’ye Birmingham’a taşındı.
1900 King Edward’s Grammar School’a başladı.
1904 Annesi 34 yaşında öldü.
1905 Ronald ve kardeşi Birmingham’da halalarının yanına taşındılar.
1908 Oxford’a başladı.
1914 Çocukluk aşkı Edith Bratt ile nişanlandı. Birinci dünya savaşı başladı.
1916 Edith ile evlendi. Almanya’ya karşı savaşmak üzere Fransa’ya gitti. Bir topçu atışı çok yakınında patladı ve bu nedenle İngiltere’ye geri döndü
1917 Silmarillion’u yazmaya başladı ve ilk çocuğu Jon doğdu.
1918 1. Dünya Savaşı’nın bitimine az bir süre tekrar cepheye gitti fakat kısa bir süre sonra geri döndü.
1920 İkinci çocuğu Michael doğdu. Leeds Üniversitesi’n de kariyerine devam etti.
1924 Üçüncü oğlu Christopher doğdu. Oxford Üniversite’sin de İngiliz Dili profesörü oldu.
1925 Sir Gwain and The Green Knight yayınlandı. Oxford’da Anglo-Saxon profesörü oldu
1926 Hayatında önemli bir yer edinecek olan C.S. Lewis ile tanıştı.
1929 Dördüncü çocuğu Priscilla doğdu.
1936 Hobbit’ bitirdi. Beowulf: The Monsters and The Critcis yayınlandı.
1937 Hobbit yayınlandı. The Lord Of The Rings’i yazmaya başladı.
1939 Fairy Stories yayınlandı.
1947 Lotr’u incelenmesi için yayıncıya yolladı.
1948 Lotr’u yazmayı bitirdi.
1949 Farmer Giles Of Ham yayınlandı
1954 The Lord Of The Rings’in Birinci ve İkinci bölümü İngiltere’de yayınlandı.
1955 The Lord Of The Rings’in Üçüncü bölümü yayınlandı.
1959 Emekli oldu
1962 The Adventures Of Tom Bombadil yayınlandı.
1964 Tree And Leaf yayınlandı.
1965 The Lord Of The Rings Amerika’da yayınlandı. Roman pasifiğin ötesinde çok büyük bir ilgi gördü ve çabucak kült roman oldu.
1967 Smith Of Wootton Major ve The Road Goes Ever On yayınlandı.
1971 Edith Tolkien 82 yaşında öldü.
1972 J.R.R. Tolkien 82 yaşında hayata gözlerini kapadı

Bunu da okuyabilirsiniz  Johann Sebastian Bach'ın Hayatı

Eserleri

1925 Sir Gwain And The Green Knight
1936 Beowulf: The Monsters And The Critics
1937 The Hobbit
1939 Fairy Stories
1949 Farmer Giles Of Ham
1954 The Lord Of The Rings – Fellowship Of The Rings, Two Towers
1955 The Lord Of The Rings – The Return Of The King
1962 The Adventures Of Tom Bombadil
1967 Smith Of Wootton Major, The Road Goes Ever On

Ölümünden sonra yayınlananlar

1976 The Father Christmas Letters
1977 The Silmarillion
1980 Unfinished Tales Of Numenor And Middle-Earth
1981 The Letters of J.R.R. Tolkien
1982 Mr. Bliss
1983 The Monsters And The Critics And Other Essays, The History Of Middle-Earth: The Book Of Lost Tales
1984 The History Of Middle-Earth: the Book Of Lost Tales Part Two
1985 The History Of Middle-Earth: The Lays Of Beleriand
1986 The History Of Middle-Earth: The Shaping of Middle-Earth
1987 The History Of Middle-Earth: The Lost Road and Other Writings
1988 The History Of Middle-Earth: The Return Of The Shadow
1989 The History Of Middle-Earth: The Treason Of Isengard , The War Of The Ring

Orta Dünyanın Analizi içeriği ile ilgili buraya tıklayın

Prof. Dr. Osman Karatay’ın yorum için buraya tıklayın.

Anka Enstitüsü’nün yazısı için buraya tıklayın.

Sözcü Gazetesi’nin röportajı için buraya tıklayın.

Kitabı satın almak için ise buraya tıklayın


1981/Mersin doğumlu, Harita Mühendisi, Araştırmacı-Yazar, Gayrimenkul Değerleme Uzmanı, Kitap: Orta Dünyanın Analizi HKMO, İçel Sanat Kulübü,