Blog Yazarı Olmak Kazançlı mı? Neler Gereklidir?


Web sitesi nasıl hazırlanır?  Web sayfası kurmak için gerekli olanlar nelerdir?  Yazılım öğrenmek kolay mı? Yazılım öğrenmek zorunda mıyım? Ücretsiz  web sitesi yapmak mümkün mü? Web sitesi ile para kazanmak mümkün mü? Blog yazarı olmak kazançlı mı?

Günümüzde internet sitesi kişisel, kurumsal, ticari, sosyal olarak kendini ifade etmek için kullanılan en önemli araçlardan birisidir. Zaman geçtikçe temel ihtiyaç noktasına doğru ilerlemektedir. Teknolojinin gelişmesi ile bir web sitesine sahip olmak oldukça kolay. Ancak beklentilere göre zorluk derecesi artmaktadır. Dolayısı ile web sitesinden beklentinizin ne olduğuna tam anlamıyla karar vermek zorundasınız. Eğer sadece kişisel paylaşımlarınızı insanlar görsün istiyorsanız,  ücretsiz servis veren yapılardan birini tercih edip yönetim arayüzleri aracılığıyla sitenizi basit birkaç ayarla hemen oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Daha önceki bir yazımda; bir web sitesi için gerekli olan unsurlara değinmiştim. Bu yazıda o bilgileri almaya gelen varsa bu adresten temel bilgilere ulaşabilir.

Eğer yüksek gelir elde etmek istiyorsanız, bu yazımda blog yazarlığı üzerinden diğer gelir sağlamaya yarayacak web sitesi türlerine de faydalı olacak bilgilere değineceğim. Aslında mevzunun “kabasını alacağım”.

Blog Nedir? Blog Yazarı Nedir? sorusunun cevabını şu yazıdan alabilirsiniz. tıklayın

Son dönemde (10 yıldır) blog yazarlığı bir meslek haline geldi. Hatta son yıllarda video-blog’a  (vlog) olan ilgi daha yüksek diyebiliriz. Ancak benim gibi eski web kültüründen gelenlerin ihtiyatlı yaklaştığı bir alan diyebiliriz.

Peki “blogumda yazarak gelir elde edebilir miyim?”

Bu soruya evet diyebilmenin arkasında ciddi bir uğraş yatar. Tabii medya aracılığıyla insanlar cesaretlendiriliyor. “Filanca blog yazarı ayda şu kadar kazanıyormuş”, “bakın adam oturduğu yerden para kazanıyor” gibi sözler fısıltı gazetesinin manşetlerini kaplıyor. Aslında bu iş hiç de göründüğü gibi değildir. Sözü uzatmadan neler yapmamız gerekiyor bahsedelim.

Bunu da okuyabilirsiniz  Bilişim Sektörüne Kısa Bir Bakış

İnternet üzerinden gelir elde edebilmenin birkaç yöntemi var ama ürün satmıyorsanız en önemli ayağı reklamdır. Ürün de satsanız reklam da alsanız temel ihtiyacınız ziyaretçidir. O yüzden ilk aşamada “ziyaretçi sayımı nasıl arttırabilirim” sorusuna odaklanmak gerekir.

İnternet üzerinden ziyaretçi nasıl temin edilir? 

1- Sosyal medyayı iyi kullanarak

2- Arama motorlarından

3- E-posta aboneliği

4- Push ile telefon ve web tarayıcı bildirimleri

Sosyal Medyayı İyi Kullanmak

Bazı siteler sosyal medyada oldukça güçlüdür. Bir gazetenin internet sitesi, bir siyasi partinin web sitesine sahipseniz işiniz çok kolay ama kişisel bir sitenin yüksek ziyaretçiye ulaşması zordur. Sosyal medyada çok tıklanmanın yolu aslında herkesin merak edeceği konulara değinmekten geçiyor. Gündemi meşgul eden, herkesin ihtiyacı olan ürünleri kampanyalı satmak ve son dönemde moda olan konulara değinirseniz mutlaka geri dönüş alırsınız. Yüksek takipçili hesaplar temin etmek, böyle bir hesabınız yoksa satın almanız gerekmektedir. Aslında facebook, twitter, instagram gibi sosyal medya araçlarını iyi kullanmak için farklı yöntemler uygulamak zorundasınız.

Arama Motorları

Eskiden rekabet halinde çok sayıda arama motoru vardı ama Google’ın kurulması ile işler tamamen değişti. Yüksek ziyaretçiye ulaşmanın -benim fikrime göre- en önemli yolu google’da üst sıralarda yer almaktadır. “Neden” diye sorarsanız, diğer yolların hepsi geçici ama google ziyaretçisi istikrarlı bir şekilde kalıcıdır. Bunun yolu temel olarak özgün olan, kopya içerikten uzak durarak hazırlanmış yazılardan geçiyorsa da tek başına özgün içerik sorunu çözmez. Yine de google’ın benzersiz içeriklere önem verdiğini söylemeden geçmeyeyim. Bu yazımızda temel unsurlara değineceğim ve konunun oldukça detaylı olması sebebiyle başka bir yazıda geniş çaplı olarak anlatacağım.

Düzenleme: Burada site optimizasyonu için gerekli temel bilgileri veriyorum.

Bunu da okuyabilirsiniz  Orta Dünyanın Analizi-Prof. Dr. Osman Karatay'ın Yorumu
E-posta Aboneliği

 Artık eskisi kadar talep görmese de hala spam diye adlandırdığımız e-postalar geliyor ise  -şahsen ben kullanmasam bile- geçerliliği sürüyor demektir. Toplu e-posta gönderebileceğiniz yöntemler var ama oldukça zahmetli bir iştir. Kullanıcı e-posta ile taciz etmenin de sitenize olumlu yansıyacağını düşünmeyenlerdenim.

Push Uygulaması ile Bildirim Göndermek

Son dönemde bir siteye girdiğinizde “sitemizdeki yeni yazılardan haberdar olmak isterseniz” vb. sorularıyla sizin masaüstü ve telefonunuzdaki tarayıcınıza yerleşen,  bildirim gönderen uygulamaları sitenize yerleştirirseniz sitenizi daha önceden ziyaret eden bir kullanıcıyı tekrar sitenize çekmeniz mümkün olabilir.

Yazılım öğrenmek gerekli mi?

Eğer ücretsiz bir blog ve web site servisini kullanacaksanız hiç gerek yok. Yönetim panellerinden kolaylıkla çözersiniz. Eğer dört başı mamur bir siteniz olsun istiyorsanız HTML, CSS, PHP gibi dilleri, SQL veritabanını bilmek işinizi oldukça kolaylaştırır. Aslında CMS’ler birçok yükü hafifletse bile  her bir dile ortalama 30-40 saatinizi ayırıp temel bilgileri alsanız hiç de fena olmaz. Çünkü yüksek ziyaretçi, detayda yapılan çalışmalarda gizlidir. Bunun için şart görüyorum. CMS (İçerik Yönetim Sistemi) ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın.

Kısacası  web sitenizden yüksek gelir elde etmenin yolu yüksek ziyaretçiden geçiyor. Tabii ziyaretçiyi çekecek unsurlar arasında el değmemiş, ilginç bilgiler, çarpıcı başlıkların önemini içeriğinizi doldurmanız için araştırma yapmak zorunda olduğunuz, çok okumanız, ciddi bir emek harcamanız, her şeyden önemlisi vereceğiniz bilgileri doğru bir şekilde sunmanız gerektiğini de bilmek gerekir.

Bu temel unsurları yerine getirirseniz blog da olsanız,  e-ticaret sitesi de olsanız, ekstrembilgi gibi bir site de olsanız gelir elde edebilirsiniz. İstediğiniz reklamveren servisten faydalanıp reklamları sitenize yerleştirebilir veya e-ticaret sitesi kurabilirsiniz. Şunu da unutmamak gerekir. Emeksiz hiçbir şey olmaz. Web sitesi sayısının giderek artmasıyla rakiplerinizin sayısı artmaktadır. Özgün, devamlılığı sağlayacak kalıcı yapılar oluşturmalısınız. Esen kalın.

Bunu da okuyabilirsiniz  Wordpress İle Yüksek Hit Alan Bir Site Nasıl Yapılır? Dev Rehber

1981/Mersin doğumlu, Harita Mühendisi, Araştırmacı-Yazar, Gayrimenkul Değerleme Uzmanı, Kitap: Orta Dünyanın Analizi HKMO, İçel Sanat Kulübü,

One Comment

  1. Blog yazarı olmak isteyenler için oldukça bilgili bir içerik olmuş severek takip ediyorum :)

Comments are closed.