Chrome ve Firefox için Web Bildirimlerini Kapatma

5
3728

Merhaba,

Chrome ve Firefox web bildirimleri için API desteği sağlamaya başladığından beri artık webmasterlar hazırladıkları siteye, kullanıcıları chrome ve firefox aracılığıyla abone yapabiliyorlar. İster wordpress, drupal, joomla gibi içerik yönetim sistemleri için hazırlanmış eklentileri kurarak, ister tarayıcıların webstore ( web deposu) kısımlarına uygulama yazarak ekleyebilmeleri mümkün oluyor. Uygulamanın yeni olması sebebiyle ufak tefek aksaklıklar olmakla beraber özellikle mobil bildirimlerde standart uyarı tonu rahatsız edici bir konuma da gelebiliyor. İleriki dönemlerde bu aksaklıkları eklenti ve uygulamalarda giderene kadar veya bir siteden web push notification ( Web Bildirimi) almak istemediğinizde ne yapmamız gerekiyor diyorsanız izah etmeye çalıştım.

Sitemize  masaüstü bilgisayardan chrome ve firefox tarayıcıları aracılığıyla giriş yaptığınızda ” Yeni yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?” şeklinde bir uyarı alıyorsunuz. Bu işleme onay verdiğinizde siteye eklenen yeni içerikte ekranınızın sağ alt köşesinde yeni içeriğin linkinin bulunduğu bir uyarı mesajı belirir.

Eğer abonelikten çıkmak istiyorsanız. Aşağıdaki işlemleri uygulamalısınız.

Masaüstü tarayıcılar için 

Chrome için

bildirimler

Bildirimleri kapatmak veya açmak için Windows ve Mac kullanıcıları Chrome tarayıcısını açmalı ve daha sonra Ayarlar/ Gelişmiş Ayarlar/Gizlilik-İçerik Ayarları… Bildirimler diyerek buradan isterseniz bildirimleri açabilir isterseniz de kapatabilirsiniz.

Chrome ayarlarındaki içeriği Türkçeleştirirsek şu şekildedir.

  • Tüm sitelerden bildirimlere izin ver.
  • Bir siteden bildirim almak istediğinde sor ( önerilen )
  • Hiçbir siteden bildirim almaya izin verme

Mozilla Firefox için

firefox-web-bildirimleri-kapatma

Alt alta üç çizgiden oluşan Ayarlar sekmesinde sırasıyla Seçenekler/ İçerik seçeneklerine tıklıyorsunuz.

Beni rahatsız etme seçeneğindeki işaretli kutucuğa tıklayıp işareti kaldırıyorsunuz. Bu işlemi yaptığınızda Web Bildirimleri kapanacaktır.

Mobil Tarayıcılar İçin

Android tarayıcı içinmobil-bildirim-kapatma-3

Sağ üst köşedeki üst üste üç noktaya tıklıyorsunuz.  Ayarlar sekmesine tıkladığınızda aşağıdaki menü açılıyor.

mobil-bildirim-kapatma-2

Gizlilik ve Güvenlik sekmesine tıkladığınızda Web Bildirimlerini aşağıdaki gibi kapatabilirsiniz.

gizlilik-ve-guvenlik-mobil-bildirim-kapatma

Mobil Google Chrome için ise

Sağ üst köşedeki üst üste üç noktaya tıklıyorsunuz.  Ayarlar sekmesine tıkladığınızda aşağıdaki menü açılıyor.

mobil-chrome-site-bildirimleri-kapatma

Ayarlar sekmesinin altındaki Site Ayarları sekmesini tıklıyoruz

mobil-web-bildirimleri-kapatma-chrome-site-ayarlari

Site ayarları sekmesinin altında bildirimler seçeneğine tıklıyoruz. Engelle veya izin ver diyoruz.

chrome-web-bildirimi-kapatma-bildirimler-menusu

Sorularınız veya yazıda hatalı bir bilgi olursa yorum bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

Yüzüklerin Efendisi romanında yer alan en önemli karakterlerin hangi mitolojilerden alındığını karşılaştırmalı ve detaylı olarak anlatan inceleme-araştırma çalışması yayımlandı. Bugüne kadar sayısız araştırma yapıldı. Kitaplar, makaleler yazıldı. Ancak tam anlamıyla deşifre edilemedi. Bu konuda rehber bir kitap olacak. Kısacası, Tolkien’in romanı yazarken yaptığı kokteyli nasıl hazırladığını göreceksiniz. Bunun yanında Türk kültürünün diğer kültürlerle olan derin bağlarını da. Röportaj için buraya tıklayın. Kitabı imzalı satın almak için buraya tıklayın.

5 YORUMLAR

  1. Bir noktada haklısınız. Ancak sitemiz wordpress altyapısına sahip. WordPress’te bu uygulama bir eklenti olarak verilmektedir. Eklentiyi kurup ayarlarını yapmanız yeterli. HTML, CSS ve PHP tabanlı diğer yapılarda nasıl yapılır bilgi sahibi değilim. Siz en iyisi wordpress vb içerik yönetim sistemlerini tercih edin. Bazı şeyler daha kolay olacaktır. İlginize teşekkürler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here