Dinamik Site Nedir? CMS ( İçerik Yönetim Sistemi ) Nedir?


Merhaba,

Önceki yazımızda dinamik sitelerden bahsetmiştik. Bu konuya devam edelim. Dinamik siteler daha önce bahsettiğimiz gibi php, asp, .net ( dotnet) gibi programlama dilleri ile hazırlanmış bir veritabanı aracılığıyla bilgi çağırma ve veriyi veritabanına kaydetme mantığıyla hazırlanmış web siteleridir.

Php için  genel olarak mySQL  veritabanı ve Linux işletim sistemi kullanılır. Eskiden bu durum şarttı. Ancak mySQL ve MSSQL için aynı zamanda Linux, Windows için birbiriyle çalışabileceği eklentiler geliştirildi. Örneğin linux’da html kullanılamıyordu.

ASP ve .NET için ise MSSQL veritabanı ve Windows işletim sistemi kullanılır.

Bundan 10-15 yıl önce Microsoft tarafından geliştirilen ASP ve .NET pazarın büyük bir kısmına hakimdi. Ancak sunucu lisansı, işletim sistemi lisansı, MSSQL lisansı, Mail Sunucu lisansı derken maliyetleri oldukça yüksekti. PHP bu dönem Gnu ( Genel kamu lisansı) ile ücretsiz dağıtılabilir sürümleri yine ücretsiz sağlanan MySQL veritabanı, ücretsiz mail server uygulamalarıyla kullanıcılar tarafından daha çok tercih edilmeye başlandı. Hem Linux işletim sisteminin açık kaynak kodlu yapısı ile imece usulü gelişmesi hem de diğer uygulamaların verimliliği microsoft’un bu pazarda küçülmesine sebebiyet verdi.

Ancak temel bir sorun vardı. Programlama dillerini, veritabanı yönetimini ve sunucu yönetimini bilmiyorsak bize ne faydası olacaktı ki? İşte CMS bu noktada devreye girdi ve yaygınlaştı.

CMS Nedir? 

CMS ( Content management system ) İçerik yönetim sistemidir.  Bir çekirdek yapı üzerine kurulmuş dinamik yapılardır. Bu konuyu biraz açalım…

Bir dinamik web sitesinde temel yapılara ihtiyaç vardır. Siteye üye olmak isteyen kullanıcıların veritabanını otomatik olarak kaydolması için bir üyelik veritabanı şarttır. Eğer siteye içerik eklemek istiyorsanız ürün veya içerik veritabanınız olması lazım. Kısaca bu veritabanı parçalarına tablo denir. Dinamik siteye eklenecek standart bir içerik için yapısına göre tablolar hazırlanır. Kodlamalar yapılır. Kodlamaları yönetebilmeniz için arayüzler hazırlanı. İşte dinamik site yaparken bu standart yapıları hazırlamakla uğraşmak yerine içerik yönetim sistemleri size bu yapıyı hazır verir.

Bunu da okuyabilirsiniz  Kayra Kimdir? Karakteri Hakkında Bilgi

Siz  web sitenizi bu hazır yapının üstüne inşa edebilirsiniz. Dünya’da popüler olan birkaç içerik yönetim sistemlerini sıralayacak olursak wordpress, joomla, drupal‘dir.

drupal-joomla-wordpress

Bu çekirdek yapılarla birlikte çalışabilecek eklentileri sisteme yüklemek 1 dakikadan kısa bir sürenizi alır. Yapıların geliştirilmeye müsait olması hem güvenlik güncellemeleri hemde uygulama çeşitliliği açısından büyük sitelerde dahi tercih sebebi olmaktadır.

Bu çekirdek yapıları isteğinize göre bir bloga, e-ticaret sitesine, haber sitesine, yardım amaçlı bir siteye, yemek tarifi sitesine, kurumsal web sitesine, bir foruma veya bizim site gibi bilgi amaçlı bir web sitesine dönüştürmeniz mümkündür.

Yapmanız gereken; sitenin amacına göre doğru eklentileri çekirdek yapıya yüklemektir. Yüklediğiniz eklentiyi ihtiyaçlar doğrultusunda özelleştirebilirsiniz.

Örneğin bir fotoğrafçı iseniz  ve kendinize ait bir sayfa hazırlamak istiyorsanız isteğinize ve sitenize uygun temayı ( Tasarımı), resim galerisi hazırlayacaksanız uygun resim galerisi eklentisini, arama motorlarında üst sırada çıkabilecek için gerekli SEO ( Arama motoru optimizasyonu) uygulamaları çekirdek yapınıza kurmanız gerekmektedir.

Bu eklentiler ücretsiz olduğu gibi ücretli de olabilmektedir. Sistemlerin en önemli özelliği, kullanıcıların ihtiyaca göre eklenti hazırlayıp sisteme ekleyebilmesi ortak kullanıma sunabilmesidir. Bu sayede isteğinize göre uygun eklenti alternatifleri de çoğalmaktadır.

Drupal’in şu an için 34132 adet eklentisi bulunmaktadır.

WordPress’in 44565 adet eklentisi bulunmaktadır.

WordPress’in resmi web adresi : https://wordpress.org

Joomla’nın resmi web adresi : https://www.joomla.org/

Drupal’in resmi web adresi : https://www.drupal.org

Bu adreslerden daha önce satın aldığınız alan adı ve yayın hizmetlerine kurabilirsiniz. Hosting firmaları bu içerik yönetim sistemlerinin doğru ve verimli çalışabileceği sistemler oluşturmuşlardır. Hosting veya sunucu satın alırken bu CMS’lere uygun olup olmadığını sorgulamanız gerekmektedir. Bahsettiğimiz üç içerik yönetim sistemi de php tabanlı yapılar olduğu için Linux tabanlı sunucuda daha verimli çalışmaktadır. Önceleri asp tabanlı içerik yönetim sistemleri de mevcuttu. Hala da kullanılıyor. Ancak giderek kullanıcı sayısı azalmaktadır.

Bunu da okuyabilirsiniz  Bilişim Sektörüne Kısa Bir Bakış

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Yorumlar kısmında sorularınızı sorabilirsiniz.


1981/Mersin doğumlu, Harita Mühendisi, Araştırmacı-Yazar, Gayrimenkul Değerleme Uzmanı, Kitap: Orta Dünyanın Analizi HKMO, İçel Sanat Kulübü,