Golden Retriever-Köpek Bakımı Nasıl Yapılır?

0

Köpek Bakımı Nasıl Yapılır? Köpekler Ne yer?

Köpekler için yasak olan yiyecekler nelerdir? Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmeli? Golden Retriever Nasıl bir köpek? Özellikleri nelerdir?

Özel eğitim almaya gerek var mı?

Tüylerinin bakımı nasıl yapılır? Ne tür mama vermeli?

Hayvan sahiplenmek bana göre önemli bir insani görevdir. Hem iyi bir dost kazanırsınız hem de bir canın sizin garantörlüğünüzde yaşama şansını arttırırsınız. Zaman içerisinde hayvan sahiplerinden oluşan bir sosyal çevreniz olur. Bunun yanında hayvan sevgisine sahip olan veya olmayan insanları fark etmeye başlarsınız. Dostunuzla birlikte stresiniz azalır. Yaptığınız yürüyüşler kalp sağlığınıza ve formunuza faydalı olur.

Her şey iyi güzel ama edineceğiniz dostun bazı sorumlulukları vardır. Bu sorumlulukları yerine getirmeniz, sevgili dostunuzun daha mutlu yaşamasını sağlar. Eğer sorumluluklarını göze alamıyorsanız hiç sahiplenmemenizi tavsiye ederim. Çünkü oradan oraya savrulan bir canın psikoloji oldukça bozulabiliyor. Düzeltmesi aylar, yıllar alabiliyor. Köpek bakımı ile ilgili bahsedeceğim temel bilgiler hemen hemen bütün köpek cinsleri için geçerli diyebiliriz ama Goldenlar için biraz daha fazla detay içereceği için başlığa dahil ettim. Sonuçta benim dostum Kayra da golden cinsi ve onunla yaşadığım tecrübeleri aktarmış olacağım.

Golden Retriever; avcı köpek türünden, dolayısıyla iyi koku alan, duygusal, ilgiye muhtaç, oyuncu, iyi kalpli, uysal, çocuklarla iyi anlaşan evinizde rahatlıkla bakabileceğiniz bir dosttur. Oldukça hassas hayvanlardır. Tepkileriniz mümkün olduğunca yapıcı olmalı. Oldukça zekilerdir. Zekası sebebiyle bazen inisiyatif dahi alır ve söz dinlemediği olur. Söz dinlememesi anlamaması ile ilgili değildir. Verdiğiniz komutları kolaylıkla anlayabilir. Ortalama yaşı bakımına göre 10-15 yıl arasında değişir.

Bir dost edindiniz. “Şimdi ne yapmam gerekiyor” diyorsanız başlıyoruz.

İlk yapmanız gereken şey hayvanı sahiplendiğiniz kişi ya da kurumdan hayvan hakkında temel bilgileri almak olmalı. Kaç yaşında? Aşıları yapıldı mı?  Ciddi bir sağlık sorunu var mı? Karnesi var mı? 

Eğer barınaktan aldıysanız size karnesi verilecektir. Sokakta tesadüfen bulduysanız mutlaka veterinere götürmelisiniz. Götürmeden önce de hayvanın sağını solunu iyice kontrol edip görünür bir rahatsızlığı var mı diye anlamaya çalışın.

Hayvanın bir şikayeti varsa genelde yüzüne yansır. Yüzünde mutsuz bir ifade vardır. Tüyleri parlak değildir. Özellikle vurgulamam gerekiyor ki tüylerinin parlaklığı temizliği ile ilgili değil sağlığı ile ilgilidir. Ne kadar parlaksa o kadar sağlıklı bir cilt yapısına sahiptir. İç hastalıklarını hariç tutuyorum tabii. Aşağıdaki fotoğraf, Kayra’yı ilk gördüğüm zaman çekildi. Mutsuzluğunu açık şekilde görebilirsiniz.

Hangi Aşıları Yaptırmalı?

Aslında çok sayıda aşı var ama veterinerlerin önerdiği ve uyguladığı  kuduz aşısı, karma aşıdır. Tabii insanların aklına ilk gelen parazit aşısı olacak ama parazit aşısı diye bir şey yoktur. Sadece ivermectin etken maddeli iç ve dış paraziti yok eden tedavi amaçlı bir iğne vurulur. Herkes onu parazit aşısı sanar. İç parazit için bağırsak paraziti için kullanılan ilaçlar, dış parazit için ise genel olarak  ense damlası kullanılır. Ekonomik olarak halletmek istiyorsanız kuduz aşısını ilçe tarım müdürlükleri sadece enjeksiyon masrafına (yani 5-10 TL gibi bir bedele) yapıyorlar. Ense damlasını  kendiniz de uygulayabilirsiniz ve parazit için kullanılan tableti yemeğinin içine karıştırarak verebilirsiniz.

Günde kaç defa dışarı çıkarmalıyım?

Kayra dışarı çıkmayı çok seviyor. Dışarı her çıktığımda onu da götürmemi istiyor. Her golden böyle mi olur derseniz, hayır diyebilirim ama genel olarak ilgi ve oyun delisidirler. Hiç bıkmazlar. Günde en az iki defa tuvalet ihtiyacı için dışarı çıkarmanız şarttır. Ben sabah ve akşam saatlerinde çıkarıyorum. Bir de yatmadan  5 dakikalığına tuvalet ihtiyacı için çıkıp geri geliyoruz.  Tabii sadece tuvalet ihtiyacı ile olmaz. En az 30-45 dk arası yürüyüş yapmanız ve onunla oyunlar oynamanız günün enerjisini atmasını sağlayacak, eve geldiğinde huzurlu bir şekilde uyumasına zemin hazırlayacaktır.

Ne Yedirmeliyim?

Yemek konusu çok kritik bir konudur. Goldenlar genel olarak Oldukça iştahlıdırlar. Doymak bilmezler. Dolayısıyla kilo almaya elverişlidirler. Her şeyi midesine indiren hayvanlardır. Gezdirirken dışarıdan bir şey yemesine izin vermeyin. Özellikle barınaktan gelen köpeklerin aç kalma korkusuyla dışarıda çöplenme alışkanlığı vardır. Her şeye dilini uzatır. Mümkün olduğunca mama haricinde yiyecekler verilmemesi gerekir. Acı, tatlı, tuzlu yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Kuruyemişler genelde ishal olmasına sebep olur. Mamaların üzerinde kilosuna göre yemesi gereken gramaj yazılıdır. O gramajı günde iki öğün vermek idealdir. Yutamayacağı büyüklükte bir kemikle dişlerini temizlemesine yardımcı olabilirsiniz. Özellikle tavuk kemikleri tehlikeli olabiliyor. Boğazına takılması söz konusu. Goldenların çiğneme huyu yoktur. Boğazından geçebileceği şekilde dişleriyle parçaladıktan sonra mideye indirirler. Dolayısıyla iç organlarına zarar verecek yiyeceklere dikkat edilmeli, kemik de dahil olmak üzere. Zaten bünyesini rahatsız edecek bir yiyecek varsa ishal olması muhtemeldir. Çünkü vücudu o maddeyi dışarı hızlıca atmak isteyecektir. Yediği kabın temizliği de önemlidir. Bakterilere açık hale gelecek bir kapta mama verilmemeli. Temiz su ve temiz mama verilmelidir. Özellikle plastik eşyaları uzak tutmak gerekir. Kayra zaman zaman değişik plastik ürünlerini yediği oluyor ve istifra ediyor. Gözetim altında olması ve köpeğin bu konuda uyarılması gerekir.

Şekerli, tatlı ürünler kesinlikle uzak durulması gereken yiyeceklerin başında gelir. Bildiğim kadarıyla köpekler doğuştan diyabet hastasıdır. Diyabet hastalarının yüksek şeker alımında yaşadığı sıkıntıları yaşaması muhtemeldir.

Kısacası mamanın dışına çıkmamak kaydıyla bünyesine zarar vermeyecek yiyecekler verilebilir. Mamalarda genelde ihtiyacı olan tüm madensel maddeler, vitaminler vb bulunmaktadır. Mama harici ne yediriyorsun diye soran varsa, makarna, yoğurt, süt, hamur delisi olduğu için çok zararlı olduğunu düşünmediğimden ayda bir defa çubuk peksimet, haşlanmış yumurta, pirinç pilavı. Tavuk içerikli mama, bazen de tavuk eti vücutta alerjiye sebep olabiliyor. Dostunuzun verdiği tepkimeye göre davranın. Bazı hayvan sahipleri kuru mama ve yoğurtla değişik karışımlar yapabiliyorlar. Bilginize.

Banyosunu  ve Temizliğini Nasıl Yapacağım?

Goldenlar genelde suyu severler. Aynı zamanda iyi de yüzücülerdir. İlk başta pek hoşuna gitmese de sonrasında suya alışacaktır. Ciltleri oldukça hassastır. Mümkünse köpeklere özel şampuanla yıkanması ve özellikle kulağına su kaçırmamaya dikkat edilmesi gerekir. Bebe şampuanı kullanan da vardır ama bebek şampuanları sonrasında koku yapabiliyor. Kulağının içini de ıslak mendille temizlemek gerekir. Kış aylarında ayda bir, yaz aylarında 15 günde bir yıkanması idealdir. Yazları tuzlu su cildine iyi gelebilir. Parazitlerden de uzak tutar. Denize sokamıyorsanız arada bir elma sirkesini üzerine bir çorba kaşığı kadar damlatabilirsiniz. Kullanım kolaylığı sebebiyle son dönemde yeni bir eldiven piyasaya çıktı. Tüylerini o eldivenle tarayıp dökülenleri kolayca temizleyebilirsiniz. Eve giriş çıkışta patilerini temizlemek de evin temizliği açısından faydalı olur. Tüylerini yaz aylarında Mersin gibi sıcak yerlerde traş etmek hayvanı rahatlattığını düşünüyorum ama tüylerinin aynı zamanda sıcağa karşı da bir korunak olduğunu söyleyenler de vardır. Bir bilene danışırsınız.

Tuvalet Eğitimi

Goldenlar genelde yaşadığı alana yapmazlar. Sadece 6 aya kadarki süreçte çişini tutamama durumu söz konusudur. Eğer alışılmışın dışında eve yapıyorsa yaptığının yanlış olduğunu fark ettirerek tekrar etmesinin önüne geçebilirsiniz. Duygusal hayvanlar olduğu için hemen anlayacaklardır. Kayra ishal olduğu zamanlarda çişini yaptığında suçlu gözlerle bakar. Eğer ishal veya çişinin geldiğini dışarı çıkma isteğiyle belli eder.

Köpek Eğitimi

Kayra özel bir eğitim almadı. Otur Kalk komutlarını kısa sürede algıladı. En sevdiği şey dışarı çıkmak olduğu için dışarı çıkarmadan önce komutları uygulattım. Dışarı çıkmanın söz dinlemekten geçtiğini bildiğinden rahatlıkla öğrendi. Goldenların en büyük problemi kayışı sevmezler. Dışarı çıktıklarında doyasıya koşmak, özgürce gezmek isterler ancak bu riskler doğurabiliyor. Ödül maması ile evde özel ilgi ile dostunuza çoğu şeyi öğretebilirsiniz. Oyun oynarken ve ödül maması ile yaparsanız oldukça etkili. Zaman içerisinde dostunuz size uyum sağlar. Birçok şeyi siz söylemeden anlar. Kayra otur-kalkı biliyor. Dışarıda kayışsız geziyor. Karşıdan karşıya geçeceğimiz zaman sol tarafıma çağırıyorum. Bekle, gel ve dur komutlarını anladığı için benimle birlikte trafik olan caddede bile karşıya geçebiliyor. Yapma dediğimde bir şeye uzanacaksa vazgeçiyor. Çekil, çık, hopla, zıpla, koş, yürü, git yat, hadi gidelim, ben gidiyorum gibi komutlara da cevap veriyor. Daha önce gittiği mekanlara karşı duyarlılığı var ve o yöne koşturabiliyor. Güvenliğini tehlikeye atmamak için dikkatli olmak ona göre davranmak gerekiyor. Köpeğinizle iyi arkadaş olursanız sizi anlaması oldukça kolay olur. Hiçbir özel eğitime gerek yok. Goldenlar düşündüğünüzden daha zeki canlılar. Kayışsız gezdirirken oldukça dikkatli olmanız lazım. Ani hareketler yapabilme ihtimaline karşı da çevreyi iyi süzmeniz lazım. Yolun karşısında bir köpek varsa oyun oynamak için hamle yapabilir.

Sorularınız olursa yorum kısmından sorabilirsiniz. Yeni dostunuzla birlikte mutlu günler, esenlikler dilerim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.