Blog

Google Aramalarında İlk Sayfada Çıkmak İçin Yapılması Gerekenler

 

Google’da ilk sayfada çıkmak için neler yapmalı? Nasıl Çıkarım? En önemli kriterler nelerdir? Yöntemleri nedir?

Merhaba,  bazı kriterler kanıtlanmış, bazıları ise tartışmalıdır. Konuyu birkaç başlık altında gruplarsak;  

  • Domain ile ilgili faktörler

  • Sayfa seviyesi ile ilgili faktörler

  • Site seviyesi ilgi faktörler

  • Backlink faktörleri

  • Kullanıcı etkileşimi faktörleri

  • Google’ın özel algoritmasına ait kurallar

  • Marka sinyalleri

  • Site içi web spam faktörleri

  • Site dışı web spam faktörleri

1- Domain (Alan adı) Yaşı

Google’ın eski yöneticisi Matt Cutts’ın açıklamasına göre alan adının yaşı  bir kriter. Matt Cutts’ın konuyla ilgili videosu için tıklayın.

Ama o kadar da önemli bir kriter olmadığını belirtiyor.

2- Aranan Kelimenin Alan Adının İçinde Geçmesi

Google buna alışılagelmiş bir şekilde değer vermese bile  alan adının içinde anahtar kelimenin geçmesi hala ilgi düzeyini açıklamakta kullanılıyor. 

Konuyla ilgili yazıyı okuyabilirsiniz.

3- Anahtar Kelimenin Alan Adının İlk Kelimesinin Olması

Hedef anahtar kelimeyle başlayan alan adlarının, söz konusu alan adını içermeyen alan adlarına göre (veya alan adını ortasında ve sonunda olana göre) farkı vardır.

4- Alan Adı Kayıt Süresi

Bir alan adının kaç yıllığına kaydedildiği önemlidir. Alan adının bitmesine 3 ay varsa bu alan adının meşruiyetini ön görmekte bir kriter. Mümkünse alan adlarını en az 4-5 yıllık almak SEO’ya katkı sağlayacaktır. Tıklayın

5- Anahtar Kelimenin Subdomain’de (Alt alan adında) Geçmesi

Moz.com’un analiz sorgusuna göre subdomain’de anahtar kelimenin geçmesi önemli.

6- Alan Adının Geçmişi

Bir proje için özel bir alan adı mı satın alacaksınız? O alan adının geçmişi önemli. Çünkü google kriterlerine göre o alan adı herhangi bir ceza almışsa ceza yeni sahibine de geçiyor. Tıklayın

7- Alan Adı İle Tam Eşleşme

Anahtar sözcükle alan adının tam eşleşmesi küçük de olsa bir üstünlük sağlayabilir. Ancak Google’ın EMD algoritmasında siteniz kalitesiz ise kurtarıcı olmaz. İlgili ingilizce makale için. Tıklayın  EMD nedir öğrenmek için Türkçe içeriğe tıklayın

8- Whois Bilgilerinin Gizli veya Açık Olması

Alan adının whois bilgilerinin gizli olması o site sahibinin bir şeyleri gizlemeye çalıştığı anlamına gelebilir. Örneğin bir e-ticaret sitesinin bilgilerini, iletişim bilgileriyle uyumunu teknoloji meraklıları sorgular.   İleri okuma bağlantısı

9- Spam Yapan Kişinin Whois’den Tespit Edilmesi

Google bu noktada spam yapan site sahiplerini diğer siteleriyle birlikte değerlendirmeye alıyor. Matt Cutts’ın bu konuda yine bir açıklaması bulunmaktadır.

10- Ülke Kodunu İçeren Uzantının Olması

Ülke kodunu içermesi yerel sonuçlar noktasında faydalı olabilir ama küresel noktada genel sıralamayı sınırlayabilir.

11- Başlık Etiketinde Anahtar Kelimelerin Yer Alması

Bir zamanlar önemli olduğu kadar olmasa da hala önemli bir SEO sinyalidir. Konuyla ilgili yazı

12-  Başlık Etiketinin Anahtar Kelimesi İle Başlaması

Moz’a göre, bir anahtar kelimeyle başlayan başlık etiketleri, anahtar kelimenin etiketinin sonuna doğru olan başlık etiketlerinden daha iyi performans gösterme eğilimindedir.

13- Açıklama Etiketindeki Anahtar Kelime

Google , meta açıklama etiketini doğrudan sıralama sinyali olarak kullanmaz. Bununla birlikte, açıklama etiketiniz önemli bir sıralama faktörü olan tıklama oranını etkileyebilir.

14- Anahtar Kelimenin H1 etiketinde Görünüyor Olması

H1 etiketleri “ikinci başlık etiketi”. Başlık etiketinizle birlikte Google, bir korelasyon çalışmasının sonuçlarına göre, H1 etiketinizi ikincil alaka düzeyinde sinyal olarak kullanır.

15- TF-IDF

Bir sayfada bir kelimenin sıklıkla çıktığını anlatır. Bu kelime bir sayfada ne kadar çok görünürse, sayfanın o kelime hakkında olması o kadar muhtemeldir. Google muhtemelen TF-IDF’nin gelişmiş bir sürümünü kullanıyor. TF-IDF’in genel anlamı için Türkçe içerik 

16- İçerik Uzunluğu

Daha fazla kelime içeren içerik daha geniş bir alanı kapsayabilir ve algoritmada daha kısa, yüzeysel makalelerle karşılaştırıldığında daha çok tercih edilir. Konu ile ilgili ingilizce içerik

17- İçindekiler

Bağlantılı bir içindekiler tablosu kullanmak, Google’ın sayfanızın içeriğini daha iyi anlamasına yardımcı olabilir. Sayfanın başında yazıyla ilgili konu başlıkları bağlantı olarak listelenmiştir. Yazının içinde o bağlantılarla gezebilirsiniz. WordPress için Türkçe anlatım

18- Anahtar Kelime Yoğunluğu

Bir zamanlar olduğu kadar önemli olmasa da Google bir web sayfasının konusunu belirlemek için kullanabilir.

19- İçerikteki Gizli Anlamsal Dizin Oluşturan Anahtar Kelimeler (LSI)

LSI anahtar kelimeleri, arama motorlarının birden fazla anlamı olan sözcüklerden anlam çıkarmasına yardımcı olur (örneğin: Bilişim şirketi Apple ile ingilizce Meyve olan Apple). LSI varlığı / yokluğu muhtemelen içerik kalitesi sinyali olarak da işlev görür.

20- Başlık ve Açıklama Etiketlerinde LSI Anahtar Kelimeleri:

Web sayfası içeriğinde olduğu gibi, sayfa meta etiketlerindeki LSI anahtar kelimeleri Google’ın birden fazla olası anlamı olan sözcükler arasında farketmesine yardımcı olabilir. Alaka düzeyi sinyali olarak da hareket edebilir.

21- Sayfanın Konu Derinliği

Konu kapsamının derinliği ile Google sıralamaları arasında bilinen bir ilişki vardır. Yani bir konuyu derinlemesine inceleyen bir site ile bir konuyu kapsamayan içerikten sıralamada daha iyi yerde olabiliyor. Örneğin arkeoloji üzerine bir haber sitesi ile her konuyu barındıran bir site arkeoloji üzerine yazı eklediğinde, arkeoloji haber sitesi daha üst sırada yer alması muhtemeldir.

22- Sayfa Yüklenme Hızı

Hem Google hem de Bing, sayfanın HTML olarak yüklenme hızını bir sıralama kriteri olarak kullanır. Arama motoru örümcekleri, sayfanızın HTML kodunu temel alarak sitenizin hızını oldukça doğru bir şekilde tahmin edebilir.

23- Sayfa Sayfa Chrome ile Yükleme Hızı

Google , bir sayfanın yükleme süresini daha iyi ele almak için Chrome kullanıcı verilerini de kullanır . Bu şekilde, bir sayfanın gerçekte kullanıcılara ne kadar hızlı yüklendiğini ölçebilirler.

24- AMP kullanımı

Doğrudan bir Google sıralama faktörü olmasa da  AMP’nin önemi giderek artıyor. Google web araçlarında amp hatalarını düzeltebileceğiniz bir araç bulunuyor. Google önemsemese o aracı oraya koymaz diye düşünüyorum. Ekstrembilgi.com’a hala uygulamadım. Çünkü WordPress’in var olan amp eklentileri sitenin mobil hızını düşürüyor. Var olan temanın aynı kaldığı yapının bozulmadığı bir Amp eklentisi olursa kullanabiliriz. Aslında bir tane var ama çok sayıda alt eklentisini satın almanız gerekiyor. Yılda 400-500 dolarlık bir bütçe ayırınca oluyor. Buna değecek seviyede mi? Hayır, değil. 

25- Çoğaltılmış İçerik

Aynı sitedeki aynı içerik (biraz değiştirilmiş olsa bile) bir sitenin arama motoru görünürlüğünü olumsuz yönde etkileyebilir

26- Rel = Canonical

Doğru kullanıldığında , bu etiketin kullanılması Google’ın sitenizi yinelenen içerik için cezalandırmasını engelleyebilir.

27- Resim Optimizasyonu

Resimler, arama motorlarına önemli ilgi düzeyi sinyallerini dosya adları, alt metinleri, başlıkları, açıklamaları ve başlıklarıyla gönderir

28- İçeriğin Yeniliği

Google Kafein  özellikle zamana duyarlı aramalar için yeni yayınlanan veya güncellenmiş içeriği tercih eder. Bu faktörün önemini vurgulayarak, Google belirli sayfalar için bir sayfanın son güncelleme tarihini gösterir.

29- İçerik Güncellemenin Çokluğu

Düzenlemelerin ve değişiklikler  ayrıca tazelik etkeni olarak da işlev görür. İçeriği sürekli güncel tutmak, değişimleri takip edip revize etmek Google’ın istediği unsurlardan biridir.

30- Eski Sayfaların Güncellenmesi

Sayfa zaman içinde ne sıklıkla güncellenmiştir? Günlük, haftalık, 5 yılda bir? Sayfa güncellemelerinin sıklığı da tazelikte rol oynar.

31- Anahtar Kelimenin Önemi

Bir anahtar kelimenin, bir sayfanın içeriğinin ilk 100 kelimesinde görünmesi, Google’da ilk sayfada çıkmayla ilişkilendirilir.

32- Anahtar Kelimelerin  H2, H3 Etiketlerinde Yer Alması

Anahtar kelimelerin H2, H3 etiketlerinde olması Google’ın sayfa yapınızı anlamasına yardımcı olur.  John Mueller’in konu ile ilgili açıklaması için Tıklayın

33- Giden Link Bağlantılarının Kalitesi

Sayfanızda bir yazı hazırlarken referans gösterdiğiniz ve yönlendirdiğiniz site bağlantısının Google’ın güvendiği siteler arasında olduğunda sizin de yazınızı güvenilir kılacaktır.

34- Giden Bağlantıların Konusu

Yazılarınıza dış bağlantı verirken dikkat etmek gerekir. Google’ın verdiğiniz bağlantı ile yazınız arasında ilgi kurmaya çalışacaktır.

35- Dil Bilgisi ve Yazım Hataları

Düzgün dil bilgisi ve yazım kalitesi bir SEO işaretidir. 

36- Yazının Orijinalliği

Sitenizdeki yazı kopya içerik mi?  Yoksa Orijinal mi? Eğer kopya bir içeriğe sahipseniz, hatta kopya içerik sayınız Google’ın gözüne batacak seviyeye ulaştıysa üst sıralamalarda yer almak bir yana kara listeye alınmanız söz konusudur. 

37- Mobil Dostu Güncelleme

Genellikle ” Mobilegeddon ” olarak adlandırılan bu güncelleme, mobil cihazlar için uygun şekilde optimize edilmiş sayfalar kazanır.

Bunu da okuyabilirsiniz  Wordpress İle Yüksek Hit Alan Bir Site Nasıl Yapılır? Dev Rehber

38- Mobil Kullanılabilirlik

Mobil kullanıcıların kolayca kullanabileceği web siteleri Google’ın “Mobil İlk Dizini” nde bir avantaj sağlayabilir. Mobil kullanılabilirlik için Google’ın sorgu sayfasından mobil dostu bir sayfanız var mı öğrenebilirsiniz. 

39- Faydalı Tamamlayıcı İçerikler

Sayfadaki kredi faiz hesaplama araçları, para birimi dönüştürücüleri gibi uygulamalar da sayfa kalitesinin bir göstergesidir. Sayfanın sıralamasını olumlu yönde etkileyecektir. İngilizce içerik 

40- Sekmelerle Oluşturulan İçerik

Kullanıcıların sayfanızdaki içeriğin bir bölümünü görebilmek için bir sekmeye tıklamaları gerekiyor mu? Öyleyse Google bu içeriğin “dizine eklenemeyebileceğini” söyledi.

41- Dış Bağlantıların Sayısı

Bir yazıdan giden bağlantıların veya bilinen adıyla dış bağlantıların sayısı sitenizi olumsuz yönde etkileyebilir. Ancak üstteki maddede ifade ettiğimiz gibi güvenilir sitelere verilen bağlantı olumsuz yönde etkilemiyor. Siz yine de haddinden fazla dış bağlantı vermeyin derim.

42- Multimedya

Resimler, videolar ve diğer multimedya elemanları içerik kalitesi sinyali olarak işlev görebilir. 

43- ​​Bir Yazıya Yönlendiren İç Bağlantıların Sayısı

Bir sayfanın iç bağlantı sayısı, diğer sayfalara göre önemini gösterir. Daha fazla iç bağlantı daha fazla önem demektir. En çok bağlantı verilen sayfanız google için en önemli sayfanız olacaktır.

44- Bir Yazıya Yönlendiren İç Bağlantıların Kalitesi

Sitenizdeki yazılarınızdan, google sayfa sıralamasında yukarıda olanlar sayfa sıralamasında düşük veya sıralamada olmayan yazılarınızın verdiğiniz site içi bağlantılara göre daha  değerli olacaktır.

45- Kırık Bağlantılar (Linkler)

Sayfanızda açılmayan resim bağlantıları, yazı veya görüntülenemeyen videolar gibi unsurlar sitenize gereken ilgiyi göstermediğinizi veya ihmal edilmiş bir site olduğuna işarettir. Bu durum sayfa sıralamanızı olumsuz etkileyebilir.

46- Okunabirlik Seviyesi

Google’ın web sayfalarının okunabirlik seviyesini tahmin ettiği konusunda hiçbir şüphe yoktur.  Basit kelimelerden oluşan çok uzun olmayan kısa paragraflar çok daha fazla kişi tarafından okunabiliyor. Hepimiz biliriz ki bir yazı çok uzunsa veya bir kitap çok kalınsa okumak konusunda ikileme düşülebilir. Aynı mantık web içerikleri için de geçerlidir.

47- Satış Ortaklığı Bağlantıları

Satış ortaklığı bağlantıları muhtemelen sıralamanıza zarar vermez ama çok fazla varsa, google zayıf bir ortaklık sitesi olduğundan diğer kalite sinyallerine daha çok dikkat edebilir.

48- HTML Hataları / W3C doğrulaması 

Çok sayıda HTML hatası veya özensiz kodlama, düşük kaliteli bir sitenin işareti olabilir. Tartışmalı olsa da  iyi kodlanmış bir sayfanın kalite sinyali olarak kullanıldığını düşünülüyor.

49- Alan Adı İtibarı

Her özelliği eşit olsa bile itibarlı bir alan adındaki sayfa, daha az itibarlı bir alan adındaki sayfadaki sayfadan daha üst sıralarda yer alır.

50- Sayfanın PageRank Değeri

Tabii pagerank Google tarafından kaldırıldı. En azından halka açık değil. Google’ın yine bir değerlendirme ölçütü olsa bile biz bunu bilmiyoruz. Kaynak olarak kullandığım yazıda bu kriter vardı. O yüzden ekledim. Konunun detayını isteyen bakabilir. Pagerank için gerekli özellikleri sıralamışlar. Tıklayın

51- URL Uzunluğu

Çok uzun URL’ler bir sayfanın arama motoru görünürlüğüne zarar verebilir. Aslında, çeşitli sektör araştırmaları, kısa URL’lerin Google’ın arama sonuçlarında ufak bir avantajı olduğunu göstermiştir.

52- URL Yolu

Ana sayfaya daha yakın bir sayfa, bir sitenin mimarisinde derin gömülü olan sayfalara karşı küçük de olsa bir itibar artışı sağlayabilir. Bu demek oluyor ki bölüm içerisinde bölüm şeklinde sınıflandırmaları abartmamak lazım.

53- Sayfa/Yazı Kategorisi

Sayfanın göründüğü kategori bir ilgi düzeyi sinyalidir. Yakından ilgili bir kategorinin parçası olan bir sayfa, ilgisiz bir kategori altında açılan bir sayfaya kıyasla alaka düzeyi artışı sağlayabilir.

54- WordPress Etiketleri

Etiketler WordPress’e özgü ilgi düzeyi sinyalleridir. WordPress’in SEO eklentisi yapımcısı Yoast’a göre “SEO’nuzu geliştirmenin tek yolu içeriğin bir parçasını başka bir içerikle, ortaklığı olan bir grupla ilişkilendirmektir. Bu  görevi de etiket çok iyi sağlar.

Şahsen veritabanını gereğinden fazla şişirdiği için (Dosya boyutu olarak) kullanmıyorum. WordPress’teki etiketlere tıkladığınızda ilişkili yazılara götürür. Tabii her yazı için doğru etiketleri girerseniz. Ancak bu çok sayıda veritabanı sorgusu demektir. Sistemi gereksiz yoruyor. 

55- URL’deki Anahtar Kelime

Başka bir ilgi düzeyi sinyali de Url’deki anahtar kelimelerdir. Yakın zamanda bir google temsilcisi buna ” Çok küçük bir sıralama faktörüdür.” dedi. Ama yine de sıralama faktörü.

56- URL String (Dizesi)

URL dizesindeki kategoriler Google tarafından okunur ve bir sayfanın ne hakkında olduğuna dair tematik bir sinyal verebilir.

57- Referanslar ve Kaynaklar

Akademik makalelerde olduğu gibi referanslar ve kaynaklardan alıntı yapmak bir kalite işareti olabilir. Google’ın kalite yönergelerinde uzmanlık konularında itibarlı kaynakları referans göstermenin önemli olduğunu ancak dış bağlantı vermeyi bir sıralama sinyali olarak kullanmadıkları belirtilmiştir. 

58- Madde İmleri ve Numaralı Listeler

Madde imleri ve numaralandırılmış listeler, okuyucular için içeriğinizi bölmeye yardımcı olarak daha kullanıcı dostu hale getirir. 

59- Site Haritasındaki Sayfanın Önceliği

Bir sayfanın sitemap.xml dosyası aracılığıyla verilmiş öncelik, sıralamayı etkileyebilir.

60- Çok Fazla Dış Bağlantı Verilmesi

Google’a göre, bazı sayfaların çok fazla dış bağlantı vermesi, okuyucunun ana metinden uzaklaşmasına sebep oluyor. Gereksiz dikkat dağıtıyor.

61- Sayfa Sıralamasındaki Diğer Anahtar Kelime Miktarı

Sayfa diğer birkaç kelime için sıralanırsa, Google’a bir iç  kalite sinyali verir.

62- Sayfa Yaşı

Google taze içeriği tercih etse de, düzenli olarak güncellenen eski bir sayfa daha yeni bir sayfadan daha iyi performans gösterebilir.

63- Kullanıcı Dostu Sayfa Yerleşimi

Google’a göre, “En yüksek kaliteli sitelerdeki sayfa düzeni, Ana İçeriği hemen görünür hale getirir.”

64- Park Edilmiş Domain

2011 yılının Aralık ayında yapılan bir Google güncellemesi, park edilmiş alan adlarının arama görünürlüğünü azaltmıştır.

65- İçeriğin Değer Katan, Benzersiz Bir Yapıda Olması

Google, masaya yeni veya kullanışlı bir şey getirmeyen, özellikle satış ortaklığı sitelerini cezalandırıyor. 

66- Bize Ulaşın Sayfası

Google’ın kalite standartları arasında iletişim bilgilerinin web sayfasında olması önemli. Aynı zamanda alan adının (domain) Whois bilgileri ile  örtüşmesi gerekir.

67-  Domain Trust/TrustRank

TrustRank, Stanford Üniversitesi ve Yahoo tarafından tanımlanan ve spama karşı mücadelede kullanılan bir link analiz tekniğidir. Spam olan web sayfalarının yarı otomatik bir şekilde belirlenmesidir.

Güvene dayalı arama sonucu sıralaması şeklinde Google’ın bir patenti bulunuyor. Bunu desteklediği de apaçıktır.

Domain Trust Alan Adına güven demektir. Alan adına güven, alan adının yaşı, gelen linklerin kalitesi, içeriğin kalitesi gibi unsurlardan oluşur.

68- Site Mimarisi

İyi hazırlanmış bir site mimarisi Google’ın tematik olarak içeriğinizi düzenlemesine yardımcı olabilir.

69- Site Güncellemeleri

Pek çok SEO uzmanı, web sitesinin güncellemelerine – ve özellikle siteye yeni içerik eklendiğinde – site genelinde bir tazelik faktörü olarak algılandığına inanıyor. Google yakın zamanda algoritmalarında “yayınlanma sıklığı” kullandıklarını reddetti.

70- Site Haritası

Site haritası, arama motorlarınınsayfalarınızı daha kolay ve daha iyi dizine eklemesini sağlayarak görünürlüğü artırır.

71- Site Çalışma Süresi

Site bakımı veya sunucu sorunlarından kaynaklanan arızalar, sıralamalarınıza zarar verebilir (ve düzeltilmezse deindexing ile sonuçlanabilir ).

72- Sunucu Konumu

Sunucu konumu, sitenizin farklı coğrafi bölgelerde  hızı etkiler. Jeo-spesifik aramalar için özellikle önemlidir.

73- SSL Sertifikası

Google, HTTPS’yi bir sıralama sinyali olarak kullandığını onayladı.

74- Hizmet Şartları ve Gizlilik Sayfaları 

Bu iki sayfa Google’a  sitenin İnternet’in  güvenilir bir üyesi olduğunu söylemeye yardımcı olur. Ayrıca, sitenizin EAT’ını iyileştirmeye yardımcı olabilirler.

75- Sitedeki Meta Bilgilerin Çoğaltılması

Sitenizde yinelenen meta bilgiler, sayfanızın bütün görünürlüğünü etkileyebilir. Aslında, eğer bunlardan çok fazla varsa Arama Konsolu sizi uyarır.

76- Breadcrumb Navigation

Bu, kullanıcıların (ve arama motorlarının) bir sitede nerede olduklarını bilmelerine yardımcı olan, kullanıcı dostu bir site mimarisi tarzıdır

Breadcrumb, Türkçe adıyla “sayfa işaretleri yolu”, kullanıcıların ve arama motoru botlarının sitemizde yer alan hiyerarşiyi anlamasına ve bu yapı çerçevesinde hareket etmesine yardımcı olan bağlantılar kümesine verilen isimdir. Alt kategorilerden oluşan bir sitenin daha hızlı gezilebilmesini sağlayan bir sistemdir.

Google , “Google Arama, sayfadaki bilgileri arama sonuçlarında kategorilere ayırmak için bir web sayfasının gövdesinde breadcrumb işaretlemesini kullanır.”

77- Optimize Edilmiş Mobil Sayfa

Artık mobil cihazlardan yapılan aramalar, toplam aramaların yarısından fazlası ve  Google, sitenizin mobil kullanıcılar için optimize edildiğini görmek ister. Google artık mobil dostu olmayan web sitelerini cezalandırıyor.

Bunu da okuyabilirsiniz  Eğitimsiz ve Düşünmeyen İnsan Oy Kullanmamalı

78- YouTube

Search Engine Land, YouTube Panda’nın trafiğinin Google Panda’dan sonra önemli ölçüde arttığını buldu. Google Panda, Google’ın algoritmalarından biri.

79- Site Kullanılabirliği

Kullanımı veya gezinmesi zor olan bir site, kullanımdaki zamanı, görüntülenen sayfaları ve hemen çıkma oranını (başka bir deyişle RankBrain sıralama faktörleri ) azaltarak dolaylı olarak sıralamaya zarar verebilir.

 80- Google Analytics ve Google Arama Konsolunun Kullanımı

Bazıları, sitenize kurulu bu iki programın yüklenmesinin sayfanızın indekslemesini geliştirebileceğini düşünüyor. Ayrıca, Google’a çalışacak daha fazla veri vererek (örneğin, daha doğru hemen çıkma oranı, geri bağlantılarınızdan (Backlink) yönlendiren trafik alsanız da almasanız da) doğrudan sıralamayı etkileyebilir. Bununla birlikte, Google bunu bir mit olarak reddettiğini söyledi.

81- Kullanıcı yorumları / Site itibarı

Bir sitenin Yelp.com gibi sitelerdeki itibarı Google’ın algoritmasında büyük rol oynar.  

82- Backlink Alınan Sitenin Yaşı

Backlink alınan sitenin yaşı daha yeni bir siteden alınan backlink’e göre daha önemlidir.

83- Sitenizi Yönlendiren Kaynak Domain Sayısı

Web sitenize yönlendiren kaynak domainlerin sayısı Google’ın algoritmasında önemli bir sıralama faktörüdür.

84- Bireysel C Sınıf Ip Adreslerinden Bağlantı Sayısı

Bireysel C Sınıfı IP adreslerinden size bağlanılması sıralama kriteridir. Önemi için tıklayın.

85- Toplam Bağlantı Sayısı

Aynı alan adı üzerinden bile olsa toplam bağlantı sayısı Google sıralaması için önemli bir faktördür.

86- Tıklanabilir Metinler

Google’a göre Tıklanabilir metinler kendisinden daha doğru metinlere yönlendirir. Bir sıralama kriteridir. Detay için tıklayın.

87- Resim Dosyalarının Alt Etiketi

Alt etiketi resimler için bağlantı metni olarak işlev görür.

88- Edu ve Gov Uzantılardan Backlink Almak

Google eski çalışan Matt Cutts, Edu uzantısının özel bir yeri olmadığını söylese de bu Google algoritmasında olmadığı anlamına gelmiyor.

89- Backlink Alınan Sayfanın PageRank’ı

Backlink alınan sayfanın Pagerank’ı, Google’ın bir sıralama faktörüdür. Tabii pagerank kalktı ama Google algoritmasında aynı anlayış olmadığı anlamına gelmez.

90- Bağlanan (Linkleyen) Alan Adının İtibarı

Sayfanızı  referans olarak gösteren sitenin itibarı o bağlantıyı değerli kılabilir.

91- Rakiplerin Sayfasında Bağlantı Vermesi

Aynı kategorideki sitelerden, sitenize bağlantı verilmesi size artı değer katabilir.

92- Geçmişi Kötü Bir Siteden Alınan Backlinkler

İçeriğinin çok fazla bağlantı içerdiği, spam yapan, Google’dan mimli sitelerden alınan backlinkler, sitenizin sıralamasını olumsuz yönde etkileyebilir.

93- Misafir Yazıları

Misafir gönderilerinden gelen bağlantılar hala değerli olsalar da, gerçek editoryal linkler kadar güçlü değildirler.

94- Reklamlardan Gelen Bağlantılar

Google’a göre, reklamlardan gelen bağlantılar izlenmemelidir. Bununla birlikte, Google’ın reklamları izleyen bağlantıları tanımlayıp filtreleyebilmesi olasıdır.

95- Anasayfanın Kimliği

Belirli bir sayfanın anasayfasına inen linkler, sitenin ve dolayısıyla linkin değerini ölçmede önemli bir rol oynar.

96- Nofollow Bağlantıları

Bu SEO’daki en tartışmalı konulardan biridir. Google’ın konuyla ilgili resmi sözü: “Genel olarak, onları takip etmiyoruz.

97- Link (Bağlantı) Türlerinin  Çeşitliliği

Tek bir kaynaktan gelen bağlantıların (örneğim forum profilleri, blog yorumları) doğal olmayan bir yüzdeye sahip olması webspam belirtisi olabilir.

98- “Sponsorlu Bağlantılar” Veya Bağlantı Benzeri Diğer Kelimeler

 “Sponsorlar”, “bağlantı ortakları” ve “sponsorlu bağlantılar” gibi kelimeler bir bağlantının değerini düşürebilir.

99- İçeriğe Gömülü Bağlantılar

Bir sayfanın içeriğine gömülü bağlantılar, boş bir sayfanın ya da sayfanın başka bir yerinde yer alan bağlantılardan daha güçlü olabilir.

100- Sayfadaki Aşırı 301 Yönlendirmeleri

Bir sayfanın aşırı bir biçimde 301 yönlendirmesi yapması Google’ın Web Yöneticisi Yardım Videosu’na göre pagerank’ı düşürür.

101- İç Bağlantılı Anchor Metni

Dahili bağlantı metni başka bir alaka düzeyi sinyalidir. Bununla birlikte dahili bağlantılar, harici sitelerinin bağlantı metninden gelen bağlantılardan daha az ağırlığa sahiptir.

102- Bağlantı Başlığı Özelliği

Bir bağlantının üzerine geldiğinizde görünen metin zayıf da olsa ilgi düzeyi sinyali olarak kullanılabilir.

103- Ülke uzantılı Domain (Alan adı)

Ülke uzantılı bir alan adına sahip olmak, o ülkede daha üst sıralarda yer almak için bir kriterdir.

104- İçerikteki Bağlantıların Konumu

Bir içeriğin başındaki bağlantılar, içeriğin sonundaki bağlantılardan biraz daha fazla ağırlık taşıyabilir.

105- Sayfadaki Bağlantının Konumu

Sayfada bir bağlantı görünmesi önemlidir. Genellikle içeriğine gömülü bağlantı, alt bilgi ve kenar çubuğundan gelen bağlantıdan daha önemlidir.

106- Alan Adı İlgi Düzeyi

Benzer bir niş  bir siteden gelen bir bağlantı, tamamen ilgisiz bir siteye ait bir bağlantıdan çok daha güçlüdür. Niş Site ne demektir?

107- Sayfa Seviyesinde İlgi Düzeyi

İlgili bir sayfadan gelen bir bağlantı   daha fazla değer katar.

108- Başlıktaki Anahtar Kelime

Google, sayfanın başlığında anahtar kelimesi   bulunan sayfalardan gelen bağlantılara ekstra sevgi gösterir (“Uzmanlara bağlantı veren uzmanlar”.)

109- Olumlu Bağlantı Hızı

Olumlu bağlantı hızına sahip bir site, sitenizin popülaritesinin arttığını gösterdiğinden, genellikle SERP artışı sağlar. Serp nedir?

110-  Düşük Bağlantı Hızı:

Düşük bağlantı hızı, popülerliğin azaldığının bir işareti olduğu için sıralamayı önemli ölçüde azaltabilir.

111- Hub Sayfalardan Backlink

Hilltop Algoritması, belirli bir konuda en iyi kaynaklar (ya da hublar) olarak kabul edilen sayfalardan bağlantı almanın özel bir muamele gördüğünü söylemektedir.

112- İtibarlı Sitelerden Backlink

“İtibarlı Site”  olarak kabul edilen bir sitenin bağlantısı, küçük, göreceli olarak bilinmeyen bir siteye ait bir bağlantıdan daha fazla lezzetlidir.

113- Wikipedia’dan Backlink Almak

Bağlantılar takip edilmese de, birçoğu Vikipedi’den bir bağlantı almanın arama motorlarının gözünde size biraz güven ve otorite sağladığını düşünüyor.

114- Backlink’in Bulunduğu İçerikteki Cümleler

Backlink’in bulunduğu içerikte geçen cümleler sizin sayfanızın ne ile ilgili olduğu hakkında Google’a fikir verir.

115- Backlink Yaşı

Bir Google patentine göre, eski backlinkler yeni eklenen backlinklerden daha fazla sıralama gücüne sahiptir.

116- Gerçek Site ve Sahte Siteler Arasındaki Ayrım

Bazı kullanıcılar Google sıralamasını yükseltmek için sahte sitelerden backlink alır. Google bunu fark eder. Bunun ayrımını da ziyaretçi etkileşiminden ve markadan faydalanır.

117- Karşılıklı Bağlantılar (Linkleşme)

Google’ın Bağlantı Düzenleri sayfası, kaçınılması gereken bir bağlantı düzeni olarak “Aşırı link değişimi” ni listeler.

118- Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik Bağlantıları

Google, gerçek site sahibi tarafından yayınlanan içeriğe karşı UGC’yi tanımlayabilir. Örneğin, resmi WordPress.com blogundan bir bağlantının besttoasterreviews.wordpress.com’dan bir linkten çok farklı olduğunu biliyorlar.

119- 301 Sayfalarından Gelen Backlinkler 

301 yönlendirmelerinden gelen backlinklerin normal sitelerden gelen backlinklere göre daha az etkisi bulunmaktadır.

120- Schema.org Kullanımı

Sayfanızın schema.org’u destekliyor olması bir SEO kriteridir.

121- Backlink Güvenirliği (TrustRank)

Sitenize backlink veren sitelerin güvenirliği, Google’ın gözünde sizin sitenizin güvenirliği hakkında bilgi verir.

122- Forum Bağlantıları

Forumlardan gelen bağlantıların bazılarını Google webspam olarak algılayabilir. Muhtemelen profil, imza gibi kısımlarda yer alan bağlantılar kastediliyor. İngilizce açıklama için tıklayın.

123- Backlink’in Alınan İçeriğin Sözcük Sayısı

100 Kelimelik bir yazıdan alınan backlink ile 1000 kelimelik yazıdan alınan backlink aynı değildir. İçeriğin daha çok olduğu bir sayfadan alınan backlink daha değerlidir.

124- Backlink Alınan İçeriğin Kalitesi

Açıklamaya gerek yok sanırım. İçeriğin kaliteli olduğu bir sayfadan alınan backlink daha değerlidir.

125- Site Genelindeki Backlinkler

Bir sitenin genelinde backlink varsa o siteden aldığınız backlink sayısı sadece 1 tane kabul edilir. Google’ın eski yöneticisi Matt Cutts’ın açıklaması bu yönde.

126- RankBrain

Google’ın yapay zekalı algoritmasıdır. Rank Brain aslında milyonlarca kelimenin matematiksel olarak yazılması ve bilgisayar sistemi tarafından anlaşılır hale getirilmesi şeklinde oluşturulmuş bir sistemdir. Rank Brain, kullanıcının tanıdık olmayan bir kelime veya kelime öbeği girdiğini gördüğünde onu tanıdık olan kelime veya kelime öbeği ile eşleştirerek uygun sonuçları kullanıcıya sunmaktadır.

 

Rank Brain’in Kullanılma Amacı Nedir?

Basitçe aktarmak gerekirse Rank Brain, Google’a girilen alışılmadık sorguları yönetmek ve uygun sonuçlarla eşleştirmek gibi bir görevi üstlenmektedir.

127- Bir Anahtar Kelime İçin Organik Tıklama Oranı

Google’a göre, TO’da daha fazla tıklanan sayfalar, söz konusu anahtar kelime için bir SERP artışı sağlayabilir

128- Tüm Anahtar Kelimeler için Organik Tıklama Oranı

Bir sitenin, aradığı tüm anahtar kelimeler için organik TO, insan tabanlı bir kullanıcı etkileşimi sinyali olabilir (diğer bir deyişle, organik sonuçlar için bir “Kalite Puanı” olabilir.)

Bunu da okuyabilirsiniz  Blog Yazarı Olmak Kazançlı mı? Neler Gereklidir?

129- Hemen Çıkma Oranı

SEO’daki herkes hemen çıkma oranı meselelerini kabul etmiyor, ancak Google,  kullanıcılarını kaliteli test cihazı olarak kullanmanın bir yolunu bulmuş olabilir (sonuçta, yüksek bir hemen çıkma oranına sahip sayfalar muhtemelen bu anahtar kelime için iyi bir sonuç değildir). Ayrıca, SEMRush tarafından yapılan son bir araştırma, hemen çıkma oranı ile Google sıralaması arasında bir ilişki buldu.

130- Doğrudan Trafik

Google’ın kaç kişinin bir siteyi ziyaret ettiğini (ve ne sıklıkta olduğunu) belirlemek için Google Chrome’dan veri kullandığı doğrulandı. Çok fazla doğrudan trafik alan siteler, muhtemelen çok az doğrudan trafik alan sitelere kıyasla daha kaliteli sitelerdir. Aslında, az önce bahsettiğim SEMRush çalışması, doğrudan trafik ile Google sıralaması arasında anlamlı bir ilişki buldu.

131- Yinelenen Trafik

Bir ziyaretçinin siteyi tekrar ziyaret etmesidir. Eğer tekrar ziyaret edilen bir site iseniz, Google buna önem veriyor ve kaliteli bir site olduğunuzu düşünüyor.

132- Pogosticking

“Pogosticking” özel bir hemen çıkma türüdür. Bu durumda, kullanıcı sorgusunun cevabını bulmaya çalışmak için diğer arama sonuçlarına tıklar.

133- Engellenen Siteler

Google, Chrome’da bu özelliği durdurdu. Ancak, Panda (Google Algoritması) bu özelliği kalite sinyali olarak kullandı. Yani Google hala bir varyasyon kullanabilir.

134- Chrome Bookmarks (Yer İşaretleri)

Google’ın Chrome tarayıcı kullanım verilerini topladığını biliyoruz. Chrome’da yer işareti alan sayfalarda sıralamada bir ilerleme olabilir.

135- Yorum Sayısı

Çok fazla yorum içeren sayfalar kullanıcı etkileşimi ve kalitenin bir işareti olabilir. Bir Google çalışanı, yorumların önemli seviyede yardımcı olabileceğini söyledi.

136- Bekleme Süresi

Google, “bekleme süresi” ne çok dikkat eder: Google’da bir arama yapıldığında insanların sayfanızda ne kadar zaman harcadıkları. Bu aynı zamanda “kısa tıklamalara karşı uzun tıklamalar” olarak da adlandırılır. Kısacası: Google,   arama yapanların sayfanızda ne kadar süre harcadığını ölçer. Ne kadar uzun zaman harcarsa o kadar iyidir.

137- Sorgu Tazeliği

Google, yeni arama sonuçlarına belirli aramalar için bir destek veriyor.

138- Kullanıcı Gözatma Geçmişi(Browsing History)

Muhtemelen bunu kendiniz fark etmişsinizdir: sık ziyaret ettiğiniz web siteleri aramalarınız için bir SERP artışı sağlar.

139- Kullanıcı Arama Geçmişi

Arama zinciri daha sonraki aramalar için arama sonuçlarını etkiler. Örneğin, “incelemeler” için arama yaparsanız, “ekmek kızartma makineleri” için arama yaparsanız, Google, ekmek kızartma makinesi inceleme sitelerini SERP’lerde daha yüksek sıralar.

140- Öne Çıkan Parçacık

Google’ın algoritmasıyla belirlenen bir unsurdur. Sıfırıncı sırada çıkarsınız. SEMrush çalışmasına göre içerik uzunluğu, sayfa itibarı, HTML yapısı gibi etmenlerle belirler. Tıklayın

141- Coğrafi Hedefleme

Google, yerel sunucu IP’si, yerel alan adı uzantısına sahip siteleri tercih eder.

142- Güvenli Arama

Güvenli arama yapan kullanıcılar, yetişkin içerikleri, küfürlü kelimelerin olduğu içerikleri göremez.

143- Google Plus

Bu madde artık geçersiz. Çünkü Google Plus kapandı. 2 Nisan 2019 tarihinde kapanış gerçekleşti.

144- YMYL Keywords 

Yani Your Money Your Life (Paranız ya da yaşantınız) anahtar kelimeleri için daha yüksek içerik kalitesi standartlarına sahiptir.

145- DMCA Şikayetleri

Google’ın telif hakkı şikayetlerini bildirebildiğin sayfasıdır. Eğer siteniz hakkında telif hakkı şikayeti varsa Google sıralamanızı düşürüyor. Şikayet formu için tıklayın

146- İşlevsel Aramalar

Google uçak bileti gibi işlevsel aramalarda farklı sonuç gösterir.

147- Yerel Aramalar

Yerel aramaları ilgilendiren anahtar sözcüklerde aramayı yapan kullanıcının lokasyonuna göre yakın lokasyondaki sonuçlar gösterilir.

148- En Çok Okunan Haberler Kutusu

Bazı anahtar kelimeler En Çok Okunan Haberler kutusunu tetikler.

149- Büyük Marka Tercihi

Google, Vince güncellenmesinden sonra bazı büyük markalara belirli anahtar kelimeler için destek vermeye başladı.

150- Alışveriş Sonuçları

Google bazen  alışveriş sonuçlarını organik SERP’lerde görüntüler.

151- Resim Sonuçları

Google bazen resim sonuçlarını organik sonuçlarında gösterir.

152- Markalar İçin Tek Bir Sonuç Getirme

Alan adı veya marka odaklı anahtar kelimeler için aynı siteden birkaç sonuç getirir.

153- Maaş Kredileri Güncellemesi

Bu, konuyla ilgili spam sorgularını temizlemek için kullanılan bir algoritmadır.

154- Marka Anchor Metni

Marka ismi geçen Anchor metni, basit ama güçlü bir arama sinyalidir.

155- Markalı Aramalar

İnsanlar marka arar. İnsanları markanızı Google’da arıyorsa Google’a göre değerlisiniz demektir.

156- Marka + Anahtar Kelime

İnsanlar, markanızla birlikte belirli bir anahtar kelimeyi mi arıyor (örneğin: “Backlinko Google sıralama faktörleri” veya “Backlinko SEO”)? Öyleyse, insanlar Google’da söz konusu anahtar kelimenin markasız sürümünü aradıklarında Google size bir destek verebilir.

157- Sitenizin Facebook Sayfasının Olması ve Beğeniler

Sosyal medya verisi Google’ın merceği altındadır. Sıralama faktörüdür.

158- Sitenin Twitter Hesabının Olması

Yine Twitter hesabının olması o sitenin bir marka olduğunu gösterir.

159- Linkedin Sayfası

Linkedin’de resmi şirket sayfasının olması ve site ile ilişkili olması kalite sinyalidir.

160- Bilindik Yazar (Authorship)

Google tarafında doğrulanmış profillerin bulunduğu bilgiler ve içerikler sıralama kriteridir. Ancak Google bu hizmetini kapattı.

161- Sosyal Medya Hesaplarının Meşruiyeti

10.000 takipçisi ve 2 mesajı olan bir sosyal medya hesabı muhtemelen çok fazla etkileşime sahip olan 10.000 takipçisi olan güçlü bir hesap daha farklı gözle görülür. Aslında, Google, sosyal medya hesaplarının gerçek olup olmadığını belirlemek için bir patent başvurusunda bulundu.

162- Markaların Yerleri

Büyük bir markanın işletme ofisleri vardır. Gerçek olup olmadığını lokasyon verileriyle anlayabilir.

163- Panda Cezası

Düşük kaliteli içeriğe sahip siteler, bir Panda cezasına çarptırıldıktan sonra aramada daha az görülür.

164- Yönlendirmeler

Sinsi yönlendirmeler sayfanın indeksten çıkarılmasına sebep olabilir. Bu durum genelde sayfaya farklı bir içerik için kullanıcıyı çekip farklı bir şey gösterme durumlarından dolayıdır diye tahmin ediyorum.

165- Pop-up Açılır Pencereler ve Dikkat Dağıtıcı Reklamlar

Google’ın Kalite sinyalini düşürdüğünü söylediği uygulamalardır. 

166- Interstitial Popups

Mobil kullanıcılara tam sayfa geçiş reklamı olarak açılan penceleri gösteren siteleri cezalandırabilir. Tabii şu an Google Adsense’in böyle bir uygulaması var. Artık ceza vermeye devam ediyor mudur bilemiyoruz.

167- Sitenin Aşırı Optimizasyonu

Sitenin her tarafında anahtar sözcük bulunan, başlık etiketi ile doldurma vb. hareketleri Google cezalandırıyor.

168- Giriş Sayfaları (DoorWay)

Google’a gösterdiğiniz sayfanın, kullanıcının en son gördüğü sayfa olmasını ister. Sayfanız insanları başka bir sayfaya yönlendirirse, bu bir “Giriş Sayfası” dır. Söylemeye gerek yok, Google, Kapı Sayfaları kullanan siteleri sevmiyor.

169- Above The Fold Reklamları

“Sayfa Düzeni Algoritması”, Above The Fold’ta çok fazla reklam içeren (ve çok fazla içerik olmayan) siteleri cezalandırır.

170- Satış Ortaklığı Bağlantılarını Gizlemek

Satış ortaklığı bağlantılarını gizlemek derken kastedilen sayfanın herhangi boş bir yerine tıkladığınızda başka bir sayfaya yönlenmesinden bahsediliyor sanırım.

171-  Fred

2017’den itibaren yapılan bir dizi Google güncellemesine verilen ad. Detay için tıklayın

172- Satış Ortaklığı Siteleri

Google’ın satış ortaklığı sitelerinin en büyük hayranı olmadığı kesin.

173- Otomatik Oluşturulmuş İçerikler

Google, otomatik olarak oluşturulan içerikten nefret eder. Sitenizin bilgisayar tarafından oluşturulan içeriğinizden şüpheleniyorlarsa, bir ceza verilmesine veya sıralamadan çıkarılmasına sebep olabilir.

174- Spam Olarak İşaretlenmiş IP adresi

Sunucunuzun IP adresi spam için işaretlendiyse, bu sunucudaki tüm siteleri etkileyebilir.

175- Meta Tag Spamming ( Meta Etiket Spami)

Sayfanızdaki yazıları meta etiketiyle alakasız bir şekilde dolduruyorsanız Google bunu spam olarak algılayabilir.

176- Hacklenmiş Site

Google hacklendiğinizi düşündükten sonra sitenizi arama motorundan çıkarabilir.

177- Penguen Cezası

Google’ın Penguen algoritmasından ceza alan siteler sıralama kaybeder. Penguen nedir?

178- Forum Yorumları, Profilleri

Forumlarda profilinize yazdığınız  site bağlantısı sıralamanızı olumsuz yönde etkileyebilir.

179- İlişkili Olmayan Web Sitelerinden Backlinkler

Konuyla ilgisiz sitelerden elde edilen yüksek oranda backlink oranı, manuel bir ceza oranını artırabilir.

180- Doğal Olmayan Linkler Uyarısı

Google, binlerce “Google Arama Konsolu” tarafından tespit edilen doğal olmayan bağlantı bildirimi” mesajı gönderdi. Bu, genellikle% 100 olmasa da bir sıralama düşüşünden önce gelir.

181- Google Dance

Google Dance ile site sıralaması geçici olarak dalganabilir. 

Kaynak: https://backlinko.com/google-ranking-factors

About the author

ilkay AYDIN

1981/Mersin doğumlu, Harita Mühendisi, Araştırmacı-Yazar, Gayrimenkul Değerleme Uzmanı,
Kitap: Orta Dünyanın Analizi
HKMO, İçel Sanat Kulübü,

Add Comment

Click here to post a comment

Orta Dünyanın Analizi, Yüzüklerin Efendisi romanında  yer alan  karakterlerin mitolojideki karşılıklarının incelendiği inceleme-araştırma çalışmasıdır. Kitabı temin etmek için  https://www.gittigidiyor.com/arama/?satici=ilkayaydin1015 adresinden, tüm ürünler bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Duyuru

Facebook ve twitter adreslerimizden bizi takip edebilirsiniz.

Bizi takip edin