Köpekler Ne Yer? Köpeğime Ne Yedirmeliyim? Zararlı Yiyecekler Nelerdir?

0
91

Köpekler, etçil hayvanlar olmasına rağmen günümüzde insanlara yakın bir beslenme alışkanlığına kavuşmuştur. Kendi köpeğim için konuşuyorum. Hemen her şeyi midesine indiriyor. Bazı cins köpekler sokakta  kafasını yerden kaldırmaz. Bu noktada çok dikkatli olmak gerekiyor.

Ne yemeli diye soracak olursak, mümkün olduğunca mamanın dışına çıkmamak gerekiyor. Çünkü mamalarda ihtiyacı olan tüm besin ve mineraller bulunmaktadır. Tabii mamalar da fiyatıyla birlikte kalitesi de doğru orantılı ilerliyor. Ben genel olarak yoğurt, pişmiş yumurta, makarna, et, balık, pirinç pilavı türü yiyecekler veriyorum. Hamura karşı dayanılmaz bir ilgisi var. Aslında referans alınacak en önemli unsur, doğada bulunan yiyecekleri yedirmektir. Eğer bünyesi için zararlı ise genelde yemeyi tercih etmiyorlar. Mama tercih edilecekse de güvenilen bir markayı tercih etmelisiniz. Günlük ihtiyacı olan miktar, kilosuna göre değişmekte olup  mamaların üzerindeki çizelgede yer almaktadır.

Neler Zararlıdır?

Bazı köpekler tavuk etli mamalara karşı hassas olabiliyor. Tahminime göre tavuk etinin çok hızlı bozuluyor olmasından kaynaklıdır. Aşırı tüy dökülmelere ve ekzemalara sebep olabiliyor. Tavuk kemiği de oldukça tehlikeli. Bir keresinde kaş gözle arasında  yerden aldığı bir tavuk kemiği oğlumun boğazına takılmıştı. Neyse ki bir zarar görmedi. Özellikle tatlıdan uzak tutmalısınız. Köpekler, ihtiyacı olan şekeri diğer besin maddelerinden almalı. Şeker, insanlar için fazla alındığı takdirde oldukça zararlıdır. Köpeğimin hamura karşı hassasiyetinden bahsetmiştim. Mayalı herhangi bir ürün hazımsızlığa ve şişkinliğe yol açabilir. Çok seviyorsa da takip ederek vermek gerekir. Acılı, tatlı, tuzlu her yiyecek değerli dostunuzun ömründen çalacaktır. Tabii bazı köpekler ne yerse yesin sorun olmuyorsa bile ilerleyen dönemlerde bu durum değişebilir.

Zor hazmedilmesi sebebiyle de domates, sarımsak, soğan gibi besinlerden uzak durmalı. Çiğ yumurtanın zararlı olduğunu söyleyenler de yararlı olduğunu söyleyenler de var. Bu tür tartışmalı konularda ya uzmana danışın ya da risk etmemek adına bu besini vermeyin.

Kuru yemişler ishale sebep oluyor. Patlamış mısır dahil bu tür yiyecekler verilmemesi gerekir.

Günde 2 öğün yemek vermek gerekir. Yiyeceklerin mümkün olduğunca ölçekli verilmesi gerekir.

Yutamayacağı büyüklükte bir kemik hem oyalanmasını hem de diş temizliğini yapmasını sağlar.

Yüzüklerin Efendisi romanında yer alan en önemli karakterlerin hangi mitolojilerden alındığını karşılaştırmalı ve detaylı olarak anlatan inceleme-araştırma çalışması yayımlandı. Bugüne kadar sayısız araştırma yapıldı. Kitaplar, makaleler yazıldı. Ancak tam anlamıyla deşifre edilemedi. Bu konuda rehber bir kitap olacak. Kısacası, Tolkien’in romanı yazarken yaptığı kokteyli nasıl hazırladığını göreceksiniz. Bunun yanında Türk kültürünün diğer kültürlerle olan derin bağlarını da. Röportaj için buraya tıklayın. Kitabı imzalı satın almak için buraya tıklayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here