Linux İçin En İyi Ücretsiz Kontrol Panelleri


Aslında en iyi diye bir şey yok. Beklentilere göre herhangi bir panel kurulabilir. Ancak çok sayıda özelliği bir arada görmek istiyorsanız, seçeneğiniz oldukça azalıyor. Çok sayıda web paneli denedim ama gördüğüm kadarıyla beklentiyi yüksek tutmak sizi sıkıntıya sokacaktır. Uzun süre CWP (Centos Web Panel) kullandım. Son sürümünde sistemi bellirli bir performansla kullandığını ifade eden simgeler ortaya çıktı. Şu demek oluyor aslında; “sisteminde yüksek performans görmek istiyorsan ücretli sürüme geçmelisin.” Hadi geçelim geçmesine de paypal harici ödeme kabul etmiyor. Paypal Türkiye’de yasaklı ama kredi kartı ile işlem yapılıyor mu bilmediğimden satın almak noktasında ikileme düştüm. Bir de malum web sitesi giderleri (domain, sunucu, reklam) derken, gelir hedefliyorsanız belki riske değer ama gelirin de garantisi yok.  Üstelik bir SSL almaya kalkıyorsunuz yıllık 10-15 dolar civarında bir masraf, bunun yanında sabit IP  için her ay 10 dolar ödüyorsunuz. Rakamlar alt alta gelince toplamda ciddi bir gider ortaya çıkıyor (Domain, Sunucu, web panel ücreti, ssl, ekstra IP, CDN). Bu noktada ücretsiz web panel gider yükünü biraz hafifletiyor. Tabii yüksek gelirli bir site için bu masraflar o kadar korkulacak boyutta değil.

Eğer ben ücreti karşılığında web panel satın alırım diyorsanız karşınıza iki tane seçenek çıkar: Cpanel ve Plesk Panel, Bu iki paneli hiç konuşmaya gerek yok. Sorunsuz bir şekilde işlerini yapacaklardır.  Üçüncü olarak ise eskiden ücretsiz olan ve şimdi ücretli olan harika bir panel Webuzo.

Önce benim beklentimden bahsedeyim. Apache üzerinde çalışacak, mariadb veritabanlı, php7 sürümünü kullanabileceğim, aynı zamanda lets encryted ile ücretsiz SSL yükleyebileceğim, sistemi yormayacak bir panele ihtiyacım vardı.

Şimdi gelelim ücretsiz panellere…

Endonezyalı bir yazılımcının kodladığı Kloxo oldukça hızlı ve kullanışlı bir paneldir. Mariadb ve php’nin son sürümlerini destekliyor ve yüklenebiliyor. Ancak çok sayıda hata var. Hatta bu hataları düzelten yama komutları var. Sürekli tekrar edince bir süre sonra bıkabilirsiniz. Hiç yoktan iyidir. İşimiz görülsün derseniz, deneyebilirsiniz. Bu da fiks hatalar için komutlar:

Bunu da okuyabilirsiniz  Orta Dünyanın Analizi Üzerine Bir Yazı: Analizin Analizi

sh /script/upcp
sh /script/cleanup
sh /script/fixdns
sh /script/fixweb
sh /script/fixphp
sh /script/fixftpuser
service httpd restart
service kloxo restart
reboot

Kopyalayıp yapıştırmak için alttaki bağlantıdan faydalanabilirsiniz.

https://aminserve.com/how-to/commands-to-fix-kloxo-issues/

Bu komutlarla Kloxo’nun hatalarının büyük bir kısmını çözebiliyorsunuz. Arayüzü pek modern değil. Bu da diğer bir eksi yanı. Encrypt ile ssl kurmak da oldukça zahmetli. SSH ile kendiniz de kuramıyorsunuz. Çünkü Kloxo içerisindeki encrypt dosyasının koruması var.

ISP config benim hoşuma gitmeyen bir web sunucu paneli.

Zpanel ve Sentora var. İkisi de aynı elden çıkmış anladığım kadarıyla. Kurulumunda bazı hatalar veriyor ama doğru linux dağıtımını tercih ederseniz sorun çıkarmaz. SSL kurulumunu manuel olarak yapmak zorundasınız. Beni ne memcache, mod_pagespeed, xcache, apc vs ilgilendirir ne de ssl diyorsanız işinizi görecektir. Ubuntu, Fedora, Centos, Debian gibi linux dağıtımlarında da çalışıyor.

Vesta Panel çoğu hosting şirketinin ücretsiz olduğu için kullandığı panellerden biri. Sorunsuz ve kolay kurulumu var ama içerisinde basit ayarları yapacağınız menüsü dahi yok. Domain eklersiniz, dnsleri tanımlarsınız, e-posta açarsınız falan işte. Her şeyi ssh ile çözmek zorundasınız. Vesta paneli beğenen kişi zaten hiç panel kullanmasın, komutlarla işi götürüyor demektir. Şirketinizin tanıtım sitesi gibi basit işler için kullanabilirsiniz. Daha fazlasını tavsiye etmem.

Hiç tecrübe etmediklerimi sıralarsam Froxlor, Blueonyx, ISPsystem, Interworx, Ravencore, WHMCS, Open Panel, Directadmin var. Bildiğim kadarıyla Directadmin de ücretli oldu. Ücretsiz sürümü var ama birçok özelliği ücretli sürümde uygulayabiliyorsunuz. Ajentiyi bir defa kurdum ama neyi beğenmediğimi hatırlamıyorum. En az kaynak tüketen arayüzlerden biri olarak da biliyorum.

Benim tavsiyem Virtualmin veya webmin 

Aslında ikisi de aynı şey. Birisi sunucunuzu yönetiyor diğer ise web sitenizi. İkisi bütünleşik olarak geliyor.

Bunu da okuyabilirsiniz  Blog Yazarı Olmak Kazançlı mı? Neler Gereklidir?

Eksilerini sıralarsak biraz karışık görünüyor. Panel çok hızlı değil. Yüklerken bekleme veya takılma oluyor ama bence olmazsa olmaz özellikleri var.

Nedir derseniz?

Malum dünyadaki sitelerin büyük bir kısmı CMS. Belki script yüklemek o kadar zor değil ama zaman kazanmak adına hazır kurulum sağlamak geliyor. Webmin’de bunu kolaylıkla yapabiliyorsunuz. Hatta menüye hangi scripti kuracaksanız o uygulamanın indirme bağlantısını eklemeniz mümkün. Bir defalığına indirme bağlantısını eklemeniz yeterli oluyor. Bunun dışında SSL’i basit birkaç ayarla kurabiliyorsunuz. Tamamen ücretsiz. Güncelleme gerektiğinde bildirim ekranı size uyarı veriyor ve güncelliyorsunuz. Sitenizi eklemeden önce bir ön ayar sihirbazı var. Bu sihirbazla DNSleri tanımlayıp kolayca sitenizi eklemeniz mümkün. Program aslında sanal sunucu yönetmek için tasarlamış. Örneğin “create virtual server” dediğinizde siz bir web hesabı oluşturuyorsunuz. E-posta için spam filtreleri ve arayüzleri de oldukça çeşitli. Türkçe dil desteği mevcut ama standart temada karakter hatası verdi. İngilizce de devam edebilirsiniz. Çevirisi çok iyi değil. Şaşırmamanız için ingilizce tercih edilebilir. FTP protokolünde anlam veremediğim bir yavaşlık fark ettim. Belki benim bağlantımdan kaynaklı olabilir. Mysql 5.5 kurulumla birlikte geliyor ama son kurulum ayarını yapmadan önce ssh’ta webmin ile birlikte gelen mysql i silip mariadb kurabiliyorsunuz. Sistem desteklediği için hatasız, sorunsuz yükleyebilirsiniz. Veritabanı ve PHP sürümü bu noktada çok önemli iki kriter. Çünkü linux dağıtımı ve doğru panelleri tercih etmediğinizde saatlerce hatta günlerce uğraşırsınız. Bu noktada şuradaki tablo oldukça işinize yarayacaktır.

https://kb.i-doit.com/display/en/Upgrade+to+MySQL+5.6+or+MariaDB+10.0

Webmin (Virtualmin) hatasız kurulum komutları aşağıdaki bağlantılardadır. Ubuntu 14.04 LTS veya Ubuntu 16.04 LTS üzerine Apache, Nginx, Php 7, Mariadb 10 ile sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

https://tjosm.com/4937/install-virtualmin-nginx-php-7-mariadb-ubuntu-16-04/

Bu bağlantıdan ise mysql’i mariadb’ye dönüştürmek için gerekli komutlara ulaşabilirsiniz.

Bunu da okuyabilirsiniz  Hangi Wordpress Eklentilerini Kullanmalıyım?

https://askubuntu.com/questions/531455/how-to-drop-in-replace-mysql-with-mariadb

Önerebileceğim bir diğer panel ise Cyber Panel‘dir. Manuel  olarak birkaç komutla veya otomatik olarak tek komutla kolayca kurulabilmektedir. Debian 8 ve Ubuntu’da 14.04 ve 16.04’te test etme şansım olmadı. Çünkü bu iki işletim sisteminde kurulumda hata verdi. Hataları çözmek için zaman harcamamak adına Centos 7 üzerinde kurdum. Güzel ve sade bir arayüze sahip olduğunu söyleyebilirim. Nameserver tanımlamak, web sitesi eklemek, SSL tanımlamak çok kolay. Ücretli sürümü de var. Ancak tek domain için kullanabiliyorsunuz. Cyber panel hakkında geniş bilgi için bağlantıya tıklamanızı tavsiye ederim.

Centos 7 Üzerine CyberPanel Kurulumu ve Panel Hakkında Bilgiler

Aşağıdaki bağlantılardan da yazımdaki panellerle ilgili daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz

https://www.tecmint.com/web-control-panels-to-manage-linux-servers/

https://aminserve.com/how-to/commands-to-fix-kloxo-issues/

https://linode.com/docs/security/ssl/install-lets-encrypt-to-create-ssl-certificates/


1981/Mersin doğumlu, Harita Mühendisi, Araştırmacı-Yazar, Gayrimenkul Değerleme Uzmanı, Kitap: Orta Dünyanın Analizi HKMO, İçel Sanat Kulübü,