Matrix ve Labirent Filmlerinin Karşılaştırılması

0
51

İlk kitabım Orta Dünyanın Analizi’nden sonra tabii bu tür konularda algıda bir seçiciliğim oluştu sanırım. Matrix filmini tekrar tekrar izlemiş biri olarak Labirent (Maze Runner) filmini izlediğimde Matrix üçlemesinde bazı benzerlikler fark ettim. Bilgilerinize sunuyorum.

Filmin başında Thomas’ın kusma sahnesi aklıma hemen Matrix’te Thomas Anderson’ın Nebukadnezar’a ilk bindiğindeki kusması geldi. İsimler zaten aynı. Yeni bir dunyaya geçiş ikisinde de var. Hücrede tutuluyorken Morpheus kılıklı bir vatandaş ona gelip etrafı tanıtıyor ve yol gösteriyor.


Labirente giren de Matrix e giren de çıkmak zorunda kalıyor. Labirentte bunu yapan olmamışti motifi yine Matrixte de var. Thomas Anderson gibi Thomas da seçilmiş kişi. Nasıl Morpheus’u kurtarmak için Neo Matrix‘e giriyorsa Thomas da Minho’yu kurtarmak icin Labirent‘e tekrar giriyor. Matrix’te sentineller var.Labirent‘te orumcekler. Iki filmde de uzuvlarin islevi vs cok benzer. Kurtarma operasyonu da yine Neo ve Thomas in tek başına verdiği ani kararla gerçekleşiyor. Labirent filminde ateş topları falan dedi ama ateş topu göremedim. Yine de Neo’nun 3. filmde yeryüzüne çıkışıyla ışıkların arasından geçişi aklima geldi. Kurtarma operasyonunun haricinde trende çok sayıda kişiyi kurtarıyor Thomas. Neo da yine Matrix’ten çok sayıda insanı kurtarıyordu. 

Matrix’te de Labirent‘te de sisteme körü körüne bağlı insanlar vardı. Bu kişilerden biri Thomas’ın karşısına dikiliyor. Matrix’te de benzer durum var. Labirent filminde sağlam kalan son şehirden bahsediliyor. Yine Matrix’te son insan şehri Zion’dan bahsediliyor. Labirent‘te fişlenenlerin boynunda barkod türünden bir okuma alanı var. Matrix’te malum vücutta delikler vardı. Neo yine bir amaca ulaşmak için bir eğlence mekanına giriyor ve Morevian’ı soruyor. Labirent filminde ise Thomas Marcus’u soruyor. Labirent filminde Theresa ekibe ihanet ediyor. Matrix’te ise Cypher’ın ihaneti söz konusu. Hikayenin sonunda Teresa ölüyor, Matrix’te de Trinity.

 

Yüzüklerin Efendisi romanında yer alan en önemli karakterlerin hangi mitolojilerden alındığını karşılaştırmalı ve detaylı olarak anlatan inceleme-araştırma çalışması yayımlandı. Bugüne kadar sayısız araştırma yapıldı. Kitaplar, makaleler yazıldı. Ancak tam anlamıyla deşifre edilemedi. Bu konuda rehber bir kitap olacak. Kısacası, Tolkien’in romanı yazarken yaptığı kokteyli nasıl hazırladığını göreceksiniz. Bunun yanında Türk kültürünün diğer kültürlerle olan derin bağlarını da. Röportaj için buraya tıklayın. Kitabı imzalı satın almak için buraya tıklayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here