Web Sitesi Nedir? Web Sitesi ile İlgili Temel Bilgiler


Merhaba,

Son dönemlerde insanların internet terimlerini yanlış kullandığı fark ettim. Bu sebepten detaylı bir yazı hazırlamaya karar verdim. Mümkün olduğunca herkesin anlayabileceği düzeyde temel basit açıklamalı bir şekilde izah edeceğim. Anlamadığınız kısımları yorumlar kısmından sorabilirsiniz. Aslında bu konuda bir video hazırlamayı da planlıyorum. Ancak yazının daha kalıcı olacağını düşünüyorum. Terimlerin yazılışına kadar bilerek öğrenmek daha mantıklı.

İlk tanımımız

Web nedir? Web sitesi nedir?

World wide web  kısaca (www veya “Web”) İnternet üzerinde yayınlanan birbirleriyle bağlantılı hiper-metin dokümanlardan oluşan bir bilgi sistemidir. Web üzerindeki  her bir dokümana Web sayfası denir. Web sayfalarının oluşturduğu topluluğa “web sitesi” denir. Web siteleri ağırlıklı olarak http ve https protokollerini kullanırlar.

örnek : http://www.ekstrembilgi.com , https://google.com.tr 

Bilgisayarlarımızda web sitelerini veya web sayfalarını görüntüleyen uygulamalara Web tarayıcısı denir. Şu dönemde en popülerleri Chrome, Firefox, Opera, Explorer.

Peki, Bir web sitesi için neler gereklidir?

Benzersiz bir alan adınız olmalı ( domain )

Bir yayın hizmetiniz olmalı ( Hosting)

ve tasarım, yazılım

Domain ( Alan adı ) Bir web sitesine ait IP adresine ulaşmak ve sunucuya erişmek için IP adresini ezberlemek yeri kolayca ismini yazarak ulaşımını sağlamak için geliştirmiş sistemdir.

ping-google

Örneğin ms-dos ekranında “ping www.google.com.tr” yazdığımızda “216.58.209.195”  google’in IP adresidir. Web tarayıcıya bu IP adresini yazmak yerine kolaylık olsun diye web adresini yani www.google.com.tr yi yazarız.

Hosting ise ; 

Web sitesi dosyalarının barındırıldığı sunucu,server hizmetidir. Hizmetin kalitesine ve sağladığı imkanlara göre değişik fiyatları bulunmaktadır. Bir web sitesini ücretsiz de yayınlayabilirsiniz. Aylık 5.000 dolar sunucu kirası da ödeyerek de yayınlayabilirsiniz.

Web siteleri altyapısına göre ikiye ayrılır.

Statik web siteleri, dinamik web siteleri.

Statik web siteleri ; 

  • HTML,  web sayfalarını oluşturmak için kullanılan standart metin işaretleme dilidir.
  • XHTML, Genişletilebilir Büyütülmüş Metin İşaretleme Dili
  • CSS, HTML’e ek olarak metin ve format biçimlendirme alanında fazladan olanaklar sunan bir Web teknolojisidir.
  • SWF, Flash (animasyon) uygulama formatıdır.
Bunu da okuyabilirsiniz  Wordpress Spambot Sorunu ve Spam Yorum Nedir? Nasıl Giderilir?

yukarıdaki formatlarda tek bir sayfa oluşturup bir veritabanına bağlayamadığınız yapılardır.

  • Statik bir web sitesinin bir yönetim arayüzü yoktur. Yönetim arayüzünün olup olmaması da bir siteyi statik veya dinamik site yapmaz. Ama genellikle her dinamik sitenin yönetim paneli kolay erişim için yapılır.  Okuduğum yazılarda güncelleme yapılmayan sitelere statik site demişler. Yanlış bir bilgidir. Burada statik olan  kullanılan programlama dillerinin bir veritabanına erişerek standart kalıptaki bilgiyi ekleyememesi ile ilgilidir. Bir site dinamik yapıda olmasına rağmen senede bir defa veya 5 senede bir defa güncellense de bu durum o siteyi statik site yapmaz.

Dinamik Web Siteleri ; 

ASP, PHP, .NET gibi programlama dilleriyle hazırlanmış ve bir veritabanına bağlanmış web sitelerine ” dinamik web sitesi ” denir. Bu programlama dillerinde hazırlanan kodlamalarda bir veritabanına komutlar verilir. Komutlarla; örneğin bir sayfaya tıkladığınızda veritabanındaki bilgiyi çağırır. Web tarayıcılar aracılığıyla çağrılan bilgiye erişiriz. Bu veritabanları MSSQL ( microsoft – Windows tabanlı ), MySQL ( Linux tabanlı) olabilir. İhtiyaca ve çalışılmak istenen altyapıya göre tercih edilir.

Statik mi yoksa dinamik site mi tercih etmeli?

Aslında günümüzde statik site kalmadı diyebiliriz. Çünkü artık her kurum, firma hatta blog bile kolayca güncelleme yapacağı yönetim panellerine ihtiyaç duyuyor. Statik web siteleri genelde flash (animasyon) gibi özel projeler için tercih edilebilir. Ancak bu tür bir ihtiyaçta bile dinamik bir yapının içine rahatlıkla monte edilebilir.

Eğer bir şirket veya kurum sadece tanıtım sayfam olsun bir bakıma internette kartvizitim olsun düşüncesindeyse 5-6 sayfadan oluşan bir statik site tercih edilebilir.

Devam yazısı için buraya tıklayın

 


1981/Mersin doğumlu, Harita Mühendisi, Araştırmacı-Yazar, Gayrimenkul Değerleme Uzmanı, Kitap: Orta Dünyanın Analizi HKMO, İçel Sanat Kulübü,