Web Sitesi Türleri : Blog Portal Forum Nedir?


Merhaba,

Önceki yazımızda dinamik siteler ve cms’den bahsetmiştik.  Bu yazımızda Web sitesi türlerinden bahsetmek istiyorum.  Ekstrem Bilgi kurulalı yaklaşık 10 ay oldu. Bu süreçte bazı tepkiler aldım. ” aa hayırlı olsun blog açmışsın” gibi..

Web sitesi türlerini izah etmeye blogla başlayalım.

Blog Nedir?

Blog ; İnsanların hayatlarında yaşadığı tecrübeleri, bilgi ve deneyimlerini, fikirlerini, hayal dünyasını, şiirlerini kısacası kişisel bilgilerini aktardığı web sitesidir.

Örnek vermek gerekirse; bir yazılımcı daha önce yaşadığı kodlama problemlerini veya linux işletim sistemindeki problemlere çözüm bulan yazılar hazırlayabilir.

Bir şahıs gezi deneyimlerini, gezide gördüğü antik kentleri, yemek yediği restoranların kalitesini hangi yemeğin lezzetli hangi yemeğinin fiyatının yüksek olduğu konusunda bilgiler verebilir.

Bir şahıs, nasıl makyaj yapılması gerektiğini, yemek tarifi veriyorsa nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında kişisel deneyimlerini paylaşabilir.

İşte konusu kişinin ilgi ve uzmanlık alanına göre değişen kişisel deneyim ve bilgi veren sitelere blog diyoruz. Örneğin bu yazı bir blog yazısıdır. Ama Ekstrem Bilgi blog değildir.

Birkaç saat önce google’da bir arama yaptığımda anlamsız bir yazıyla karşılaştım

” Web sitesi ile blog arasındaki fark nedir ”  Böyle bir karşılaştırma yapmak meyve ile armut arasındaki farkı karşılaştırmak kadar saçmadır.

WordPress, joomla, drupal gibi cms’lerle hazırlandı diye bir web sitesi blog olmuyor. Ancak bu içerik yönetim sistemleri de blog olmaya müsait tema( tasarım) ve içerik editörü, yorumlar gibi eklentileri mevcuttur. Daha önceki yazımızda bahsettiğimiz gibi sitenizi isterseniz bu yapılarla bir bloga dönüştürebilirsiniz.

Aslında bu kavram karmaşasının sebebi şudur. Blog sitelerin ilk popüler olduğu dönemlerde blogger, tumblr gibi siteler ücretsiz blog alanı sağlıyordu. Sonraları blog yazarlarının yazılarının konulara göre ayrımının yapıldığı siteler oluştu. Artık blog yazarları konu başlıklarına göre tasnif edilmiş web sitelerinde yazmaya başlayınca blog yazarı kavramı oluştu. Artık bir yazının yazarı varsa o site blogtur diye düşünülmeye başlandı.

Bunu da okuyabilirsiniz  Bilişim Sektörüne Kısa Bir Bakış

Bir değişik web sitesi türü ise Forumdur.

Forum Nedir?

Forum veya mesaj panosu, elektronik ortamda yaratılmış bir tartışma platformu ve paylaşım sistemidir. Forum mantığı eskiden web sitelerinde yer alan ziyaretçi defteri bölümünden türemiş ve geliştirilmiştir. Forumda bir konu açılır. Forum çoğunlukla konular kategorize edilmiştir. Açacağınız konuyu doğru kategoriye açmanız gerekmektedir. Kendi içinde kuralları ve yöneticileri bulunmaktadır. Forumlardaki yöneticilere moderatör ve admin denir. Genel olarak amacı tartışmayı yönetmektir. PHP ve ASP tabanlı çeşitli forumlar bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse phpbb, php-nuke, vbulletin vb.  Forumlar da bir çeşit CMS yani içerik yönetim sistemleridir. CMS script olarak da tanımlanabilir. Genel olarak php,asp script olarak geçer.

Forumlarla yakın anlamda  birde sözlükler var. ekşi uludağ itü , inci sözlük gibi siteler aslında bir tartışma platformu değildir. Sözlük tanımlamaları yapılan bir bilgi amaçlı web sitesidir. Ancak zamanla asıl formatından uzaklaşıp tartışma platformuna dönüşmüştür.

Örnek vermek gerekirse;

donanimhaber.com bir teknoloji ve bilgisayar haber portalıdır.

forum.donanimhaber.com ise donanimhaber.com’in sub domain ( alt domaini) olarak açılmış asp tabanlı forumdur.

Bu noktada hemen portalı tanımlayalım.

Web Portal Nedir?

Portal kelime manasıyla büyük kapı demektir. Portal kavramı ilkkez hayatımıza yahoo.com’da  Myyahoo kişiselleştirilmiş portal hizmetiyle girdi. Sonrasında msn.com portal olarak yerini aldı. Portal kısaca değişik içerik türlerini barındıran, bilgi almak için hazırlanan web siteleridir. Bu anlamda ekstrembilgi.com bir portaldır.

Eskiden portalların aynı zamanda arama motoru özelliği de mevcuttu. Ancak google’ın gelişiyle birlikte portallardaki arama fonksiyonu yavaş yavaş yok oldu. Hatta mail servisleri, oyun servisleri, forumlara kadar geniş bir yapıda olması mümkündür.

Portalları eğitim portalı, eğlence portalı, arkadaşlık portalı, haber portalı, müzik portalı, bilgi portalı, sağlık portalı gibi sınıflandırabilir örnekleri çoğaltabiliriz.

Bunu da okuyabilirsiniz  Wordpress Bellek (ram) Limitini Nasıl Artırabilirim?

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere..


1981/Mersin doğumlu, Harita Mühendisi, Araştırmacı-Yazar, Gayrimenkul Değerleme Uzmanı, Kitap: Orta Dünyanın Analizi HKMO, İçel Sanat Kulübü,

One Comment

  1. portal olması google tarafından daha ıyı oluyor

Comments are closed.