WordPress Bellek (ram) Limitini Nasıl Arttırabilirim?

0
87

WordPress’i profesyonel amaçlı kullanınca çok sayıda eklenti ihtiyacınız doğuyor. Tabii ideal olan 10-15 eklentiyi geçmemesidir. Çünkü ne kadar çok eklenti o kadar çok veritabanı tablosu demektir. Bu da scriptin oldukça yavaşlamasına sebep olur. “P3 Plugin Performance Profiler” eklentisi neyin yavaşlattığını öğrenmenizi sağlar. Ne kadar belleğe ihtiyacınız olduğunu öğrenmek için WP-Memory-Usage eklentisini indirebilirsiniz. Tabii işiniz bittikten sonra silmenizi tavsiye ederim. WordPress’i test edeceğim derken onlarca eklentinin kurulu kalmasına gerek yok.

Hafızayı arttırmanın birkaç yöntemi var. Eğer bir host paneliniz var ise PHP ayarlarının veya limitlerinin değiştirilebildiği bir ayar sayfası mutlaka vardır. Oradan bu işlemi yapabilirsiniz.

Başka ne şekilde yapabiliriz diyorsanız

FTP hesabınızla site dosyalarınıza erişin. Ana dizinde wp-config.php dosyasını bulun. Eğer WordPress’te acemi iseniz bu dosyanın bir yedeğini alın. Yedeği aldıktan sonra dosyayı düzenlemek için “note++ pad”  vb. uygulamaları kullanın. Kodlamanın en başında “<php”  in hemen 1-2 alt satırına

define('WP_MEMORY_LIMIT', '64M');

satırını ekleyin. Sunucunuzun veya hostunuzun durumuna göre 128M veya 256M yapabilirsiniz. ekstrembilgi.com 256M olarak ayarlı.

Bir başka yöntem ise;

Yine ana dizindeki .htaccess dosyasına “php_value memory_limit 64M” kodunu ekleyerek yapabilirsiniz. Yine acemi kullanıcılar htacces dosyasının yedeğini almalılar.

Bir diğer yöntem ise wp-admin klasörüne FTP ile bağlanarak php.ini dosyası ekleyerek mümkündür.

Boş bir notepad dosyası açın. İçerisine aşağıdaki veya kaç mb ram olarak ayarlayacaksanız o değeri ekleyin. Php.ini olarak kaydedin. Bilgisayardan php.ini.txt olarak kaydolacaktır. Wp-admin klasörüne attıktan sonra dosya adındaki txt uzantısını sildiğinizde php.ini dosyası çalışır hale gelecektir.

memory_limit 256M

Aynı dosyayı başka amaçlar için de kullanabilirsiniz. Bazı temalar belli php değerlerinde düzgün çalışır. Aşağıdaki gibi php limitlerini belirleyen kodları ekleyebilirsiniz.

php_value max_input_vars 3000
php_value suhosin.get.max_vars 3000
php_value suhosin.post.max_vars 3000
php_value suhosin.request.max_vars 3000
Yüzüklerin Efendisi romanında yer alan en önemli karakterlerin hangi mitolojilerden alındığını karşılaştırmalı ve detaylı olarak anlatan inceleme-araştırma çalışması yayımlandı. Bugüne kadar sayısız araştırma yapıldı. Kitaplar, makaleler yazıldı. Ancak tam anlamıyla deşifre edilemedi. Bu konuda rehber bir kitap olacak. Kısacası, Tolkien’in romanı yazarken yaptığı kokteyli nasıl hazırladığını göreceksiniz. Bunun yanında Türk kültürünün diğer kültürlerle olan derin bağlarını da. Röportaj için buraya tıklayın. Kitabı imzalı satın almak için buraya tıklayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here