Yüzüklerin Efendisi ve Türkler

5
5102

Dünya’nın en çok satan kitaplarından biri olan Yüzüklerin Efendisi Üçlemesi  Oxford Profesörü Filolojist J.R.R. Tolkien tarafından çoğunu II. Dünya Savaşı’nda olmak üzere 1937 ve 1949 yılları arasında aşamalar halinde yazıldı. 150 milyonun üstündeki satış sayısıyla tüm zamanların en çok satan ikinci romanıdır.

 

Bu sayfadaki makale, kitap çalışmasına dönüştürüldüğünden kaldırılmıştır. Makaleyi kaldırma sebebim, kitaptaki çalışmayla farklı bilgiler içeriyor olmasından kaynaklıdır. Çünkü makale  bir hafta 10 gün süren bir araştırmanın sonucu ilk izlenimleri ifade etmektedir. Kitap çalışması ise 1 yıldan fazla süre yapılan araştırmaların sonucudur. Kutlu yayınevinden çıkacak olan “Orta Dünyanın Analizi” 2017 /Agustos ayında yayında olacaktır. İlginize teşekkür ederiz.

Yüzüklerin Efendisi romanında yer alan en önemli karakterlerin hangi mitolojilerden alındığını karşılaştırmalı ve detaylı olarak anlatan inceleme-araştırma çalışması yayımlandı. Bugüne kadar sayısız araştırma yapıldı. Kitaplar, makaleler yazıldı. Ancak tam anlamıyla deşifre edilemedi. Bu konuda rehber bir kitap olacak. Kısacası, Tolkien’in romanı yazarken yaptığı kokteyli nasıl hazırladığını göreceksiniz. Bunun yanında Türk kültürünün diğer kültürlerle olan derin bağlarını da. Röportaj için buraya tıklayın. Kitabı imzalı satın almak için buraya tıklayın. Kitabı indirimli satın almak için buraya tıklayın.

5 COMMENTS

 1. Konu ile ilgili okudugum en ayrıntılı ozenli karsılatirmalı yazi olmuş elinize saglık ….

 2. Demir leblebi bir araştırma. her ne kadar Tolkien “Kendimi bildim bileli en nefret ettiğim şey alegori olmuştur!” dese de Yüzüklerin Efendisindeki alegoriler açıkça ortadadır.

  Elbette kitaba derinlik katan özellikle John Howe’un çizimlerini de unutmamak gerekir. Çünkü Gondorluları Fransız, Rohanlıları Viking, Elfleri yüksek Roman-Anglosakson gibi gösteren, özellikle Howe’un illüstrasyonlarıdır.

  Bu çizimler romanla öyle özdeşleşmiştir ki filmin pek çok sekansına doğrudan görsel kaynak olmuştur. Mesela Hobitlerin kara süvarilerden kaçarak ağaç köklerine saklandıkları sahne, meselâ Eowyn’in Nazgûl Efendisiyle savaştığı sahne…

  Tolkien’in Nibelungen’den esinlendiği zaten biliniyor. Elfçe’yi de Finceden ilhamla tasarladığı, bilinen bir gerçek.

  Özünde Avrupa, Antik Yunan dışında kadim ve köklü bir “halk kültürüne” sahip değil. Bugün Kuzey Avrupa mitolojilerinin kaynağının Fin-Ugur Türk kültürü olması da son derece mantıklı. Çünkü uluslaşmış bir kültürün Batı Hunları ile Avrupa’ya girdiğini ve bundan önce “kültür üretici” bir uygar “toplumun” kuzeyda var olmadığını sanırım söyleyebiliriz. Dolayısıyla Vkinglerin rünik yazı kullanmaları ve bugün modern kültüre işlemiş pek çok halk efsanesinin, Kavimler göçü’nün başlatıcısı olan Türklerden Avrupa’ya miras bırakılması hiç de şaşılası bir açıklama olmayacaktır.

  Umarım yorum çok uzun ve sıkıcı olmamıştır. Emek verilmiş, incelikli, doyurucu ve aydınlatıcı bir yazı. Kutluyorum. Saygılar.

 3. Okurken “Vay be!” demekten kendimi alamadım. Çok detaylı ve belli ki çok emek verilmiş bir çalışma olmuş. Emeğinize sağlık! Sitenizdeki diğer yazıları da hemen okumak istiyorum. İyi çalışmalar…

  afşar çelik, sizin de yorumunuz oldukça aydınlatıcı, teşekkürler…

 4. Lotr-Türk ilişkisi açısından en kapsamlı yazı diyebiliriz.Konu hakkında şimdiye kadar bildiğimiz,Türklerin kötü karakter olarak gösterilmesiydi.Bu çalışma türünün tek örneği.

  Smaug,Dokuzlar,Arwen,Galadriel neredeyse birebir aynı.Rohirrim ile benzerlik kurulursa bu yazının Rohan ekini de okumak isteriz.Teşekkürler.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here