10 İlginç Coğrafi Bilgi

1-  En Kısa yer adı “Å”  İskandinav dillerinde,  “nehir”  anlamına gelen “Å” Norveç’tedir.

dunyanin-en-kisa-yer-adi

2 – Dünya’nın yüzey alanı en büyük şehri Hulunbuir

Çin Halk Cumhuriyeti’nin İç Moğolistan Özerk Bölgesi’nde bulunan bir il düzeyi şehirdir. Yüzölçümü 263,953 km² olan şehrin nüfusu 2010 yılı itibari ile 2,549,278’dir. Hulunbuir, yüzölçümü bakımından dünyanın en büyük şehridir.

hulunbuir-dunyanin-yuzey-alani-en-buyuk-sehri

3- Dünya’nın ikinci en uzun coğrafi yer ismi

Dünya’nın ikinci en uzun yer adı Yeni Zellanda’da bir tepenin adı :

Taumatawhakatangihangak oauauotamateaturipukaka pikimaungahoronukupokaiwhe nua kitanatahu ” ( 85 harf )

Maori dilindeki ifadesinin ingilizcesi  “place where Tamatea, the man with the big knees, who slid, climbed and swallowed mountains, known as land-eater, played his flute to his loved one”

dunyanin-en-uzun-cografi-yer-adi

Dünyanın en uzun yer adı ise 163 harfle Tayland’da “Krung thep maha nakorn amorn ratana kosin­mahintar ayutthay amaha dilok phop noppa ratrajathani burirom udom rajaniwes­mahasat harn amorn phimarn avatarn sathit sakkattiya visanukamprasit”

4 – Dünya üzerindeki En uzun sıradağlar

orta-atlantik-sirti

Orta Atlantik Sırtı yaklaşık 40.000 km’dir.  Atlas Okyanusu ile Kuzey Okyanusu arasında, büyük bölümü sular altında bulunan bir sıradağ kümesidir. Kuzey Kutbu’nun 333 kilometre güneyinde 87° Kuzey’den başlayarak 54° Güney’deki Bouvet Adası’na kadar uzanır. Dağların yüksek bölümleri yer yer su yüzeyine çıkarak okyanusta adalar oluşturur. İzlanda bu şekilde oluşmuştur.

5 – Sadece sesli harflerden oluşan yer adı : Aeaea

aeaea-adasi

İtalya’da sadece sesli harflerden oluşan  en uzun yer adıyla bilinin adadır.  Yunan mitolojisinde Aeaea adasında yaşayan bir cadı olan Kirke, kayıp denizcileri birer domuza çevirmesiyle ünlüydü.

6 – Dünya’nın hiçbir yere kıyısı olmayan tek denizi : Sargasso Denizi

Atlas Okyanusu’nun kuzey-batı kesiminde (Bermuda), Sargassum türü yüzer alglerle kaplı, elips biçimli ve görece durgun su kütlesi.

sargasso-denizi

Sargasso Denizi, saat yönünde hareket eden bu akıntı sistemi içinde, 20°-35° kuzey enlemleri ile 30°-70° batı boylamları arasında yer alır. Derinliği 1.500-7.000 metre arasında değişir. Güçsüz akıntılar, düşük yağış miktarı, yüksek oranda buharlaşma, hafif rüzgarlar, sıcak ve tuzlu sularla belirlenir. Bu özelliklerin yanı sıra ısıl karışımın yetersizliği balıkların temel gıda kaynağı planktondan büyük ölçüde yoksun, biyolojik bir çöl ortamı yaratır.

7-  Amerika’nın En batısındaki, En doğusundaki ve En Kuzeyindeki Eyaleti : Alaska

Alaska, ABD’nin yüzölçümü en büyük, nüfus yoğunluğu en az olan eyâletidir. Rusya İmparatorluğu’ndan 30 Mart 1867’de 7,2 milyon dolar karşılığında satın alınarak ABD’ye katılmıştır. Oldukça soğuk bir iklime sahiptir.

alaska-eyaleti

Alaska’da yaşayan Na-Dene dilli Kızılderililerinin, günümüzden 15-40 bin yıl önce Bering Kara Köprüsü’nü geçerek Amerika kıtasına yerleşen ilk göçmenlerin soyundan geldiği sanılır. Na-Dene dilleri ile Sibirya’daki Yenisey dilleri arasındaki akrabalık ilişkileri 2008 yılında Edward Vajda başta olmak üzere dilbilimcilerce ortaya konmuştur. Bu, iki kıta arasında akrabalığın ilk kez dil verileriyle ortaya konmasıdır. Eskimolar ve Aleutlar ise bir olasılıkla Alaska’ya 3-8 bin yıl önce gelen, daha yerleşik Kuzey Kutbu halklarının torunlarıdır.

8 – Dünya’nın en derin yeri : Mariana Çukuru 

Mariana-cukuru

Mariana Çukuru (Challenger Çukuru), Dünya üzerinde bilinen en derin noktadır. Büyük Okyanus’ta, Guam Adası’nın güney batısında, Japonya ve Endonezya arasında, iki ülkeye de aşağı yukarı eşit uzaklıkta yer alır. Yapılan son ölçümlere göre en derin noktası yaklaşık 10.994metredir. Uzunluğu 2.542 kilometre, genişliği ise 69 kilometredir.

9 – Yer kabuğuna en uzak nokta : Chimborazo Dağı

chimborazo-dagi-nerededir

 Genelde Everest Dağı’nın, Dünya’nın en yüksek noktası olduğu bilinir. Bu bilgi aslında doğrudur da fakat yerkabuğu temel alındığında, Dünya’nın en yüksek noktası Ekvador’da bulunan “Chimborazo Dağı”dır. Everest Dağı’nın deniz seviyesinden yüksekliği 8.848 metre, Chimborazo Dağı’nın ise 6.130 metredir. Dünyamızın şeklinin tam bir küre olmadığı, ekvatordaki yarıçapının kutuplardaki yarıçapından büyük olan bir elips olması sebebiyle, 1° güney enleminden bulunan Chimborazo Dağı’nın yerkabuğundan yüksekliği 6.384.557 metre, 29° kuzey enleminde yer alan Everest Dağı’nın yüksekliği ise 6.382.414 metredir. Yani Everest Dağı’ndan 2 km daha yüksekliğe sahip olan Chimboraza Dağı, yerkabuğundan taşküreye doğru en yüksek noktadır.

10. Bosumtwi Krater Gölü        

             bosumtwi-krater-golu

Tahminlere göre 1,3 milyon yıl önce, Gana’nın Kumasi bölgesi yakınlarına düşen bir meteor sonucu 10,5 km² bir alan, zamanla suyla dolar ve ülkenin tek doğal gölü olan, Bosumtwi Krater Gölü” oluşur. Etrafı sık yağmur ormanları ile kaplı olan gölün çevresinde 30 civarı köy ve bu köylerde yaşayan 700 bin insan vardır.

One Reply to “10 İlginç Coğrafi Bilgi”

  1. Avatar ismail arslan dedi ki:

    sizi şiddetle takip ediyorum :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top