Dünyanın En Uzun Yaşayan Canlıları


cinli

1.Li Ching-Yuen, 256/197 yıl

Çinli Li Ching-Yuen’in 256 yaşında öldüğü iddia ediliyor. Üstelik bu iddia dünyanın en prestijli dergisi olan Time’da bile yer buldu. Dergi Yuen’in 256 yaşına kadar yaşamasının sırrının ‘Köpek – güvercin – kablumbağa’ üçlüsünde olduğunu yazdı. Çinli bir bitki bilimci, dövüş sporcusu ve taktik veren olan Li Ching-Yuen, 1736’da doğduğunu söylese de kayıtlarda 1677 olarak gözüküyor. Bu doğum tarihlerine göre 1933 yılında öldüğünde ya 197 ya da 256 yaşında olması gerekiyor. İki halde de dünyanın en çok yaşayan insanı.

2. Zaro Ağa, 157 yıl

Dünyanın en uzun yaşayan insanlarından Zaro Ağa, 29 Haziran 1934’te öldü. 157 yıllık ömründe 11 kez evlendi, 36 çocuk sahibi oldu, kendisi hayattayken 35 çocuğunu toprağa verdi. Tabii bu süreç içinde birçok tarihi olaya da tanıklık ederken; bir imparatorluk, 10 padişah, 28 veziriazam, bir cumhuriyet, iki reisicumhur ve beş başbakan gördü.

3. Jeannne Calment, 122 Yıl, 164 Gün

clementine

Calment’in hayat hikayesi, mizah anlayışının da uzun yaşam konusunda önemli bir rol oynadığının açıkça göstergesidir.En uzun yaşayan insan ünvanına sahip Calment, sık sık hayatı tıpku küçük bir çocuk gibi, her anın tadına vararak yaşamanın önemini vurguluyordu. Düzenli olarak şarap ve çikolata tüketip 100 yaşına dek her gün bisiklet kullandı. Kendisine sorulduğunda, her şeyi zeytinyağına borçlu olduğunu söylüyordu ama tabii Calment’in genetik açıdan da şanslı olduğu düşünülüyor.

4. George Adında Bir Istakoz, 140 Yıl

istakoz

Istakozlar yaşlanma konsundaki araşatırmalarda da kullanılıyor. Çünkü yaşamları boyunca büyümeye devam edip bu esnada dış iskeletlerini de değiştiriryorlar. Üstelik ne kadar yaşlı olduklarına aldırmadan güçlerini ve iştahlarını sonuna dek korumayı başarıyorlar. Hatta ürettikleri yumurta sayısında bile artış yaşanıyor. George adı verilen dev bir ıstakoz rekorlar kitabına 140 yılla imzasını attı. Yaklaşık 10 kilogram ağrlığındaki ıstakoz bir keresinde yanlışlıkla balıkçıların ağına yakalanmış fakat PETA’nın olaya el koymsıyla birlikte tekrar okyanusa salınmıştı.

Bunu da okuyabilirsiniz  Arjantin Nasıl bir Ülkedir?

5. Galapagos Kaplumbağası, 175 Yıl

kaplumbaga

Kaplumbağalar zaten oldukça yavaş bir tempoda çok uzun yıllar boyunca yaşamalarıyla ünlü. Ama rekor Galapagos’ta yaşayan dev kaplumbağalara ait. Su ve yiyecek olmadan aylar boyunca dayanabilen bu hayvanlar 30-40 yaşlarına erişmeden üremiyorlar. Kayda geçirilenler arasında şu ana dek en uzun yaşamış olansa Harriet adlı bir kapmlumbağa. Harriet 2006 yılında öldüğünde 175 yaşındaydı.

6. Koi, 226 Yıl

japon sazani

Japon sazanı olarak da bilinen Koi, uzun yaşamı nedeniyle Asya’da aşkın ve dostluğun simgesi olarak kabul ediliyor. Kayıtlara geçirelebilen en yaşlı Koi’nin 1751 yılında doğduğu ve 1977’ye dek yaşadığı raporlandı.

7. 2000 Yıl Sonra Bile Filiz Verebilen Hurma Ağacı

filiz

Botanik Uzmanı Elaine Solowey, 2005 yılınd, 2000 yaşındaki antik bir hurma ağacının filiz verdiğini göstererek bir mucizeye tanıklık etmemizi sağlamıştı. Solowey’in filizlendirmeyi başardığı bu hurma ağacının M.S. 150 yılı civarında soyunun tükendiği sanılıyor. Arkeolaglar 2000 yıl sonra bile hala filizlenebilen tohumları, 1960’larda Necef Çölü’nde yapılan bir kazı sırasında bulmuşlardı.

8. Bal Mantarı KoLonisi, 2400 Yıl

bal mantari

 Toprağın üstünde kalan kısmına bakıldığında bir mantar kolonisi sanki farklı mantarlardan oluşmuş bir topluluk gibi görünüyor. Ancak özünde tek bir organizmadır ve asıl kısmı genelde toprağın altında bulunur. Mantar kolonilerinin kimi zaman birkaç bin yıl yaşayabildiği biliniyor. Şu ana dek yapılan ölçümlerdei tespit edilen en uzun yaşam Amerika Oregon’da bulunan ve 3,7 metrekareye yayılmış olan bir bal mantarı kolonisine ait.

9. Pando Ağacı 

pando

Amerika/Utah’da bulunan bu ağaçlar aslında Pando ağacı denilen büyük bir koloni. Bunun anlamı ise bu ağaçların tamamı aslında tek bir ağaç! Ağaç olarak gördüğünüz her birisi, tek bir kökün tek tek dallarından ortaya çıkıyor. Peki, Titreyen Dev kaç yaşında? Bilim insanları ortalama 80.000 yıl yaşında olduğunu belirtiyor. Yani bu ağacın kökü toprakta yayılmaya başlarken insanlığın ataları henüz Afrika’daydı. Titreyen Dev, 5900 tonluk ağırlığı dünyanın yaşayan en ağır organizması.

Bunu da okuyabilirsiniz  Şampuanda Bulunan Ham Maddeler

10. Potansiyel Ölümsüz: Hidra

olumsuz

Tatlısu polibi de dene hidralar tatlı su ve göllerde yaşıyor. Beyinleri bile olmayan bu mikroskobik hayvanlar kendilerini yenileme konusunda rakip tanımıyorlar. Biyolog Daniel Martinez hidraları araştırırken dokularını sonsuza dek yenileyebilme ihtimalleri olduğunu gördü. Bu nedenle ölümsüz oldukları varsayılıyor. Hidralar üzerinde yapılan deneylerde bu ölümsüzlüğe sebep olan şeyin ünlü FOXO geni olduğu görüldü.


1981/Mersin doğumlu, Harita Mühendisi, Araştırmacı-Yazar, Gayrimenkul Değerleme Uzmanı, Kitap: Orta Dünyanın Analizi HKMO, İçel Sanat Kulübü,