Genel

Dünya’nın ilk saç kurutma makinesi

Saç kurutma makinesinin icadından önce, insanların saçlarını kurutmak ve şekil vermek için elektrik süpürgesi kullandığını biliyor muydunuz ?

Evet yanlış okumadınız, ilk saç kurutma makinesinin icadıaslında elektrikli süpürge ve blenderin birleşimindendoğmuştur. Muciti ise Alexandre Godefroy’dur.

1910’larda elektrikli aletler icat edilir ve yaygınlaşırken, her alet ve makineye birçok işlevi yakıştırma çabası vardı. İlk elektrikli süpürge reklamlarında da saçını bu makine ile kurutan bir kadın resmi kullanılmıştı. Reklamlarda bu cihazı alanlara, süpürgenin emici özelliğinin yanı sıra üfleyici özelliğinden de yararlanılması öneriliyordu.

Eski elektrik süpürgeleri, havayı içine çektiği gibi dışarı da veriyordu ve kadınlar bu üfleme kısmına bir hortum takarak saçlarını kurutuyorlardı.

Bu cihazların ardından ortaya çıkan ilk saç kurutma makineleri başlarda oldukça büyük ebatlara sahipti. Saçını kurutmak isteyenlerin karşısına geçerek büyük ve sürekli gürültü yapan bu makineden çıkan sıcak hava dalgası ile saçlarını kurutmaları oldukça uzun sürebiliyordu. Büyük olmasından dolayı her yere taşınamayan saç kurutma makineleri sadece kuaför gibi belirli yerlerde oluyordu ve saçı kurutulacak olan kişi bu makinelerin önüne oturuyordu. Taşınması ve çevrilmesi oldukça zor olan bu saç kurutma makineleri genellikle 4 veya 6 ayaklı yapılarla oluyordu.

Dunyanin ilk sac kurutma makinesi

Günümüzde kullanılan elektrikli saç kurutma makineleri, elektrikli bir ısıtıcıyla bir pervaneyi döndüren elektrik motorundan oluşan basit bir yapıdan oluşmaktadır ancak saç kurutma makinelerinin bu günkü şeklini alabilmesi elektrik motorlarının boyutunun küçülmesiyle mümkün oldu. Dünyada geliştirilen ilk iki modelABD’de 1920 yılında satışa çıktı ve saç kurutma makineleri Amerika’dan bağımsız olarak kısa süre sonraAlmanya’da geliştirildi.

Portatif bir saç kurutma makinesi için gereken tek şey kompakt yuvaya sığacak kadar küçük bir elektrik motoruydu. Chester A. Beach (ABD) küçük, yüksek hızlı, az enerji harcayan genel elektrik motorları konusundabir öncüydü ve bu özelliklerdeki ilk elektrik motorunu 1905 senesinde üretti.

1920’li yılların elektrik motorları, Hamilton Beach’in, dünyadaki ilk iki elektrikli saç kurutma makinesi modelinden biri olan “Cyclone” u üretmesini sağlayacak kadar küçüktü. Diğeriyse, neredeyse aynı zamanda üretilen, Racine Universal Motor şirketinin yaptığı “Racesaç kurutma makinesiydi.

 

Bu makineler, daha küçük, daha hafif, daha sessiz motorlar ve değişken sıcaklık ayarları ve pervane hızlarıyla birlikte giderek gelişti. Ancak saç kurutma makinelerindeki en büyük gelişme, 1950’li yıllarda plastik kaplamanın kullanılmaya başlanması ile beraber ilk saç kurutma makinelerinin dış tasarımlarının yeniden şekillenmesi ile oldu.

Bugün ki saç kurutma makinelerinde ise çeşitli başlıklar, hacim vericiler ve difüzörler bulunmaktadır. Saç kurutmak için eskiden sadece kuaförlere giden bayanlar ve baylar şimdilerdeevlerindeki en gelişmiş saç kurutma makineleri ile hem saçlarını kurutabiliyor hem de saçlarına şekil vererek daha güzel bir görüntü yakalayabiliyorlar.

admin

1981/Mersin doğumlu, Harita Mühendisi, Araştırmacı-Yazar, Konut değerleme Uzmanı, Ekstrembilgi Yöneticisi, HKMO, İçel Sanat Kulübü, TDUB üyesi

Related Articles

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker