Güney Kore


Güney Kore 51 milyonluk nüfusu, 1,4 trilyon dolarlık GSYH ile Çin ve Japonya’dan sonra uzak doğunun en büyük ekonomisine sahip ülkedir. Uzun ve sağlıklı yaşam, eğitim ve satın alma gücü gibi ölçütler değerlendirilerek oluşturulan insani gelişmişlik indeksinde dünyada 15. Sırada yer alarak, ekonomik gelişimine paralel olarak kalkınma noktasında da başarılı bir görüntü sergilemiştir. 1970’lerde Türkiye’nin yarısı, 1980’de ise Türkiye kadar bir ekonomik büyüklüğe sahip olan ülke, özellikle 1980li yıllardan sonra ciddi bir ekonomik büyüme başarısı göstermiştir. Geçmişte demografik yapı ve iktisadi koşulları bakımından benzerliklerinden dolayı ülkemiz ile kıyaslanan Güney Kore, son yirmi beş yılda göstermiş olduğu büyük atılım ile gelişmekte olan ülke sınıfından gelişmiş ülke sınıfına yükselmiştir. Doğal kaynak bakımından avantajlı bir coğrafyada bulunmamasına rağmen Güney Kore’nin bu ekonomik başarısının sırrı analistlere göre eğitime ve Ar-Ge’ye yapılan yatırımların bir sonucu.

2014 sonu itibariyle 525 milyar dolar ithalat yapan G. Kore buna karşılık 573 milyar dolar ihracat gerçekleştirerek 50 milyar dolara yakın dış ticaret fazlası elde etmiştir.

Devletin Adı Kore Cumhuriyeti

 Başkent Seul

 Yüzölçümü: 100.210 km²

Nüfusu: 50.219.669

Dil: Korece

Para Birimi: Güney Kore Wonu

Yönetim Biçimi: Cumhuriyet

Büyük Kentler Seul, Busan, Daegu, Incheon, Daejeon

Etnik Yapı: Kore etnik yapı bakımından son derece homojen bir ülkedir. Nüfusun tamamı Korelilerden oluşmaktadır. 2010 yılı sonu itibariyle ülkede ikamet eden yabancıların sayısı 1,1 milyondur.

Önemli Siyasi Partiler: 11 Nisan 2012 tarihinde yapılan parlamento seçimlerinde; 300 üyeli G. Kore Ulusal Meclisi’nde Saenuri Partisi 152, Demokrat Parti 127, Bağımsızlar 3, diğer partiler ise 18 sandalye kazanmıştır.

Resmi Tatiller ve Çalışma Saatleri Özel kurumlar hafta içi 8:30-18:00 saatleri arası ve Cumartesi de 09:00-12:00 arası açıktır. Resmi kurumlar da aynı programa uymakla birlikte Kasım-Aralık arası 17.00’de kapanırlar. Bankalar hafta içi 09.30-16.30, Cumartesi 09.30-13.30 saatleri arası çalışır.

Bunu da okuyabilirsiniz  Siyaset Biliminin Doğuşu

Resmi tatiller;  

Yeni Yıl 1-2 Ocak

Ay Takvimine göre Yeni Yıl Ocak veya Şubat

Bağımsızlık Hareketi Günü 1 Mart

Ağaç Günü 5 Nisan

İşçi Bayramı 1 Mayıs

Çocuk Bayramı 5 Mayıs

Buda’nın doğum günü 24 Mayıs

Anma günü 6 Haziran

Anayasa günü 17 Haziran

Bağımsızlık günü 15 Ağustos

Ay Hasadı Bayramı 14-16 Ağustos

Cumhuriyet Bayramı 3 Ekim

Noel 25 Aralık

Fiziki Yapı Güney Kore’nin güney ve batı kıyıları çok girintili ve çıkıntılıdır. Birçok yarımada ve küçük adalarla çevrilmiştir. Bu kısımlarda, Pusan ve İnchon en önemli limanlarındandır. Doğu bölümü dağlık olmasına rağmen, batı bölümü geniş alanlar, ovalar ve tepelerle kaplıdır. Doğu bölümünde tabii limanlar da yoktur. Genellikle dağlıktır. Fakat dağlar yüksek değildir. En yüksek dağı, 1915 m ile Chiri San Dağıdır. Önemli nehirleri arasında Naktong, Han ve İnchon ırmakları sayılabilir.

guney-kore-haritasi

İklimi

Güney Kore’nin iklimi, kışın karalardan esen soğuk rüzgarların etkisindedir. Kışın ülkede kar nadiren yağarken yağmur görülmez. Güneşli ve açık bir hava olmasına karşın ayaz nedeniyle hava sıcaklığı çok düşer. Ülke yazları Pasifik’ten esen sıcak ve nemli muson rüzgarlarının etkisi altına girer. Yıllık yağış ortalaması 1270 mm’dir. Güneyde Eylül ayında ülke genelinde ise Temmuz ayında sık sık tayfunlar görülür. Temmuz ayı bütün ülkede çok yağışlı geçer. Ülkenin yüzey şekilleri iklimi etkiler. Muson rüzgarları sayesinde bitki örtüsü arasında tropikal bitkiler de yer alır. Ülkede en düşük sıcaklık ortalaması -25 °C, en yüksek sıcaklık ise 38 °C’dir. Ülkede tüm yıl boyunca gece-gündüz arasındaki sıcaklık farkları çok düşüktür.

Doğal Kaynaklar

Eskiden ormanlarla kaplı olan ülkede denetimsiz kesim, yangın, hastalık ve savaş yüzünden ormanlar kalmamıştır. Kore Savaşından sonra devlet başkanının emri ile geniş alanlarda çam ormanları oluşturulmuştur. Ayrıca bambu ağacı yönünden de zenginliğe sahiptir.

Bunu da okuyabilirsiniz  Işid İnternet Üzerinden Nasıl Gönüllü Topluyor?

Maden bakımından zengin sayılmaz. Fakat tungsten üretiminde önde gelen ülkelerdendir. Ayrıca kömür, demir, flor, grafit, altın, bakır ve kurşun az miktarda çıkarılır.

guney-korenin-ithalat-rakamlari

guney-korenin-ihracat-rakamlari

Bazı Turistik Yerleri

Gwanghwamun Meydanı

Gwanghwamun Meydani

Gyeongbokgung Sarayı

kor_seul_ta_gyoungbokgungsarayi

N Seoul Kulesi

n-seoul-kulesi

Han Nehri

han-nehri-seul

Seul Savaş Müzesi

seul-savas-muzesi


1981/Mersin doğumlu, Harita Mühendisi, Araştırmacı-Yazar, Gayrimenkul Değerleme Uzmanı, Kitap: Orta Dünyanın Analizi HKMO, İçel Sanat Kulübü,