Isıl İşlemi Görmüş Sucuk Nedir ?


Aşağıda yer alan yazının yayınlanmasından sonra Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yeni Et ve Et Ürünleri Tebliği (Resmi Gazete Tarihi: 05.12.2012 Resmi Gazete Sayısı: 28488) yayınlanmış ve yazıya konu bazı hususlar değişmiştir.

Bu husulardan en önemlisi “Isıl işlem görmüş sucuk benzeri ürün” olarak adlandırılan ürün türünün artık “Isıl işlem görmüş sucuk” olarak adlandırılmasıdır.

Her ne kadar bu yazının amacı “Tüketicinin ne aldığını bilme hakkı gasp edilemez” vurgusunu yapmaksa da yazıda, kurumların yasa ve yönetmeliklerden kaynaklanan haklarını gözetmek amacıyla ilgili yönetmeliğe uygun olarak güncellemeler yapılmıştır.

Yine de yazar ilgili ürünün bir zamanlar “sucuk benzeri ürün” olarak etiketlendiğinin altını çizmek ister.

Günlük hayat oldukça zor ve her an bir mücadele içinde geçtiği için çoğunlukla yorgun ve dikkatsiz oluyoruz. Buna bir de tüketici olarak tüketim faaliyetine dair bir bilincimizin olmaması da eklendiğinde özelikle gıda alışverişlerinde çok büyük bir dikkat eksikliği açığa çıkıyor. Ürünler üzerindeki küçük yazıları okumak istemiyoruz.

Sucuk, Türk Gıda Kodeksi YENİ Et ve Et Ürünleri Tebliği’ne göre “Fermente Sucuk” ve “Isıl işlem görmüş sucuk” olmak üzere ikiye ayrılarak şöyle tanımlanıyor:

Fermente sucuk: Büyükbaş ve küçükbaş hayvan etlerinin ve yağlarının kıyılarak lezzet vericiler ile karıştırıldıktan sonra doğal veya yapay kılıflara doldurularak belirli koşullarda fermentasyon ve kurutma işlemleri uygulanarak nem oranı %40 ve altına düşürülmüş, kesit yüzeyi mozaik görünümünde olan ısıl işlem uygulanmamış fermente et ürünü,

Isıl işlem görmüş sucuk: Büyükbaş ve/veya küçükbaş hayvan etlerinin ve yağlarının veya kanatlı hayvan etleri ve yağlarının kıyılarak lezzet vericiler ile karıştırıldıktan sonra doğal veya yapay kılıflara doldurularak belirli koşullarda fermentasyon ve kurutma işlemleri uygulanarak nem oranı %50’nin altına düşürülmüş, kesit yüzeyi mozaik görünümünde olan ısıl işlem uygulanmış et ürünü

olarak tanımlanmaktadır.

Genellikle ısıl işlem uygulayarak sucuk üretiminde sucuğun satışa hazır hale gelmesi daha kısa sürmekte ve daha düşük maliyetle üretim gerçekleşmektedir.

Isıl işlemle ilgili olarak yönetmelik “fermentasyon ve kurutma işlemleri uygulanarak” ibaresi ile sucuğun doğal üretimi olan fermentasyon sürecinin her şekilde gerçekleştirilmesi gerektiğine vurgu yapmaktadır. Belirli kriterleri uygulayarak denetimleri geçen buna ilişkin belgelere sahip firmalar dışında bilinmeyen veya denetimsiz firmalardan alınan sucuklarda buna dair bir soru işareti oluşması normaldir.

Sucuk ürünleri üreten firmalar ürünlerinin üzerine bu ürünün fermente mi yoksa ısıl işlem görmüş sucuk mu olduğunu yazmak zorundadır.

Çoğunlukla büyük ve bilinen markalar bu kurala uyarlar, küçük de olsa etiket üzerinde bu ibare yer alır.

Ancak market, bakkal ve pazarlarda ürünler satılırken satıcı ve çalışanlar bilgisiz olduğu için bu ayrıma dikkat etmezler ve sucuk gibi görünen her şeyi size “sucuk” adı altında satarlar.

Firma yetkililerine göre yeni tebliğ ile atılan adım çok yerinde bir adım olup, iki sucuk türü arasında hiçbir fark yoktur.

Bu nedenle eğer markete sucuk almak üzere giderseniz dikkat etmeniz gereken bazı kurallar var:

 • Fermente sucuk mu, (eski adıyla sucuk benzeri ürün yeni adıyla) ısıl işlem görmüş sucuk mu alacağınıza karar veriniz.
 • Alışveriş yaptığınız markette bu ayrıma dikkat edilmiyorsa lütfen bu ayrıma dikkat etmeleri konusunda uyarınız. Tüketici olarak haklarınız gereği satıcı yasalara uymak zorunda olduğu gibi sizin uyarılarınızı da dikkate almalıdır. Ayrıca alışveriş yaptığınız marketi bilinçlendirmek gelecek alışverişleriniz için sizin sağlığınızı ve güvenliğinizi garanti altına alacaktır. Bunu hiç değilse kendiniz için yapınız.
 • Her zaman ÜRÜN üzerindeki ORJİNAL etiketleri okuyunuz. Marketler ürünlerin üzerinde kendi etiketlerini yapıştırır. Buna hakları olsa da etiketleme esnasında ürünün orijinal etiketini kapatma hakları yoktur. Eğer böyle bir ürünle karşılaşırsanız satıcı ve çalışanı uyarınız.
 • Fermente sucuk almak istiyorsanız ürünün ORJİNAL KENDİ etiketi üzerinde “Sucuk”, “Fermente Sucuk” veya “Fermente Et Ürünü” ibaresini arayınız. Eğer satıcı ürünü SUCUK olarak etiketlemiş ama ürün üzerinde “Isıl işlem görmüş sucuk ” yazıyorsa satıcıyı ve çalışanları bu konuda uyarınız.
Bunu da okuyabilirsiniz  Şarkı söyleyerek bir bardak nasıl kırılabilir?

Unutmayın ne aldığınızı bilmek en temel hakkınızdır, seçimlik haklarınızın gasp edilmesine müsaade etmeyin.

Alışverişlerinizde aşağıdaki hususları da bilmenizin faydası vardır:

Türk Gıda Kodeksi Et Ürünleri Tebliği’ne göre:

 • Et ürünlerinde kullanılan etler sağlık kontrolünden geçtiğini ve insan tüketimine uygun olduğunu belirtir sağlık damgasını taşımalıdır. Lütfen ürün üzerinde bu etiketin bulunmadığı ürünleri almayınız.
 • Et ürünlerinde kanatlı et ve kırmızı et birbirine karıştırılarak ürün üretimi yasaklanmıştır.
 • Daha önceden salam, sosis gibi emülsifiye et ürünlerinde mekanik olarak ayrılmış etlerin (kemiğe yapışmış etin mekanik olarak ayrılması) kullanımına izin verilirken, yeni düzenlemeye göre mekanik olarak ayrılmış etlerin tebliğ kapsamında yer alan ürünlerde kullanımına izin verilmeyecektir.
 • Ürünlere (monosodyum glutamat) gibi katkı maddeleri ile et aromaları katılması yasaktır.
 • Et ürünleri kendilerine has görünüş, yapı, renk, lezzet, koku ve aromada olmalıdır. Et ürünlerinde kullanılan kılıflar yırtık ve çatlak olmamalı, kılıf ile dolgu arasında boşluk bulunmamalıdır. Bu nedenle üretim paketlerinde bu tür özellikler bulunan ürünlerin raflardan kaldırılmasını sağlayınız.
 • Ürün adı, etiketin farklı yerlerinde tüketiciyi yanıltacak şekilde farklı şekillerde ifade edilemez. Örneğin tavuk etinden üretilen sosis etiketinde ‘tavuk sosis’ olarak belirtilen ve belirtilmesi gereken ürün adı etiketin başka bir yerinde markayla birlikte ‘DBC-Sosis’ şeklinde veya sadece ‘Sosis’ şeklinde ifade edilemez. Yine aynı şekilde ‘Fermente sucuk ve ısıl işlem görmüş sucuk’ ürün etiketlerinde ürün adı olarak sadece ‘sucuk’ veya ‘kasap sucuk, mangal sucuk, parmak sucuk, kangal sucuk ve benzeri’ şekilde ifadeler kullanılamaz.
 • Ürün etiketlerinde marka dahil olmak üzere %100, %100 Dana, %100 göğüs eti ve benzeri ifadeler kullanılmayacaktır.
 • Fermente sucuklarda toplam et proteini değeri kütlece en az %16, yağ miktarı en çok %40, nem miktarı en çok %40, pH değeri en çok 5.4 olmalıdır. Ürün etiketleri üzerinde bu değerleri arayınız, kuru görünmeyen sucukları almayınız.
 • Isıl işlem görmüş sucuklarda toplam et proteini değeri kütlece en az %14, yağ miktarı en çok % 40, nem miktarı en çok %50, pH değeri en çok 5.6 olmalıdır.
 • Sucuk ve pastırma üretiminde nişasta kullanılmamalıdır. İçeriğinde nişasta bulunabilecek ürünleri almayınız.
 • Sucuklarda yağ oranının etiket üzerinde % cinsinden belirtilmesi zorunludur. Bu kuralı ihlal eden ürünleri almayınız, satıcıyı bilgilendiriniz ve mutlaka firmaya hiç değilse bir e-posta atınız.
 • Fermente sucuğa, ısıl işlem görmüş sucuğa ve pastırmaya et kaynaklı olmayan proteinler, nişasta ve nişasta içeren maddeler ile soya ve soya ürünleri katılamaz. Ancak baharat kaynaklı nişasta ve bitkisel protein miktarının toplamı kütlece %1’i aşamaz.

Artık tüm bunları bildiğinize göre daha bilinçli ve sağlıklı alışverişler yapmanın zamanı geldi. Bireysel olarak satıcıları veya üreticileri bilgilendirmek, bilinçlendirmek zordur diye düşünüyorsanız, lütfen tüketici derneklerine üye olunuz, bu alanlarda aktif görev alarak daha etkili bir mücadele yürütünüz.

Kaynak : http://tuketicilerdernegi.org.tr/akademi/saglikli-beslenme/sucuk-mu-sucuk-benzeri-mi/

Bu liste ise mevzuata uygun harekete etmeyen  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı internet sitesinde açıklanan listedir.

Bakanlığın internet sitesindeki duyuruya göre, taklit ve tağşiş yaptığı belirlenen gıda işletmeleri ile ürünlerinin parti/seri numaraları şöyle: Kategori Firma Adı Ürün Adı Marka Parti/Seri No

Güney Tüketim Malları Tic. ve San. Ltd. Şti./İZMİR riviera zeytinyağı / UV’de özgül soğurma,yağ asitleri kompozisyonu, ECN-42 farkı (tohum yağlarının tespiti Selin 1915

Güney Tüketim Malları Tic. ve San. Ltd. Şti./İZMİR riviera zeytinyağı / yağ asitleri kompozisyonu, ECN-42 farkı (tohum yağlarının tespiti), sterol kompozisyonu Selin 14 Bulgur

Sadıkoğlu İth. İhr. Gıda ve Orm. Ürn. Pas. Tur. İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti./MERSİN esmer pilavlık bulgur / yapay gıda boyası tespiti Sadıkoğlu 682003 Enerji İçeceği

Y.E.S. Gaz. Bas. Yay. Öğ. Evi. Top. Alk. İçki ve Meş. Dağ. Paz. Tic. Ltd. Şti. Bandırma/BALIKESİR uçan ayı 7/24 enerji içeceği / ilaç etkin maddesi /sildenafil Uçan Ayı 7/24 28.11.2013

Bunu da okuyabilirsiniz  Domates niçin meyvedir?

Abide Kebap ve Lahmacun/ AKSARAY dana kıyma / kanatlı eti tespiti 15.05.2014

Yaylam Et – Narçin CAN/ Bahçelievler/İSTANBUL dana kıyma / kanatlı eti ve sakadat tespiti 07.03.2014

Özfırat Gıda Tuhafiye Nalbur İnşaat Taahüt ve Yemek San. Tic. Ltd. Şti./ Sultanbeyli/İSTANBUL pide harcı (dana kıyma) / sakadat tespiti 12.02.2014

Koçlar Gıda Maddeleri Servis Hizmetleri Otomotiv İnşaat Makine San. ve Tic. Ltd. Şti./ Sultanbeyli/İstanbul pide harcı (dana kıyma) / sakadat tespiti 12.02.2014

Eyyüpoğlu Kebap Lahmacun Salonu- Musa ŞİRAN/ Sultanbeyli/İSTANBUL lahmacun harcı (dana kıyma) / sakadat tespiti 12.02.2014

Şişe Kıran Altın Kasap/ Keşan/Edirne kıyma / kanatlı eti tespiti 13.05.2014

Karizma Beşler Et Gıda San. Tic. A.Ş./ Kağıthane/İSTANBUL fermente sucuk / kanatlı eti tespiti Beşler Gold 017
Karizma Beşler Et Gıda San. Tic. A.Ş./ Kağıthane/İSTANBUL fermente sucuk / kanatlı eti tespiti Beşler Gold 140114P30172315

Gamze Piknik -Nursel GEREDELİ/ Altındağ/ANKARA köfte (kırmızı et) / tavuk eti tespiti 21.04.2014

Tubelce Turz. Rek. Mat. Mer. Ve Taş. İşl. Dek. İnş. Tic. Ltd. Şti. (Melon Cafe)/ Altındağ/ANKARA köfte (dana eti) / kanatlı eti tespiti 21.04.2014

Urfalı Kebapçım – İbrahim Halil ŞUVAK/ Altındağ/ANKARA lahmacun harcı (dana-kuzu kıyma) / kanatlı eti tespiti 15.05.2014

Fettah Usta Döner Kebap -Savaş KAYAOĞLU/ Altındağ/ANKARA Adana kebap harcı (dana eti) / kanatlı eti tespiti 16.05.2014

Ustam Et ve Et Ürünleri Gıda ve İhtiyaç Mad. Turz. Maden. San. ve Tic. Ltd. Şti./ Yenimahalle/ANKARA kasap köfte / sakadat tespiti 06.05.2014

Ankara Et ve Tavuk Dünyası -Bülent ÖZTÜRK/ Yenimahalle/ANKARA dana kıyma / kanatlı eti tespiti 22.04.2014

Nazar Et ve Piliç Reyonu Şarküteri -Sıdıka ÜLKER/ Anamur/MERSİN kuşbaşı et (dana) / kanatlı eti tespiti 15.04.2014

Elif Ocakbaşı Gıda ve Et Ürünleri İnş. Taah. Tic. Ltd. Şti./ Lüleburgaz/KIRKLARELİ fermente sucuk / soya tespiti Büyükkarıştıran Elif 06.06.2014

Marmara Et-Hacı Mehmet GÖKÜKARA/ Kartal/İSTANBUL kasap köfte / kanatlı eti tespiti 21.04.2014

Öz Atak Et Galerisi/ Konak/İZMİR dana kıyma / sakadat tespiti 16.05.2014

Zeka Sucukları Et ve Et Ürünleri/ AFYONKARAHİSAR ısıl işlem görmüş sucuk / kanatlı eti tespiti İtimat İhsan Koçkan 18.01.2014

Arısoy Kardeşler Canlı Hay. Al. Sat. Bes. ve Et Mam. Tic.Ltd.Şti./ AFYONKARAHİSAR ısıl işlem görmüş dana sucuk / kanatlı eti tespiti Halis Küçük 30.02.2014

İkbal Gıda İhtiyaç Maddeleri İmalat San. İç ve Dış Tic.A.Ş./ AFYONKARAHİSAR Isıl işlem görmüş sucuk / sakadat tespiti İkbal Geleneksel 28.11.2013

Ton Ton Et- Emel ARI/ Zeytinburnu/İSTANBUL dana kıyma / kanatlı eti ve sakadat tespiti 14.05.2014

Türker Gıda Et ve Süt Ürünleri-Ferdi KARA/ DENİZLİ ısıl işlem görmüş sucuk (dana eti) / kanatlı eti tespiti Türker Sucukları 08.08.2014

Ak Pınar Gıda Süt Hay.İml.İth.İhr.San.ve Tic.Ltd.Şti./ Akşehir/KONYA ısıl işlem görmüş sucuk (dana eti) / kanatlı eti tespiti Dört-Er 19.06.2014

Örnek Aspava-Durna AZTEKİN/ Altındağ/ANKARA Adana kebap harcı (dana eti) / tavuk eti tespiti 10.06.2014

Mert Pide Börek Salonu-Kazım KARAKAŞ/ Üsküdar/İSTANBUL kıymalı börek harcı (dana eti) / kanatlı eti ve sakadat tespiti 24.06.2014

Gültekin Kebap Pirzola-Cabbar SERİN/ Çukurova/ADANA ısıl işlem görmüş dana sucuk / sakadat tespiti Gültekin Tekir 15.06.2014 Antep Fıstığı Ezmesi

Kahramanmaraş Kervan Pastane Dondurma Gıda Tar. Tur. San. ve Tic.Ltd.Şti./KAHRAMANMARAŞ Antepfıstığı ezmesi / yapay gıda boyası tespiti Kervan 01.02.2014

İbrahim Halil Kalkan Yerli Mahsül Ticareti/ GAZİANTEP Antepfıstığı ezmesi / yapay gıda boyası tespiti Hacı Osman Kalkan 0025

İntima Gıda Medikal İth.İhr.San.Tic.Ltd.Şti. Çiğli/İZMİR ginsengli bitki karışımlı şekerli ve kahve beyazlatıcılı çözünebilir kahve karışımı / ilaç etkin maddesi / hidroksithiohomo sildenafil, thio sildenafil, thiodimetil sildenafil Sesso 19.04.2013

Burçak Kahve Kakao Baharat Gıda San. ve Tic.Ltd.Şti/GAZİANTEP kırmızı pul biber / yapay gıda boyası tespiti Burçak 07

Hisar Mandıra Süt Ürünleri Tarım Hayv. Gıda Nak. San. Tic. Ltd. Şti./DENİZLİ tam yağlı süzme yoğurt / bitkisel yağ Hisar 18.04.2014

Aral Gıda San. Tic. Ltd. Şti./KOCAELİ yarım yağlı yoğurt (bitkisel yağ) Çağda 003-2013 / 004-2013

Bunu da okuyabilirsiniz  Niçin her insanın sesi farklı?

Gürler Süt ve Gıda Ürünleri Paz.Tic.Ltd.Şti/İZMİR yoğurt (bitkisel yağ) Güryaşam 16.05.2014

Ercanağa Süt Ürünleri Gıda Tarım Hayv. San. İç ve Dış Tic. Ltd. Şti./İZMİR yağlı tava toğurdu /(bitkisel yağ, jelatin) Ercanağa 20.06.2014
Ercanağa Süt Ürünleri Gıda Tarım Hayv. San. İç ve Dış Tic. Ltd. Şti./İZMİR yağlı yoğurt /(bitkisel yağ, jelatin) Ercanağa 01.05.2014

Akgökseller Gıda Süt Mam. Tarım Ürün. C.H.O.T. San. ve Tic. Ltd. Şti./KONYA tam yağlı tulum peyniri / nişasta Ballı Tepe 30.11.2013

İzsüt Besicilik Tar. Gıda İth. İhr. San. ve Tic. Ltd.Şti./İZMİR salamura tulum peyniri / bitkisel yağ 04.11.2014

Narin Süt ve Süt Ürünleri Gıda Paz. San. Tic. Ltd. Şti./KAYSERİ tam yağlı tulum peyniri / bitkisel yağ Narlıtepe 053

Birsen Güven Gıda San. ve Tic. A.Ş./KAYSERİ tam yağlı tulum peyniri / bitkisel yağ Kar-el 28/118
Birsen Güven Gıda San. ve Tic. A.Ş./KAYSERİ tam yağlı tulum peyniri / bitkisel yağ Yalçıntepe 26/116

Mutlu Tolga Gıda Petrol Tur. Tar. Hayv. Orman Ürün. San. ve Tic. Ltd. Şti./AFYONKARAHİSAR tam yağlı tulum peyniri / bitkisel yağ Lazz Bakkal 2411
Mutlu Tolga Gıda Petrol Tur. Tar. Hayv. Orman Ürün. San. ve Tic. Ltd. Şti./AFYONKARAHİSAR çörek otlu taze peynir / bitkisel yağ Lazz Bakkal 2809

Beydamla Gıda Boya Kimy. Tarım ve Hayv. Oto. San. Tic. Ltd. Şti./KONYA eritme tulum peyniri / bitkisel yağ Etka 13364
Beydamla Gıda Boya Kimy. Tarım ve Hayv. Oto. San. Tic. Ltd. Şti./KONYA eritme peyniri / bitkisel yağ Dr. Tullum 01.06.2014

Güngör Süt Ürünleri-Süleyman GÜNGÖR/DENİZLİ peynir karışımı / nişasta Süleyman Güngör 11.06.2014

Deligöz Süt Ürünleri-Şerif DELİGÖZ/DENİZLİ peynir karışımı / nişasta Deligöz 12.04.2014

Engin Akdağ Süt ve Süt Ekipmanları Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti./İZMİR bezde olgunlaştırılmış köy peyniri / bitkisel yağ Engin Akdağ 14.04.2014

Şavak Ak Süt San. Tic. Ltd. Şti./AFYONKARAHİSAR tulum peyniri / nişasta 019

Günaydınlar Süt ve Süt Ürünleri Gıda Paz. San. Tic. Ltd. Şti./İSTANBUL süt kaymağı / bitkisel yağ Günaydın 0503

Huzur Yoğurtçusu/ Fahri Öztürk/İSTANBUL kaymak / bitkisel yağ 24.04.2014

Sultan Süt Ürünleri ve Tüketim Mad. San. Tic. Ltd. Şti./İSTANBUL pastörize kaymak / (bitkisel yağ) Sultan 1104

Sütten Gıda Turizm İnş. ve Oto. San. ve Tic. Ltd. Şti./İSTANBUL süt kaymağı / bitkisel yağ Sütseli 383

Tereyağcı Süt Ürünleri Üretim Gıda Paz. Tur. San. ve Tic. A.Ş./İZMİR tereyağı / bitkisel yağ Ege Doğa STT 04.06.2014

Baltaş Süt Ürünleri/AFYONKARAHİSAR tereyağı / bitkisel yağ Baltaş 057

Veysi Topuz adına Bioclass Bitkisel Ürünler Akdeniz / MERSİN epimedyumlu bitkisel karışımlı macun / ilaç etkin maddesi/ sildenafil Themra EPMD20132803010

Sidra Gıda İnş.Taah.San.Tic.Ltd.Şti. İzmit/KOCAELİ bitkisel karışımlı epimedyumlu macun / ilaç etkin maddesi/ sildenafil Sidra 05.02.2012

Can Şifa Baharat Gıda İnş.ve Taah.San.Tic.Ltd.Şti. adına Bitkisel Yaşam Sağlık Ereğli/KONYA epimedyumlu macun / ilaç etkin maddesi/ tadalafil Can Şifa 13

Elit Naturel Gıda Kozm. İnş. Teks. Turz. San. Tic. Ltd. Şti. Yenişehir/MERSİN tribuluslu bitkisel karışımlı macun / elaç etkin maddesi/ sildenafil Eniola Nitro Men Tribulus 004

Pay-Su Ltd. Şti. adına Aydın Savaş Gıda İm. Pazarlama Tic. Ve San. İnegöl/ BURSA epimediumlu tornado bitkisel gıda takviyesi / ilaç etkin maddesi/ sildenafil Activman 00002

SKC Grup Doğal Gıda Ürünleri San. Tic. Ltd. Şti. adına Cehre Gıda Kozmetik Özel Eğitim San. Ve Tic. Ltd. Şti. Karatay/KONYA bitkisel gıda takviyesi / ilaç etkin maddesi/ sildenafil Siyah İnci Aralık 2016

Veysi Topuz Akdeniz / MERSİN epimedyumlu bitkisel karışımlı macun / ilaç etkin maddesi/ sildenafil Themra EPMD20131004020

Altınoluk Bitkisel Ürünler adına Balsarayı Gıda İmalat Paz.San.ve Tic.Ltd.Şti. Derince/KOCAELİ tribuluslu karışık bitki macunu / ilaç etkin maddesi/ sildenafil Altınsefa Naturel Özel 0010 15:04

Beyazlar Gıda Tic.Ltd.Şti. Gebze/KOCAELİ doğal vitamin ve bitkisel ürünler form 2 (ilaç etkin maddesi/ sibutramin) Uygur Life 82


1981/Mersin doğumlu, Harita Mühendisi, Araştırmacı-Yazar, Gayrimenkul Değerleme Uzmanı, Kitap: Orta Dünyanın Analizi HKMO, İçel Sanat Kulübü,