Matematik ile İlgili İlginç Bilgiler

0
5753

 

 

matematik ilginc bilgiler 1

 

matematik ilginc bilgiler 2

 

matematik ilginc bilgiler 3

Eski Babilliler matematikte temel olarak 60 sayısını esas almışlardır. Bu yüzden günümüzde 1 dakika=60 saniye, 1 saat=60 dakika ve 1 daire=360 derecedir.

 

matematik ilginc bilgiler 4

2520 sayısı, 1 ile 10 arası tüm sayılara tam olarak bölünebilen en küçük sayıdır.

matematik ilginc bilgiler 7

PİZZA’nın Hacmi=? Eğer elinizde pizza şeklinde basık bir silindir varsa ve hacmini hesaplama istiyorsanız, yarıçapı Z- yüksekliği A olarak ele alırsak ortaya çıkan formül=PİZZ*A olacaktır.

matematik ilginc bilgiler 8

Matematikçilere göre 177.147 adet farklı kravat bağlama şekli vardır.Sıfır Roma Rakamları ile ifade edilemeyen tek sayıdır.

Eğer bir deste iskambil kağıdını iyice karıştırırsanız, tarih boyunca daha önce hiç örneği olmayan bir şekilde dizileceklerdir. (8.0658 X 1067 farklı olasılık vardır)
Aynı çevreye sahip olan tüm geometrik şekiller içinde daire en geniş alana sahip olandır.
12+3+4+5+67+8+9 = 100

  • Bir zarın karşılıkları yüzlerinde bulunan sayıların toplamı yedidir.
  • 10! saniye tam olarak 6 haftaya denktir.
  • Aynı çevreye sahip olan tüm şekiller içinde daire en geniş alana sahip olandır.
  • 12+3-4+5+67+8+9 = 100
  • Tayland’da internet yazışmalarında 555 yazarak gülerler, bunun sebebi 5’in ha olarak telaffuz edilmesidir. Yani 555 “hahaha” olarak okunur.
Yüzüklerin Efendisi romanında yer alan en önemli karakterlerin hangi mitolojilerden alındığını karşılaştırmalı ve detaylı olarak anlatan inceleme-araştırma çalışması yayımlandı. Bugüne kadar sayısız araştırma yapıldı. Kitaplar, makaleler yazıldı. Ancak tam anlamıyla deşifre edilemedi. Bu konuda rehber bir kitap olacak. Kısacası, Tolkien’in romanı yazarken yaptığı kokteyli nasıl hazırladığını göreceksiniz. Bunun yanında Türk kültürünün diğer kültürlerle olan derin bağlarını da. Röportaj için buraya tıklayın. Kitabı imzalı satın almak için buraya tıklayın.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here