Genel

Namık Kemal Fıkraları Neden Küfürlü?

Her insanın belleğinde muhakkak ki bir Namık Kemal fıkrası vardır diye düşünüyorum. Namık Kemal fıkrası olarak kategorilenmiş bu bel altı fıkralar serisinde düşündünüz mü ? hiç neden ana karakter hep Namık Kemal’dir diye? Vatan yahut Silistre.. Bu piyesi hepimiz duymuşuzdur değil mi? Vatansever söylemlerle dolu bu piyesin yazarı nasıl olur da bunca bel altı konuda ana karakter olabilir, oturur geceleri komikli küfürlü fıkra yazayım hem de başrolü ben olayım der?

Demez elbet.

Hani Namık Kemal fıkrasının benzeri olan “Adamın biri ” ile başlayan çeşitleri vakti zamanında Osmanlı’da da bolca geçermiş. İnsanlar birbirlerine adamın biri bir gün bla bla bla şeklinde fıkra anlatamamışlar çünkü günümüz Türkçe’si inşaa edilmemiş..

Onun yerine “adamın biri” diyememişler de doğal olarak Osmanlıca aynı anlamına gelen “nam-ı kemal” demişler.

Anlayacağınız, bizim yıllarca Namık Kemal adlı ünlü aydınımıza ait olarak bildiğimiz ya da bir şekilde adının kullanıldığını sandığımız fıkralar esasen adamın biri fıkralarından başka bir şey değildir.

Orta Dünyanın Analizi'ni satın almak için tıklayın

admin

1981/Mersin doğumlu, Harita Mühendisi, Araştırmacı-Yazar, Konut değerleme Uzmanı, Ekstrembilgi Yöneticisi, Kitap: Orta Dünyanın Analizi HKMO, İçel Sanat Kulübü, TDUB üyesi

Related Articles

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker