Şampuanda Bulunan Ham Maddeler

0
979

Genel bir proseste kullanılan başlıca ham maddeler aşağıdaki gibi olup işlem sırasına göre karıştırılarak şampuan elde edilmektedir.

Sles, Zoharpon SLS, Comperland KD, Teqin B30, Zoharpearl, Poli Quaternium, Sitrik Asit, Cosmacol HE, Su, Boya ve Esans, Koruyucu ve Tuz içermektedir.

Sodyum Laurent Sülfat (SLES)

Sodyum lauril sülfat (SLS), sürfaktan, deterjan ve emülgatör özellikleri olan bir kimyasaldır. Binlerce değişik temizlik ve kozmetik ürününde kullanılıyor. Hemen hemen tüm şampuanlarda, saç derisi bakım ürünlerinde, saç boyaları ve sarartıcılarında, diş macunlarında, vücut sabunlarında, makyaj temizleme sıvılarında, fondötenlerde, sıvı sabunlarda ve tabii ki çamaşır deterjanlarında bulunuyor.

SLS cilt tarafından kolayca emilir ve birkaç gün vücuttan atılmaz. Şampuan üretiminde kullanılan SLES, SLS’ye benzeyen bir diğer bileşik olup aşırı kuvvetli olduğu için cildi çok kurutan SLS’nin yumuşatılmış halidir.

Zoharpon SLS

Diş macunu ve şampuanlarda kullanılan, dolgun köpük ve yumuşak etkiye sahip düşük irritasyonlu yüzey aktif maddedir.

Comperland KD

Comperland KD sarı renkte olup sıvı-katı viskozite arttırıcı özellikleri nedeniyle yüzey aktif preparasyonlarda bir koyultma maddesi olarak kullanılmaktadır. Comperland KD 8-10 arası bir pH değerine (% 1), maksimum %6 ester içeriğine sahiptir ve maksimum %0.5 bir su içeriğine sahiptir.

Teqin B30

Amphoterik irritasyon düşürücü, yumuşak temizleme etkisi olan ikincil yüzey aktif maddedir. Şampuan, sıvı sabun ve ıslak mendil üretiminde kullanılır.

Zoharpearl

Kozmetik ürünlerde sedefli görüntü sağlamak için kullanılan bir madde.

Poli Quaternium

Amphoterik irritasyon düşürücü, yumuşak temizleme etkisi olan ikincil yüzey aktif maddedir. Şampuan, sıvı sabun ve ıslak mendil üretiminde kullanılır.

Sitrik Asit

Gıdada ürünün dayanıklılığını artırmak amacıyla kullanılır. Banyo ve mutfak temizleyicilerinde pH’ın dengelenmesi için kullanılır.

Cosmacol HE

Cosmacol HE gliserol etoksilat elde edilen bir esterdir. Bu şampuan, duş jelleri ve banyo köpüğü formülasyonları ve aynı zamanda uçucu yağlar ve kokular için bir çözünürlük güçlendirici ve O/W emülsiyonları, kremler ve losyonlar için bir eş-emülsiyonlaştırıcı için, berrak, açık sarı bir hidrofilik yumuşatıcıdır.

Esans

Kozmetik ürünlerin tümünde olduğu gibi şampuanda da esans çok önemlidir. Esans son ürünün satılmasını büyük ölçüde etkiler.

Kaynak: Kimyakongreleri.org

Yüzüklerin Efendisi romanında yer alan en önemli karakterlerin hangi mitolojilerden alındığını karşılaştırmalı ve detaylı olarak anlatan inceleme-araştırma çalışması yayımlandı. Bugüne kadar sayısız araştırma yapıldı. Kitaplar, makaleler yazıldı. Ancak tam anlamıyla deşifre edilemedi. Bu konuda rehber bir kitap olacak. Kısacası, Tolkien’in romanı yazarken yaptığı kokteyli nasıl hazırladığını göreceksiniz. Bunun yanında Türk kültürünün diğer kültürlerle olan derin bağlarını da. Röportaj için buraya tıklayın. Kitabı imzalı satın almak için buraya tıklayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here