Yürürken Cep Telefonu Kullananlara Özel Şerit

0
211

Kaldırımlarda sarı işaretlerle ayrılmış özel şeritleri görmüşsünüzdür. Avrupa’da ve Türkiye’nin bazı şehirlerinde oldukça yaygın olan bu uygulama genellikle bisikletlere ayrılmış özel şeritleri ifade eder. Ama artık sadece bisikletlilere değil, gözünü cep telefonundan ayıramayan yayaların da kaldırımda ayrı bir yerleri olmaya başladı.

İlk olarak ABD, Washington’da rastlanan bu uygulamada aşağıdaki fotoğraflarda da göreceğiniz şekilde cep telefonu ile yürüyenlerin diğerlerini rahatsız etmeden yürüyebilecekleri bağımsız bir şerit ayrılmış. Fakat ABD bu konuda yalnız değil. Kısa süre önce Çin’de de benzer bir kaldırım uygulaması ortaya çıktı.

cep telefonu yolu 2

ABD’deki uygulamayla belediyenin bir ilgisi yok. Bu National Geographic tarafından hazırlanan bir program için yapılan bir deneyden ibaret. Çin’dekiyle ilgili ise çok net bir bilgi yok ama onun da benzer bir durum olduğu tahmin ediliyor. Her ne kadar iki farklı ülkedeki bu iki uygulama gerçek olmasa da, kaldırımların kafalarını cep telefonlarından kaldıramayan yayaların estirdiği terör için bir çözüm ihtiyacı her geçen gün artıyor…

cep telefonu yolu 3

Kaynak : http://www.webdergi.com/

Yüzüklerin Efendisi romanında yer alan en önemli karakterlerin hangi mitolojilerden alındığını karşılaştırmalı ve detaylı olarak anlatan inceleme-araştırma çalışması yayımlandı. Bugüne kadar sayısız araştırma yapıldı. Kitaplar, makaleler yazıldı. Ancak tam anlamıyla deşifre edilemedi. Bu konuda rehber bir kitap olacak. Kısacası, Tolkien’in romanı yazarken yaptığı kokteyli nasıl hazırladığını göreceksiniz. Bunun yanında Türk kültürünün diğer kültürlerle olan derin bağlarını da. Röportaj için buraya tıklayın. Kitabı imzalı satın almak için buraya tıklayın.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here