At Cinsleri/Türleri ve Genel Özellikleri Nelerdir?


 

Atlar ortalama 20-30 yıl yaşar.

Arap Atı

Arap atları 25-30 yıl yaşar. Bazı atları iyi bakıldığında 40 yaşına kadar yaşadıkları bilinmektedir.

Safkan Arap atları gri, fındık rengi veya kırmızıdır.

Birçok Arap atının beyaz gibi görünmesine rağmen, bu aslında gri tüy renginin doğal bir özelliğidir. Birçok Arap atı doğduğunda fındık rengi veya kırmızıdır. Mevsim, yaş gibi koşullara bağlı olarak tüy renkleri değişse de derileri hep siyahtır. Beyaz Arap atları aslında gridir.

Arap atlarının tüy renkleri (don) değişse de derileri hep siyahtır. Siyah deri güneş ışınlarına karşı koruma sağlar. Göğüs ve ayakları çok kaslıdır.

Çok dayanıklı olan Arap atı, yüksek süzülebilme kabiliyeti ile iyi yol tutuşu sağlar. Dengesi iyidir ve hızlı kalkış yeteneği vardır. Savaş atlarında olması gereken özelliklerin tümüne sahiptir.

Clydesdale

Clydesdale Atı dünyanın en büyük ağır at ırklarından biridir. Kısaca Clyde denen bu at ırkının ana vatanı, İskoçya’da Lanarkshire Vadisi boyunca uzanan Clyde Nehri bölgesidir. Irk oluşumunun detayları artık tarihte kayıp olmasına rağmen, Avrupa’dan gelen at ırkları ile bölgenin yerli kanlarının infüzyon kullanımı ile devam ettiği ve 7. yüzyılın başlarında, bu bölgenin yerli atlarının baskın kan olduğu bilinmektedir.

Clydesdales 20 yıl yaşayabilir . Birçok yaşlılık nedeniyle kalp veya böbrek yetmezliği ölür. Diğer yaygın nedenler arasında kolik ve bağırsakta kalsifiye mineral birikmesi bulunur.

Atın normal olarak kabul edilen ortalama cidago yüksekliği 160cm.dir. Ağırlığı ise 800kg. kadardır. Bu cidago yüksekliğinin üzerinde bulunanlar pek makbul sayılmazlar. Genel olarak yağız, kestane ve doru renklerdedirler. Bacakları diz altından itibaren kıllıdır. Yele, kuyruk ve bacak renkleri beyaz veya krem renktedir.

Friesian Atı

Genelde 1516 yıl yaşar. Friesian atı, “Equus robustus” dan kalmadır. 16 – 17. yy. Friesian atı, safkan İngiliz atının etkilerinden bağımsız tutulmuştur. Son 2 yüzyıl boyunca safkan olarak üretilmiştir.

Bunu da okuyabilirsiniz  Yerli Yabancı Süt Sığır Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Atın, simsiyah rengi, uzun dalgalı yelesi ve kalın kuyruğu ile çok uzaklardan bile tanınabilecek bir görünümü vardır. Sevecen ve cana yakındırlar. Bu nedenle Friesian atları ile çalışmak ve yakın temas kurabilmek çok kolaydır. Bu atlar atlı spor dallarının birçoğunda kullanılmaktadırlar. Özellikle kendisini gösterdiği en önemli spor dalı dresajdır. Çalışkanlık, güçlü bir hafıza ve merak bu atlarda öğretilen her şeyi çabuk algılaması bu atlarda mükemmel sonuç alınmasını sağlamaktadır.

Morgan Atı

Genelde 20 ila 30 yıl arası yaşarlar

Amerika’da gelişmiş en eski at ırklarındandır. Tarih boyunca yarış atı, sürüş atı ve süvari atı olarak pek çok alanda kullanılmıştır. Cins adını 1700’lü yılların sonunda cinsi kuran Amerikan besteci ve at yetiştirici Justin Morgan’dan alır.

Güçlü bacaklara sahiptirler, düz ya da hafif dışbükey profili ile ayırt etmek mümkündür. Geniş alınları ve göze çarpan kocaman gözleri vardır. Sırt üstü omuzları oldukça diktir. İyi görünümlü boyun kemerlerine sahiptirler ki bu da dikkat çeken özelliklerindendir. Arka kısımları görünür şekilde kaslıdır. Kuyrukları yükseğe bağlanmış, zarif ve düz görünümlüdür.

Yatay olarak ölçüldüklerinde, 14.1-15.2 el boyundadırlar. Ağırlıkları 400-450 kg arası değişmektedir. Morganlar genellikle siyah ve kahverengi renkte olsalar da başka renklerine rastalanabilinir. Daha az rastlanan bu renkler; gri, kükreme, gümüş, karamel ve krem rengidir.

Ahal Teke

Günde 200 kilometre koşabilen, hızlı, üç gün susuz kalacak kadar güçlü, manevra yeteneği yüksek bir at Ahal Teke. Binicisiyle duygusal olarak bütünleşiyor, tek sahip istiyor. Orta Asya Türklerinin ismini Türkmenistan’daki bir bölge ve aşiretten alan atı Ahal Teke.

Akhal-Teke (Ahal Teke) bir Türk atıdır. Bilimciler Ahal-Teke atını, 3000 yıl evvel insanlar tarafından ilk evcilleştirilmiş olan at türü olarak görürler. Orta Asyada Türk halkları arasında yaygındır. Özellikle Türkmenler Akhal-Teke atına sahib çıkarlar ve onun bir Türkmen atı olduğunu söylerler. Akhal-Teke’nin adı Manas ve Dede korkut gibi Türk destanlarında geçer.

Bunu da okuyabilirsiniz  Kuş Beyinli ?

 Cesur, zeki, duygusal ve bazen de inatçıdır, sezgileri güçlüdür, sahibine daima çok bağlıdır, hatta tek biniciye alışık olurlar ve onun en ufak imalarını bile algılayabilirler.

Endülüs Atı

Hackney
Cleveland Bay
Başkır Atı
Peru Paso Atı
Paso Fino
Criollo
Arden Atı
Irish Draught
Andalusian
Camargue Atı
Finnish Horse
Fransız Rahvan Atı
Noriker
Mangalarga Marchador
Sorraia
Aztek atı
Kanada Atı
Buddyonnıy Atı
Orlov
Boulonnais
Gelderland Atı
Kabardey Atı
Danish Warmblood
Racking horse
Brumby
Shagya
Gotlan Midillisi

Groningen Atı
Kiger Mustang
Jutland
Hungarian Spor Horse
Frederiksborg
Rus Ağır Yük atı
Belçika sıcakkanlısı
Kiso Horse
Amerikan Quarter Atı
Quarter Pony
Don
Furioso-North Star
Wielkopolski
Thoroughbred
Mustang
Appaloosa
Haflinger

 


1981/Mersin doğumlu, Harita Mühendisi, Araştırmacı-Yazar, Gayrimenkul Değerleme Uzmanı, Kitap: Orta Dünyanın Analizi HKMO, İçel Sanat Kulübü,