Gergedan Boynuzu


Gergedan boynuzu, bazılarının zannettiği gibi, saçtan oluşmaz. Bu boynuz, sıkıca toplanmış keratin liflerinden oluşur. Keratin, insan saçı ve tırnağının yanısıra, hayvanların pençe ve toynaklarında, kuşların tüylerinde, oklu kirpilerin dikenlerinde ve armadillo ve kaplumbağaların kabuklarında bulunan proteindir.

Gergedan, bütünüyle keratinden oluşan bir boynuza sahip tek hayvandır; sığır, koyun, ceylan ve zürafanın boynuzlarından farklı olarak gergedan boynuzunda kemik özü bulunmaz. Ölü bir gergedanın kafatası, gergedanın boynuzu olduğuna dair hiçbir emare taşınmaz; gergedan hayattayken bu boynuzlar derinin üstündeki pürüzlü bir yumruya bağlıdır.

Gergedan boynuzu ( kesildiği veya hasar gördüğü takdirde) bazen düşer, ama genç gergedanların boynuzları tamamen yeniden çıkabilir. Kimse bu boynuzların işlevinin ne olduğunu bilmez, bununla birlikte boynuzları olmayan dişi gergedanlar yavrularına düzgün bir şekilde bakamazlar.

Büyük ölçüde boynuzlarına olan talepten ötürü soyları tükenme tehlikesi altında. Afrika’daki gergedan boynuzlarına uzun bir süredir Ortadoğu’dan, özellikle de Yemen’den hem ilaç hem de hançer kabzası yapımında kullanılmak üzere talep var. Yemen 1970’ten bu yana 67.050 kg gergedan boynuzu ithal etti. Bir gergedan boynuzunun ortalama  3kg olduğunu düşünürsek, bu rakam 22350 gergedan boynuzuna tekabül ediyor.

Sık görülen bir yanlış anlaşılma, gergeden boynuzunun afrodizyak olarak kullanıldığıdır. Çin şifalı bitki uzmanları bunun doğru olmadığını söylüyor; bu boynuzların hararetlendirici değil serinletici/sakinleştirici etkisi vardı ve yüksek kan basıncıyla yüksek ateşi tedavi etmede kullanılır.

Gergedan, Yunanca rhino ( burun) ve keras ( boynuz) kelimelerinden meydana gelir. Yaşayan beş gergedan türü var. Siyah Afrika gergedanı, akgergedan, Hint gergedanı, Endonezya gergedanı ve sumatra gergedanı. Sadece 60 tane Endonezya gergedanı hayattadır; bu da bu türü, Yangtze Nehri Yunus, Vancouver Adası dağ sıçanı ve Seyşel kıl kuyruklu yarasasından sonra en çok tehlike altındaki dördüncü tür yapıyor.

Bunu da okuyabilirsiniz  Sinekler tavanda nasıl yürüyebiliyorlar?

Akgergedanlar beyaz değildir. Bu yanılgı, Afrikancada ” geniş anlamına gelen weit ( ingilizceye white ( beyaz) olarak geçmiştir) kelimesinden kaynaklanıyor. Bu kelime hayvanın vücudundan ziyade ağzıyla ilgilidir. Akgergedanlar, siyah Afrika gergedanlarının ağaç dallarını yemekte kullandığı kıvrak dudaklardan yoksundur.

Gergedanların müthiş bir koku alma ve işitme duyuları vardır, ama görme yetileri berbattır. Genellikle yalnız yaşarlar ve sadece çiftleşmek için bir araya gelirler.

Gergedanlar beklenmedik bir durumlar karşılaştıklarında işerler ve büyük miktarda dışkı çıkarırlar. Saldıracaklarında, Asya’daki gergedanlar ısırı, Afrika’dakiler karşı tarafa doğru büyük bir hızlı hücum ederler. Siyah Afrika gergedanı, kısa bacaklarına rağmen, saatte 55 km hıza ulaşabilir.

Kaynak: Cahillikler Kitabı-1


1981/Mersin doğumlu, Harita Mühendisi, Araştırmacı-Yazar, Gayrimenkul Değerleme Uzmanı, Kitap: Orta Dünyanın Analizi HKMO, İçel Sanat Kulübü,