Hayvanlar Nasıl Görür ?


Kedi

Kısa bir süre öncesine kadar kedilerin siyah beyaz gördüğü düşünülüyordu ancak son araştırmalar bunun aksini kanıtladı. Kediler de bazı insanlarda olduğu gibi kırmızı-yeşil renk körlüğü var. Bu yüzden sadece mavi ve yeşilin tonlarını seçebiliyorlar. Geceleri renk ayırt etme derdi olmadığı için kediler gece çok iyi görür.

kediler-nasil-gorur

Arılar 

Arıların görme sistemi insanın görme sisteminden 10 kat daha üstündür. Gözleri beyinlerine her saniye 70 bin kadar görüntü gönderir. İnsan gözü kırmızı, yeşil ve mavi tonlarını baskın bir şekilde görürken arılar sarı, mavi ve ultraviyole ışığa duyarlıdır. Arıların kafalarının üzerinde üçüncü bir gözü daha vardır. Böylelikle ultraviyole ışınlarını görebilirler.

arilar-nasil-gorur

Kuşlar

Kuşlar kırmızı, yeşil, mavi ve ultraviyole ışınlarını görebilir. Yırtıcı kuşlar insanlardan daha keskin bir vizyona sahiptir. Örneğin büyük kuşlar bizden 2,5 kat daha çözünürlüklü görür. Kuşlar gibi görme yetimiz olsaydı dünyayı çok daha farklı algılayabileceğimiz kesin.

kuslar-nasil-gorur

Çıngıraklı Yılan

Çıngıraklı yılanların yüz çukurlarında ısı algılayıcıları var. Bu sayede avlarının vücut sıcaklıklarının yaydığı kızıl ötesi ışınlarını saptayabiliyorlar. Bu saptama, ortam sıcaklığındaki 1/300’lük bir derece artışını saniyenin binde 35’i kadar kısa bir sürede tespit edebilecek kadar hassas. Hatta bu hassasiyet o kadar fazladır ki çok uzaklaşmış avını ayak izlerinden yayılan ısıyı tespit ederek avını takip edebilir.

cingirakli-yilanlar-nasil-gorur

Diğer yılanların görüşü ise bu şekildedir.

Mürekkep Balığı 

Dünyanın en büyük gözleri dev mürekkep balıklarına ait. Diğer canlılardan en az üç kat daha büyüktür gözleri. Bu gözlerin yakın görüşü iyi değil, ancak karanlıkta oluşan parlaklığı 120 metre öteden fark edebilirler. Mürekkep balığı sağır olduğu için balinaların çıkardığı yüksek sesleri algılayamıyor ve hayatta kalmak için gözlerini kullanıyorlar. Ve onlar sadece gri tonlarında görüyor.

Bunu da okuyabilirsiniz  Hayvanlar niçin kış uykusuna yatarlar?

murekkep-baligi-nasil-gorur

Sinekler ve böcekler

Parçalara ayrılmış göz yapıları görme algılarını insanlardan farklı kılıyor. Nokta gözlü olan canlıların birçok türünün gözlerinde 30 bin civarında lens bulunabiliyor.

Atlar
Atlar inanılmaz bir görüş alanına sahipler fakat dürbün görüş alanına sahip oldukları için tam olarak iki göz arasında kalan bölgedeki görüntüyü göremiyorlar. Yani gözleri geniş alandaki bir manzarayı ikiye bölüyor.

atlarin-nasil-goruyor


1981/Mersin doğumlu, Harita Mühendisi, Araştırmacı-Yazar, Gayrimenkul Değerleme Uzmanı, Kitap: Orta Dünyanın Analizi HKMO, İçel Sanat Kulübü,