3.Çakra – MİDE ÇAKRASI ( Güneş Sinirağı Merkezi/Manipura)

0
990

1) İlgili Özellikleri
Göbek deliğinin biraz üstünde, göğüs kafesinin altındadır. Ve güneşten enerji alır.
Rengi; parlak sarı
Elementi; ateş
Duyusu; görme
Notası; mi
Mantrası; ram
Bedende etkilediği bölgeler; bel bölgesi, sindirim sistemi, mide, safra kesesi, karaciğer, dalak, pankreas, böbrekler, otonom sinir sistemi (istem dışı), ince, kalın bağırsak, onikiparmak bağırsağı.
İlgili salgı bezi; pankreas. Pankreas, midenin arkasında yer alır. Bedendeki karbonhidrat ve şeker metabolizmasını düzenleyen, kandaki şeker miktarını ayarlayan insülin hormonunu salgılar.

2) Enerjisel Fonksiyonu
Burası kök çakrayla oluşan aile kimliğinden, bireysel kimliğe geçiş yeridir. İnsanın kişiliğiyle ilgili olumlu, olumsuz tüm özelliklerini temsil eder. Burada kişisel kimliğimizi buluruz.
Mide çakrası, otorite, başarı, güç isteği gibi egonun ihtiyaçları ile ilişkilidir. Duygusal bedenden direk olarak etkilenir. Duyguların merkezidir. Kişinin o anda hissettiği doğrudur.
Kendimizle kurduğumuz bağlar, yani, kendimizi keşfetmek, sorumluluk, özgüven, saygı, kendimize olan inancımız ve karar verme yeteneği gibi konular bu çakranın enerjisi gereğidir.
Ebeveynlerimizin ve çevremizin bize verdiği her türlü mesaj/telkin bilinçsizce burada saklanır. Buna paralel olarak da çevremizle kurduğumuz ilişkiler ve bunun bizde yarattığı duygusal etkiler, hazmedemediklerimiz, ilişkilerin sürekliliği, kendimizde ya da başkalarında hoşlandıklarımız ve hoşlanmadıklarımız üzerine odaklanır.
3) Enerjinin dengede olması
Üçüncü çakranın enerjisi dengede olduğunda kişi başkalarının duygularına da önem verir.
Enerji doludur ve yaşamında dengeyi sağlar.
Kişi güçlü bir iradeye sahiptir. Kendisine güvenir ve saygı duyar.
Başkalarının onayına ihtiyacı yoktur.
Sorunlarda çözüme odaklanma becerisine, seçim yapma ve iç sesini izleme kapasitesine sahip olur.

Mide çakrasındaki enerjinin dengede olmadığı zaman kişide; özgüven eksikliğinin yarattığı başarısızlık kaygısı, reddedilme kaygısı, fiziksel görüntüsüyle ilgili kaygılar, eleştirilme ve yanlış karar verme kaygısı gibi kaygılar ortaya çıkar.
4) Aşırı Faaliyet
Başkalarını kontrol altına almak ve her şeyi dilediği gibi idare etmek ister.
Rahatsız olduğu her duyguyu, özellikle öfkeyi bastırır ve sonuçta anlık patlamalar yaşanır.
Sabit fikirli ve hırslı olur.
Mükemmeliyetçi ve işkoliktir.
5) Enerjinin Bloke Olması
Yaşadıklarından dolayı, hayal kırıklığı içinde, öfkeli ve stresli olur.
Kendini içine kapanık, uyuşuk, kırgın hisseder. Çok kolay etkilenip, üzülür.
Dağınıktır, konsantrasyon eksikliği çeker. Düşüncelerini eyleme geçiremez.
İştahsız olur veya normal dışı yemek yer.
Eleştiriye aşırı duyarlıdır, özgüven eksikliği olur.
Dedikodu yapar.
Yaşamak için mücadele etme yeteneğinden yoksundur. Yaşam ona hiçbir şey ifade etmez.

6) Hastalıkları
Karaciğer, safra kesesi ve dalak sorunları, sindirim sistemi sorunları, kronik veya akut hazımsızlık, gastrit ve onikiparmak ülseri, bağırsak problemleri, hemoroit, şeker hastalığı, bulimia (yemek yeme bozukluğu), sarılık ve tansiyon.
Simgesi; 10 yapraklı lotus

Yüzüklerin Efendisi romanında yer alan en önemli karakterlerin hangi mitolojilerden alındığını karşılaştırmalı ve detaylı olarak anlatan inceleme-araştırma çalışması yayımlandı. Bugüne kadar sayısız araştırma yapıldı. Kitaplar, makaleler yazıldı. Ancak tam anlamıyla deşifre edilemedi. Bu konuda rehber bir kitap olacak. Kısacası, Tolkien’in romanı yazarken yaptığı kokteyli nasıl hazırladığını göreceksiniz. Bunun yanında Türk kültürünün diğer kültürlerle olan derin bağlarını da. Röportaj için buraya tıklayın. Kitabı imzalı satın almak için buraya tıklayın. Kitabı indirimli satın almak için buraya tıklayın.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here