4.Çakra – KALP ÇAKRASI (Anahata)

0
1222

1) İlgili Özellikleri
Kalp çakrası iki göğsün arasında, kalbin hizasındadır.
Rengi; yeşil (şifa), çevresi pembe (sevgi ve şefkat)
Elementi; hava
Duyusu; dokunma
Notası; fa
Mantrası; yam
Bedende etkilediği bölgeler; kalp, akciğerlerin altı, göğüs kafesi, göğüsler, diyafram, solunum sistemi, omuzlar ve kollar, deri, bağışıklık sistemi, kan ve dolaşım sistemi.
İlgili salgı bezi; timüs. Timüs bezi kalple aynı hizada olup, troid bezinin hemen altında bulunur. Bağışıklık sistemini destekler ve güçlendirir.

2) Enerjisel Fonksiyonu
Kalp çakrası sevgi ve şefkatin merkezidir.
Başkalarından hoşlanma yeteneği ile kişinin sevgiyi alabilme ve verebilme yeteneğini ve bağışlama-affetme yeteneğini barındırır.
Kalp çakrası kişinin sevgi, şefkat, güven, merhamet, kıskançlık, öfke, endişe gibi duygusal tepkileri üzerine odaklanır. Dolayısıyla kişinin duygusal bedeni ile bağlantılıdır.
3) Enerjinin Dengede Olması
Bir başkasını olduğu gibi kabul edip, sevdiği için onu bağışlamakta da zorlanmaz. Birini olduğu gibi kabul etmek ve bağışlamak onun yaptıklarını onaylamak demek değildir. Sadece o kişinin neden olduğu olumsuz duygularla enerji bağınızı kesmeniz, artık o kişiye ya da olaya enerji akıtmamanız, acı çekmemeniz, öfkeden kurtulmanız demektir. Başkalarını ve gerektiğinde kendinizi bağışlayarak, bağışlamanın şifa verici enerjisini kullanmak sizi özgür kılar ve içsel huzuru elde edersiniz.
Diğer çakralarla uyum içinde olan bir kalp çakrasına sahip kişi için, sevgi, şefkat ve iyiliğin sınırı yoktur.
Gönül gözü açık olan kişi egoyu verimli kullanır. Sosyal sebepleri önemser hale gelir (dünyanın sorunları; orman yangınları, çevre kirliliği, ölen balinalar, fok balıkları gibi).
Kalp çakrasındaki enerjinin dengede olmadığı zaman kişide; sevdiği birini ya da bir şeyi kaybetme kaygısı, dışlanma, yalnızlık, terk edilme ve aldatılma kaygısı gibi kaygılar ortaya çıkar.

 

4) Aşırı Faaliyet
Eleştirici, huysuz, aşırı sahiplenici, manik depresif bir yapı ortaya çıkar. Duygusal iletişimde kopukluk yaşar.
Koşullu sevgi hali ortaya çıkar. Sunulan sevgiyi alma yeteneğinden yoksundur.
Sevecen davranışlar ve merhamet kişiyi rahatsız eder. Katı ve inatçı olur.
5) Enerjinin Bloke Olması
Kalp çakrasındaki enerji bloke olmuşsa, kendini ve başkalarını affetmekte zorluk çeker.
Aşırı duyarlı ve başkalarının sevgisine karşı bağımlı bir kişilik oluşturur. Bu yüzden de sürekli başkalarına bir şeyler verme ihtiyacı duyar. Aşırı vericidir.
Kayıtsız, acımasız, soğuk, kıskanç, nefret dolu durumlar içinde olur.
Şüpheci olup, her şeyin arkasında bir neden arar. Değişikliklerle başa çıkamaz.
Kaygılarıyla ve korkularıyla yüzleşme cesaretine sahip değildir.
6) Hastalıkları
Kalp rahatsızlıkları, dolaşım bozuklukları, solunum güçlüğü, bronşit, zatürree, astım, alerji, sırt, omuz ve kol ağrıları, uykusuzluk, depresyon, akciğer ve göğüs kanseri, MS (Multiple Skleroz).
Pratik Çalışma
Her gün, bir elinizi yumruk yaparak timüs bezinin üzerine (bağrınıza), 20-25 defa hafifçe vurun. Böylece bağışıklık sistemini güçlendirmiş olursunuz.
Simgesi; 12 yapraklı lotus

Yüzüklerin Efendisi romanında yer alan en önemli karakterlerin hangi mitolojilerden alındığını karşılaştırmalı ve detaylı olarak anlatan inceleme-araştırma çalışması yayımlandı. Bugüne kadar sayısız araştırma yapıldı. Kitaplar, makaleler yazıldı. Ancak tam anlamıyla deşifre edilemedi. Bu konuda rehber bir kitap olacak. Kısacası, Tolkien’in romanı yazarken yaptığı kokteyli nasıl hazırladığını göreceksiniz. Bunun yanında Türk kültürünün diğer kültürlerle olan derin bağlarını da. Röportaj için buraya tıklayın. Kitabı imzalı satın almak için buraya tıklayın. Kitabı indirimli satın almak için buraya tıklayın.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here