6.Çakra – ALIN ÇAKRASI (3.göz/zihin/Ajna)

0
1155

1) İlgili Özellikleri
Altıncı çakra alnın ortasında, iki kaşın arasında yer alır.
Rengi; lacivert / çivit mavi
Elementi; –
Duyusu; düşünme
Notası; la
Mantrası; sham
Bedende etkilediği bölgeler; yüz, gözler, kulaklar, burun, sinüsler, beyincik, soğancık bezi, kafatası, merkezi sinir sistemi.
İlgili salgı bezi; hipofiz. Bu bez beynin alt kısmında yer alır. Hipofiz bezi hormon sisteminin yöneticisi ve düzenleyicisidir. Bunun yanı sıra salgıladığı büyüme hormonu ile bütün organ ve dokular uyumlu bir şekilde büyüyüp gelişirler. Vücuttaki yağ, protein ve karbonhidrat metabolizmasını da düzenler. Yapılan araştırmalar sonucunda duygusal sağlığımızda ana etken olduğu anlaşılan serotonin (kendini iyi hissetme enzimi) salgısının üretiminden sorumlu olduğu saptanmıştır.

2) Enerjisel Fonksiyonu
Alın çakrası bilinçlenmenin ve bilgeliğin merkezidir. Bilinçli olmak; bizi yoran, üzen, kısıtlayan düşünceleri ve inançları değiştirmek için önümüze çıkan fırsatları değerlendirmek demektir. Geçmişe takılı kalmadan ya da gelecekten endişe duymadan, anı yaşayabilmek, her günün değerini bilmek ve bu farkındalıkla var olmaktır.
Altıncı çakraya genellikle “üçüncü göz” de denir. Burası sezgisel gücün (yaşananların yaşanma sebeplerinin fark edildiği) merkezidir. Kişinin zihinsel bedeni ile bağlantılıdır.
Kişisel iradenin, Tanrısal iradeye teslimi bu çakranın enerjisi gereğidir.
Uzaktan şifa vermede en önemli çakradır. Meditasyonda konsantrasyon merkezidir.
3) Enerjinin Dengede olması
Kolaylıkla rehberlik alır, duru görü, imgeleme ve konsantrasyon gücü artar ve iç farkındalığı olur, enerjileri hisseder.
Madde bağımlılığı, ölüm kaygısı (ki varsa, kök çakra ve alın çakrası birlikte çalışılır) ortadan kalkar.
Hafıza ve irade gücü artar.
Kendi içinde dengeyi sağlamak için, bir başkasına ihtiyaç duymaz.
Yaşantısı, olumlu seçimler ve eylemler üzerine kuruludur.

Alın çakrasındaki enerjinin dengede olmadığı zaman kişide; gerçeklerle yüzleşme kaygısı ve başkalarının tavsiyelerine güvenme kaygısı gibi kaygılar ortaya çıkar.
4) Aşırı Faaliyet
Bilimin ispatladığı şeyleri anlar ve kabul eder. Mantıklıdır. Soyut kavramları, bilgileri bilim ve gerçek dışı bulduğundan dolayı reddeder.
Başına gelen şeyler için başkalarını suçlayan düşünce yapısında olur.
Aşırı otoriter, kendini beğenmiş, kibirli bir yapı oluşur.
Yargılayıcıdır.
5) Enerjinin Bloke Olması
Sadece gördüğünü algılar. Ruhsal gerçekleri reddeder.
Yaşamın temel konuları üzerine odaklanır. Para, giyim, yemek, barınacak yer gibi.
Zihinsel karışıklık yaşar, unutkanlık görülür.
Amaçsızdır. Sorumluluk almak istemez.
Kendi sezgilerine güvenmez.
Anda yaşamayı beceremez.

6) Hastalıkları
Sinüs sorunları, nezle, saman nezlesi, migren, sinir iltihabı (zona gibi), körlük, katarakt, sağırlık, beyin tümörü, felç, iç kanama, nörolojik rahatsızlıklar, öğrenme güçlüğü.
Simgesi; 96 yapraklı lotus

Yüzüklerin Efendisi romanında yer alan en önemli karakterlerin hangi mitolojilerden alındığını karşılaştırmalı ve detaylı olarak anlatan inceleme-araştırma çalışması yayımlandı. Bugüne kadar sayısız araştırma yapıldı. Kitaplar, makaleler yazıldı. Ancak tam anlamıyla deşifre edilemedi. Bu konuda rehber bir kitap olacak. Kısacası, Tolkien’in romanı yazarken yaptığı kokteyli nasıl hazırladığını göreceksiniz. Bunun yanında Türk kültürünün diğer kültürlerle olan derin bağlarını da. Röportaj için buraya tıklayın. Kitabı imzalı satın almak için buraya tıklayın. Kitabı indirimli satın almak için buraya tıklayın.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here