7.çakra – TAÇ ÇAKRA (Tepe/Sahasrara)

0
1390

1) İlgili Özellikleri
Yedinci çakra, başın tepe noktasında yer alır. Yukarı doğru açılır ve evrenden enerji alır.
Rengi; mor, çevresi altın-beyaz
Elementi; –
Duyusu; duyu dışı algılama
Notası; si
Mantrası; aum
Bedende etkilediği bölgeler; beyin, kafatası, sinir sistemi, iskelet sistemi, kas sistemi. Geleneksel olarak, bu çakranın enerjisi sadece beynin işleyişini değil, aynı zamanda sinir sistemi, iskelet sistemi ve dolaşım sistemi de dahil olmak üzere bedenin tüm önemli sistemlerini etkiler.
İlgili salgı bezi; epifiz. Epifiz bezi melatonin hormonunu üretir. Melatonin güçlü bir antioksidandır. Bu da uyku düzenini, deriye renk veren pigmentin deri hücrelerinde yoğunlaşmasını ya da seyrelmesini ve de beynin yaşlanmasına sebep olan maddeleri önlemesini sağlar. Meditasyon ve yoganın epifiz bezini uyararak, melatoninin daha fazla üretilmesine neden olduğu da bilinmektedir.

2) Enerjisel Fonksiyonu
Bu çakra bizi “evrensel yaşam gücüyle” ve “ilahi varlığımızla” birleştirir. Evrendeki yaşam gücü enerjisinin, insan enerji sistemine giriş kapısıdır. Bu yaşam enerjisi, fizik beden dahil olmak üzere tüm enerji bedenlerini besler.
Yüksek benlikle, ruhsal doğamızla doğrudan bağlantılıdır. Vizyon alma ve insan bilincinin çok ötesindeki sezgilerin enerji merkezidir.
3) Enerjinin Dengede Olması
Taç çakradaki enerjinin dengede olması, kişiyi birey kavramından, bütünlük kavramına ve teslimiyet bilincine taşır.
Belirli kalıplara takılı kalmadan kendini yaşamın akışına bırakabilir.
Tüm sorularının cevaplarının kendi içinde olduğunun farkına varır.
Taç çakradaki enerjinin dengede olmadığı zaman kişide; ruhsal konulara ilişkin kaygılar, çevresindeki insanlar ve yaşam ile bağlantıyı kaybetme kaygısı gibi kaygılar ortaya çıkar.

4) Aşırı Faaliyet
Kişi kendi yarattığı bir hayal dünyasında yaşar ve bunun gerçek olup olmadığını anlayamaz.
Kim olduğundan ve hayatta ne beklediğinden emin olamaz.

Sürekli engellenmiş hissi oluşur. Denge bozulur. Bazen şefkatli, bazen çok kontrollü olunur.
Yıkıcı ve depresif olur.
5) Enerjinin Bloke Olması
Son derece neşesiz, donuk, tepki vermeyen, içe dönük kişilik yapıları oluşur.
Ukala olur. Üstün olmak için sergilediği davranışlarıyla kişileri kendinden uzaklaştırır.
Duygusuzluk, amaçsızlık, aşırı belirsizlik oluşur.
Ölüm kaygısı hakim olur.
6) Hastalıkları
Stres, endişe, gerginlik, sağ ve sol beynin dengesizliği, denge bozuklukları, histeri, ruhsal depresyon, epilepsi, migren, kronik bitkinlik.

Yüzüklerin Efendisi romanında yer alan en önemli karakterlerin hangi mitolojilerden alındığını karşılaştırmalı ve detaylı olarak anlatan inceleme-araştırma çalışması yayımlandı. Bugüne kadar sayısız araştırma yapıldı. Kitaplar, makaleler yazıldı. Ancak tam anlamıyla deşifre edilemedi. Bu konuda rehber bir kitap olacak. Kısacası, Tolkien’in romanı yazarken yaptığı kokteyli nasıl hazırladığını göreceksiniz. Bunun yanında Türk kültürünün diğer kültürlerle olan derin bağlarını da. Röportaj için buraya tıklayın. Kitabı imzalı satın almak için buraya tıklayın. Kitabı indirimli satın almak için buraya tıklayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here