Ruhsal Güçleri Geliştirme – Alfa Şuurunun Yakalanması


Ruhsal Güçleri Geliştirme Teknikleri’nin temeli “Gevşe­me” ve “Konsantrasyon” çalışmalarına bağlıdır. Ruhsal Güçle­ri Geliştirme Teknikleri bu iki temel çalışmanın üzerinde yük­selir. Bu nedenle Ruhsal Güçleri Geliştirme Teknikleri’ne bu iki temel çalışmayla başlıyoruz…

GEVŞEME EGZERSİZLERİ

Gevşeme egzersizlerinin temeli beyindeki a (Alfa) dalga­sını artırmaya dayanır. Uyku ile uyanıklık arasındaki bir şuur halininin yaşanabilmesine olanak sağlayan bu metot, ilk anda size büyük bir denge sağlayacak. Modern dünyanın yıpratıcı hayat şartlarını dengeleyecektir. Bu özelliğinden dolayı, “gev­şeme egzersizleri” sadece “Ruhsal Güçler”in geliştirilmesinde değil, enerjilerimizin dengelenmesinde de önemli bir etkiye sa­hiptir.

Günümüz insanı enerjisini çoğu zaman boşu boşuna, her hareketinde, hatta uykusunda bile harcamaktadır. Organizması­nın haddinden fazla gerilim içinde bulunması, organizmasını vaktinden önce yıpratır ve birçok düzensizliklere sebep olur.

Bunlara örnek olarak: Ülser; sindirim ve dolaşım bozuk­lukları, psikosomatik rahatsızlıklar, yorgunluklar ve stres söy­lenebilir. Zihinsel faaliyet de bozulur. Konsantrasyon ve yaratı­cılık zorlaşır. Kendine güven eksikliği, olumsuz düşünceler ve sıkıntı halleri genellikle enerjinin bu dengesiz dağılımından kaynaklanır. İlerki aşamalarda benlik kaybolur, dağılır ve yıp­ranır. Bunlar karşısında insan, içki, teskin edici, uyku verici haplardan yardım umar. Bu gibi şeyler geçici bir rahatlık sağ­lar ancak çözüm getirmez.

Bu kısır döngüden kurtulabilmek tamamen size bağlıdır. Yeter ki zamanınızın bir kısmını bu işe ayırın…

Hergün ayıracağınız 30 dakika, önünüzdeki aylar içinde, arzu edilen mükemmelliği sağlayacak ve yaşamınızı, isteğinize bağlı olarak değiştirmenize yardımcı olacaktır… Tabii ki parapsişik yeteneklerinizin gelişmesine de…

Fırsat buldukça aşağıda tekniklerini vereceğimiz gevşeme egzersizlerini kendi kendinize tekrarlayınız…

a (ALFA)RİTMİNE GİRİŞ

Gevşeme egzersizlerinin temeli beyindeki “a” dalgasını artırmaya dayanır demiştik…

Peki a Nedir?

Şimdi bir an için gözlerinizi kapayın… Ve 10 sn sonra göz­lerinizi açın…

Bunu da okuyabilirsiniz  Ley Hatları

Evet… Biraz önce kısa bir a dalgası yayınladınız, a dal­gası beynin düzenli bir elektrik faaliyetidir. Burada sinir hücre­leri saniyede 8 ile 12 devrelik uyum halindedir.

a dalgası genellikle rüya görürken, vücut salıverilmiş gev­şek durumdayken ve bir de zihin sakinken ortaya çıkar. Aynı zamanda gözleri yumduktan sonraki saniyelerde de gerçekleşir. Mantıklı düşünme, fiziksel faaliyet a`yi durdurur. Şuuru­nuz kendi içinize dönükse, daha kolay bir şekilde a durumuna girersiniz. Ama çevrenizle meşgulseniz hakim olan dalga B (Beta) dalgasıdır.

Sizlere aktarmaya gayret edeceğim metotta hedeflenen amaç: B (beta) faaliyetini azaltıp A’yı artırmaktır.

Kendinizi mükemmel bir hale sokun… Sabır gösterin… İlk çalışmalardan sonra a (alfa) durumuna girmeniz göreceksiniz ki, da­ha kolay olacaktır.

ÇALIŞMA ÖNCESİ HAZIRLIK

Gevşeme egzersizlerine başlamadan önce aşağıdaki husus­lara dikkat ediniz:

 • Şuurunuzun dış uyaranlarla meşgul olmaması için, gev­şeme durumuna geçebiliceğiniz sakin, sessiz ve rahat bir yer bulmalısını Ve psişik çalışmalarınızı eğer mümkünse hep ay­nı odada gerçekleştirin. Çalışmalarınız sırasında çevrenize ya­yacağınız pozitif enerjiler böylelikle odanızda toplanacak ve
  başarınıza olumlu yönde etki edecektir.
 • Telefonunuzun fişini çekin, kapınıza rahatsız edilmeme­niz için bir bir levha asın ve çevrenizdekileri uyarı
 • Daha kolay konsantre olabilmeniz için odanızdaki ışığı azaltmanızda fayda vardı Çalışmanızı gece yapıyorsanız, odanızın aydınlatılmasında loş mavi bir ışık kullanabilirsiniz.
 • Odanızın ısısı ne çok soğuk, ne de çok sıcak olmalıdı ideal ısı 20 derece civarında olmalıdır.
 • Üzerinizde sizi sıkmayacak bir giysinin bulunmasına dikkat edin.
 • Odada hiçbir şeyin sizi rahatsız etmemesini, sakin, hoş bir hava esmesini sağlayın
 • Bu çalışmaları yemek yedikten hemen sonra yapmaktan kaçının.
 •  Çalışmalardan önce el ve dişlerinizi yıkamanız, ılık bir banyo almanız çok yararlı olacaktı Suyun negatif enerjileri polarize etme özelliği bulunduğunu unutmayın.
 • Kaslarınızı iyice gevşetebilmeniz için, bacak ve kolları­nızı birbirine kavuşturmadan sırt üstü uzanmanız en iyi durum­
 • a’ya geçme isteği, zorlamaya dönüş Çünkü zihniniz bu durumda hemen eleştiriye ve mantık yürütmeye başlayacaktır. Bu durum da a ritminizin tıkanmasına yol aça­caktır.
 • Bu çalışmanın başlangıcında, çocuklar kadar saf bir zi­hin halini yakalamaya çalışı Çocukluğunuzu hatırlayın, hayal gücünüz ne kadar verimliydi, daha mutluydunuz ve çok daha serbesttiniz.
 • Çalışmalardan önce çay, sigara, kahve ve alkol gibi ya­pay gevşetici ve uyarıcı maddeleri almamaya özen gösterin. Bu gibi maddeler çalışmalardaki kontrolü sağlamanıza engel oluştururlar.
 • Çok gerginseniz, büyük bir sıkıntınız varsa, ilk başlarda o gün çalışmayı yapmakta ısrar etmeyin. Ancak unutmayın ki, bu çalışmaların düzenli uygulanması, daha sonra sizi hayatın çeşitli baskılarından uzak durmanıza yardımcı olacaktır.
 • Gözlerinizi yumduğunuz anda bir a demeti ortaya çıktı­ğı için, çalışmaya başlamadan önce, bu özel duruma kendinizi bir çok kez konsantre etmeli ve bu durumu uzatmaya çalışma­lısınız.
Bunu da okuyabilirsiniz  Durugörü Nedir ?

a (alfa) ŞUURUNUN YAKALANMASI

Rahat bir şekilde uzanın..

Sabit bir noktaya bakışlarınızı odaklayın. Bu noktaya dik

katle bakın… Bu noktanın bütün ayrıntılarınıgözden geçirerek bakın ve sonra gözlerinizi kapatın…

Gözlerinizi kapattığınızda bir anlık gevşeme hissedeceksi­niz. Bu gevşeme gevşeme üzerine konsantre olun ve uzatmaya çalışın. İlk denemenizde bunu hissedemezseniz, bir daha dene­yin… Gevşemeyi bütünüyle hissettiğinizde göz kapaklarınızın çevresindeki minik kasları gevşeterek bunu derinleştirin.

Tekrar gözlerinizi açın…

Çok dikkatli olun… Sanki o nokta kaçıp gidecekmiş gibi davranın. Tüm ayrıntılarına dikkat edin…

Sonra tekrar gözlerinizi kapatın…

Dilinizdeki, çevrenizdeki yüzünüzdeki bütün kasları gev­şetin. Bu gevşek durumun sizi tamamıyla kaplamasına izin ve­rin.

Tekrar gözlerinizi açın…

O anda gözlerinizi kapatmak isteyeceksiniz. Ama kapat­mayın… Çok dikkatli olun. Gözlerinizi seçmiş olduğunuz noktaya iyice odaklayınız. Zihninizin kayıp gitmesine izin verme­yin.

Tekrar gözlerinizi kapatın…

(X dalgasını hissedin ve bunu uzatın. Yavaş yavaş daha ön­ce hiç hissetmediğiniz kadar bir yumuşama dalgasının sizi iyi­ce sarmaya başladığına şahit olacaksınız.

Son bir kez gözlerinizi açarak çalışmayı baştan alın. Nok­tanıza iyice konsantre olduktan sonra gözlerinizi kapayın ve gevşeme halinin, giderek artarak tüm vücudunuzda ağır ağır dalgalandığını hissedin…

Artık çalışmanız bitinceye kadar gözlerinizi açmayacaksı­nız. Ama bu arada doğal olarak esnemek, aksırmak ya da kı­mıldamak isterseniz bunları da yapabilirsiniz.

Kaynak : Ruhsal Güçleri Geliştirme Teknikleri -Ergun Candan 


1981/Mersin doğumlu, Harita Mühendisi, Araştırmacı-Yazar, Gayrimenkul Değerleme Uzmanı, Kitap: Orta Dünyanın Analizi HKMO, İçel Sanat Kulübü,