Armutun Faydaları Nelerdir?

0
73

Latince Adı: Pyrus communis L.
Familyası: Rosaceae.
Bulunduğu Yerler: Bütün Anadolu da yetişmektedir.

Kullanılan Kısımları: Meyve, tohum ve yapraklarıdır.
Kimyasal Yapısı: İçerdiği % 15 – 18 oranında kuru maddenin önemli bir kısmını şeker oluşturur. % 4.2 oranında pektin, % 2.4 oranında organik asit bulunmaktadır. Meyvede külün büyük bir kısmını potasyum oluştururken, bunu kalsiyum, magnezyum, kükürt ve demir izlemektedir. Dolayısıyla, insan beslenmesinde armut, baz olarak etki yapar. Bol miktarda B1, C ve A vitamini bulunmaktadır. Oldukça fazla bakır içermektedir.

Armut; ağız içi yaralarına, uykusuzluğa, ishale karşı iyi gelir. İçerdiği çok miktarda lif ve kum (taş hücresi) topakları nedeniyle peklik çeken kişiler armut yerse rahatlarlar. Hamile kadınların mide bulantısını geçirir. Sinirleri yatıştırır. Yemek üzerine yenen armut hazmı kolaylaştırmakta, sindirimi hızlandırmaktadır. Mide rahatsızlığına ve diyabet hastalarına iyi gelmektedir. Armut içerdiği fosfor ve B vitaminiyle zihinsel yorgunluğu giderir, vereme, grip ve nezleye iyi gelmekte, kalbe ferahlık vermekte, çarpıntıyı kesmekte, sıtmaya karşı faydalı olmaktadır. Armut kürü kanı temizler, yüksek tansiyonu düşürür, kandaki fazla asit, tuz ve zararlı maddeleri dışarı atar. Böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar, idrarı kolaylaştırır, böbrek kum ve  taşlarının dökülmesine yardım eder. Kanı temizler, bütün salgı bezlerinin normal çalışmasını sağlar. Kansızlığı giderir, kabızlığı önler. Susuzluğu keser. Tükürük ifrazatını artırır. Hazımsızlığı giderir. Mafsal kireçlenmesi, nikris ve romatizmada faydalıdır. Midesi zayıf olanların kompostosunu içmeleri tavsiye edilir. Yemeklerden önce yenecek olursa daha faydalı olur. Çözünür lif sayesinde kan kolesterol seviyesini dengeler ve çözünmeyen lif ise bağırsakların düzgün çalışmasını sağlar. İçerdiği C vitamini ve bakırın antioksidan etkisi olup vücudu serbest radikaller karşı korurlar. Kolon kanseri riskini azaltmaktadır. Aynı zamanda armut hipoalerjenik bir meyve olduğu için rahatlıkla tüketilebilir. Balgam sökücüdür, kilo vermede yardımcıdır ve akciğer kanseri riskini azaltır.

Armut suyu; karaciğer hastalıklarına ve karaciğer zafiyetine iyi gelir. Safrayı söktürür, susuzluğu giderir. İshali keser, armut pekmezi idrar sökücü, böbrekten taş düşürücü, iştah açıcı ve kuvvet verici olarak etkilidir. Suyu pekmez haline gelene kadar kaynatılıp elde edilen şurup , içilirse kan yapar, mideye kuvvet verir, ağızdaki kokuyu giderir.

Armut yaprağı, kurutulup hazırlanan çayı içildiğinde kalp çarpıntısı ve ağrılarına iyi gelir. İç kanamalarda kanı durdurucu özelliği bulunmaktadır.

Armut çekirdekleri, ezilerek suda kaynatılır, aç karnına içildiğinde bağırsak kurtlarını döker. Dövülmüşü veya dövülmüşünün suyu göğüs ve ciğer ağrılarına faydalıdır.

Kaynak: http://openaccess.inonu.edu.tr:8080/xmlui/bitstream/handle/11616/1031/242379.pdf?sequence=1&isAllowed=y

 

Yüzüklerin Efendisi romanında yer alan en önemli karakterlerin hangi mitolojilerden alındığını karşılaştırmalı ve detaylı olarak anlatan inceleme-araştırma çalışması yayımlandı. Bugüne kadar sayısız araştırma yapıldı. Kitaplar, makaleler yazıldı. Ancak tam anlamıyla deşifre edilemedi. Bu konuda rehber bir kitap olacak. Kısacası, Tolkien’in romanı yazarken yaptığı kokteyli nasıl hazırladığını göreceksiniz. Bunun yanında Türk kültürünün diğer kültürlerle olan derin bağlarını da. Röportaj için buraya tıklayın. Kitabı imzalı satın almak için buraya tıklayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here