Ayvanın Faydaları Nelerdir?


Latince Adı : Cyndonia vulgaris
Familyası: Rosaceae
Bulunduğu Yerler: Başta Batı Anadolu olmak üzere memleketin her tarafında yetişir.
Kullanılan Kısımları: Olgunlaşan çiçek, meyve, tohum ve yapraklarıdır.
Kimyasal Yapısı: Meyvelerinde pektin, tanen, şeker(glikoz, sakaroz), meyve asitleri, eterik yağ, A ve C vitamini ve mineral tuzlar bol miktarda bulunmaktadır. Tohumlarında (çekirdeklerinde) ise % 14 – 18 oranında tutkal maddeler, % 16 – 20 oranında yağ, tanen, renkli maddeler, % 1 – 2 oranında katran ve çok miktarda protein bulunmaktadır.

Faydaları;
Ayvanın meyveleri; kalbe kuvvet verir ve rahatlatır. Çiğ olarak yenildiğinde peklik verir. Kalpteki sıkıntıyı ve çarpıntıyı, ağız kokusunu, hazımsızlığı, ince bağırsak iltihabını giderir, ishali keser. Vücudun gelişmesine yardım eder. Damar sertliğine, karaciğer tembelliğine iyi gelir, tansiyonu düşürür, safrayı düzene sokar. Tereyağında pişirilip nefes yolları hastalığında, kronik bronşitte aynı zamanda verem hastalığında yenir. Meyvelerden hazırlanan reçel kalp zayıflığında kuvvet verici olarak ve sindirim sisteminin iyileşmesinde çok faydalıdır. İçerdiği vitamin ve minarelerle kalp ve damar hastalıklarından koruduğu, varisi önlediği ve varis tedavisine yardımcı olduğu, cinsel gücü artırdığı bildirilmektedir.yorgunluğu ve bitkinliği giderir. Gece uyurken ağızdan salya gelmesini giderir. Meyve kabukları haşlamasından elde edilen mayi diş etlerinin kuvvetlenmesi için ağız çalkalamakta kullanılır.

Ayva suyu; aşırı adet kanamasını önler, bağırsak kanamalarını keser, dizanteriye karşı çok faydalıdır. İştah açar, böbrek ve idrar torbası iltihaplarını iyileştirir. Mide ülserine iyi gelmektedir.

Ayva çekirdekleri; ezilerek hazırlanan veya ezildikten sonra birkaç gün bekletilerek hazırlanan çayı içildiğinde dil yarası ve boğaz iltihapları iyileşir, ses kısıklığı ve öksürük gider, ağız ve boğaz iltihaplarına ve ciğere çok faydalı gelir. Bu çayın göğsü yumuşatıcı, balgam söktürücü ve soğuk algınlığını giderici etkisi vardır. Ayva çekirdeği suda birkaç gün bekletildikten sonra balla krem yapılır ve yanık üzerine sürülürse iyileştirir, basura sürülürse şifalı gelir.

Bunu da okuyabilirsiniz  Kişilik - Karakter Nedir?

Ayva yaprağı; kaynatılıp içilirse ishali keser. Ayva yaprağı kaynatılır, suyu ile gargara yapılıp, pişmiş yaprakları ile de lapa yapılıp boğaza konursa boğaz ağrısını ve şişliğini giderir. Ayva yaprağı uykusuzluk ve sinirlilik hallerini teskin edici, ishallerde kabız yapıcı olarak kullanılır. Öksürüğü kesmede yararlı olur. Ateşi düşürür.


1981/Mersin doğumlu, Harita Mühendisi, Araştırmacı-Yazar, Gayrimenkul Değerleme Uzmanı, Kitap: Orta Dünyanın Analizi HKMO, İçel Sanat Kulübü,