Çileğin Faydaları Nelerdir?


Latince Adı: Fragaria vesca L.
Familyası: Rosaceae.
Bulunduğu Yerler: 2000 m. deniz seviyesine kadar her yerde yetişir.
Kullanılan Kısımları: Sapları ile birlikte yaprakları, meyveleri ve kökleridir.
Kimyasal Yapısı: Yapraklar alkaloid izleri taşır. C vitamini, sepi maddeler, kversetin ve kversitrin flavonoidler, silisyum asidi vs. ihtiva eder. Meyveler, tanen (%10), şeker, pektin, organik asitler, aromatik maddeler, bol miktarda potasyum, provitamin A, B5 ile B6, C ve K vitaminleri içerir. Mükemmel bir folik asit , manganez, magnezyum, omega-3 yağ asiti ve bakır kaynağıdır.

Faydaları;
Halk tababetinde baş ağrısı, rahim kanamaları, deri sivilceleri, mide ve bağırsak iltihapları, böbrekler, mesane ve safra kesesindeki kum ve taş hastalıklarında kullanılır. Haricen, basurlara lapa halinde konur. Çilek, vücuda kuvvet verir, kolesterolü düşürür ve damar tıkanıklığını önler. Aynı zamanda çok iyi bir antioksidan olan çilek bağışıklık sistemini güçlendirir. Kansere karşı koruyucudur. Enfeksiyonu ilerleten enzimlerin önünü keser. Anti trombosit aktivitesini yükselten güçlü anti – tromboz etkileri vardır. Bedenimize sızmış olan bazı virüsler için öldürücü etkiler taşır. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına çok faydalıdır. Bağırsak kurtlarını döker, idrar söktürür, ishali keser, karında biriken suyu boşaltır ve vücuttaki zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırır. Kanı temizler. Diş etlerini güçlendirir ve ağız kokusunu giderir. Sakinleştirici etkisi ile tansiyonu düşürür ve stresi azaltır. Ateşi düşürür. Romatizma ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir. Cildi nemlendirir, tazelik ve güzellik verir. Böbrek ve mesane hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olur. Mide ve bağırsak tembelliğini giderir. Sinirleri kuvvetlendirir. Yüksek tansiyonu düşürür. Safra ifrazatını arttırır ve safra taşlarının dökülmesine yardımcı olur. Hazmı kolaylaştırır, kansızlığa, genel zayıflığın giderilmesinde, vitamin eksikliğinde ve böbrek taşlarının düşürülmesinde çok faydalıdır. Akciğer hastalıklarında kuvvet verici olarak şifalı olmaktadır.

Bunu da okuyabilirsiniz  Parkinson Hastalığı Nedir?

Çilek kökleri, kaynatılıp içilirse ishali keser, bağırsak iltihabına iyi gelir. Kök ve yapraklarının kabız edici, kan temizleyici, iştah açıcı, idrar söktürücü özelliği vardır.

Çilek yaprağı, idrar söktürücü olarak kullanılır. Kaynatılıp günde birkaç kez gargara yapılırsa ağız iltihaplarına iyi gelir. Çiğnenerek ağız kokusu giderilir, ağız içi yaraları tedavi edilir. Kaynatılıp balla tatlandırılarak içilirse kanı temizler. Yaprak haşlamalarının tansiyonu düşürdüğü, kalp genişlemesi (amplitud), rahim kaslarını kuvvetlendirdiği, kılcal (perifer) damarları genişlettiği yapılan deneylerle sabit olmuştur.

Kaynak: http://openaccess.inonu.edu.tr:8080/xmlui/bitstream/handle/11616/1031/242379.pdf?sequence=1&isAllowed=y


1981/Mersin doğumlu, Harita Mühendisi, Araştırmacı-Yazar, Gayrimenkul Değerleme Uzmanı, Kitap: Orta Dünyanın Analizi HKMO, İçel Sanat Kulübü,